Ex Machina

Ex Machina

w artystycznie/filmowo/topowo

Ex Machina to brytyjski thriller science z tego roku, osadzony w przepięknej scenerii i dający do myślenia. Scenariusz napisał i wyreżyserował Alex Garland, jest to jego debiut reżyserski. Ten film to róg obfitości, jest Test Turinga, proces stworzenia, AI, konflikt płci, męska rywalizacja i zazdrość, atmosfera jak smoła, a napięcie wzrasta z każdą sekundą. Całość obrazu nowocześnie minimalistyczna.

Ex Machina

Ex Machina

Caleb programista Bluebook, światowej wyszukiwarki, wygrywa konkurs na pobyt u Nathana /twórca Bluebook/ w specjalnym prywatnym ośrodku badawczym. Na miejscu dowiaduje się, że ma przetestować AI, humanoidalnego robota o imieniu Ava i i jej „człowieczeństwo„. Przeprowadzić test Turinga, gdzie tester zadaje pytania, nie wiedząc, czy komputer jest człowiekiem. W miarę upływu czasu, Ava okazuje prawdziwe emocje, rodzi się sympatia, a później troska i „love” Caleba. Całość prowadzi do nieodwracalnego finału … gdzie ukazana zostaje wyraźna różnica między człowiekiem, posiadającym sumienie, wątpliwości i wolną wolę, a sztuczną inteligencją, która obdarzona wolną wolą, działa niehumanitarnie i niebezpiecznie, gdyż jako taka nie ma sumienia i systemu wartości.

Trudne i jak najbardziej aktualne zagadnienie współczesnej nauki, ukazane w fantastyczny i jednocześnie prosty sposób, bez zawiłości techniki i skomplikowanej nauki, kawa na ławę. Postawione pytanie, czy sztuczna inteligencja będzie przyjazna ludziom, burzy cały ład i nadzieje naukowe. Jednocześnie ukazane zostaje niebezpieczeństwo zabawy w stwórcę. Film dużego kalibru i mocno filozoficzny, mimo iż jeszcze nie w pełni aktualny, ale zbliżający nas do trudnego zagadnienia AI. W aspekcie zaawansowanych prac nad sztuczną inteligencją i przygotowaniami w CERNIE do stworzenia czarnej dziury, mocno kontrowersyjny i do przemyśleń. Dla mnie osobiście to była uczta, po której do teraz odbija mi się czkawką.

scenariusz i reżyseria: Alex Garland
gatunek: Thriller/Sci-Fi
produkcja: USA/Wielka Brytania
aktorzy: Domhnall Gleeson, Oscar Isaac, Alicia Vikander, Sonoya Mizuno, Corey Johnson

PS. Problem z wami, młodymi polega na tym, że macie rozum ulokowany w jajach. – August Witti

___
#AI