feng shui

Istota feng shui

w filozoficznie/prawdziwie/świadomie

Istota feng shui. Feng shui /wiatr i woda/ – to starożytna praktyka planowania przestrzeni życiowej w celu osiągnięcia zgodności ze środowiskiem naturalnym i energetyką. Chińskie feng shui obejmowało ogólny rozkład miast, wsi, budynków mieszkalnych i gospodarskich /urbanistykę/. Obejmuje także zagadnienia ochrony budynków przed złymi duchami, wpływ kształtu na otoczenie, właściwą energetykę miejsca.

feng shuiIstota feng shui

Feng shui określane jest jako sztuka rozmieszczania. Polega ono na pozycjonowaniu różnych elementów w celu optymalizacji chi lub energii. Dwa elementy są nie tylko podstawowe i niezbędne dla ludzkiej egzystencji, ale także poruszają się i przepływają po świecie. Feng Shui składa się z pięć ważnych elementów /żywiołów/: drewno, metal, ziemia, woda i ogień.

Drewno – to wzrost i witalność. Umieszczanie drewnianych przedmiotów w Twojej przestrzeni zachęca do osobistego rozwoju. Rośliny i drewniane meble to proste sposoby na dodanie tego elementu.

Metal – to logika i inteligencja. Wspomaga wiedzę i ostrość umysłu. Dodaj ten element do swojej przestrzeni za pomocą metalowych ram lub rzeźb.

Ziemia – to stabilność i równowaga. Pomaga ugruntować i ustabilizować. Wprowadź do środka element ziemi za pomocą skał, kryształów i obrazów krajobrazu.

Woda – to mądrość i spokój. Pomaga w jasności i odprężeniu. Lustra, powierzchnie odbijające światło i akwaria, to sposoby na dodanie elementu wody do Twojej przestrzeni.

Ogień, to pasja i energia. Reprezentuje transformację, ekspansję i zmienność. Użyj świec i czerwonych przedmiotów, aby wzmocnić swoją przestrzeń ogniem.

Mapa Bagua
Najczęstszym narzędziem w projektowaniu domów feng shui jest mapa bagua. Mapa bagua pomaga analizować energię w danej przestrzeni i podpowiada, jakie elementy wnieść w przestrzeń, aby wzmocnić przepływ. Każdy z dziewięciu kwadrantów na mapie bagua ma powiązany z nim element i kolor, co może pomóc w określeniu wystroju. Dziewięć kwadrantów to bogactwo, sława, miłość, rodzina, zdrowie, dzieci, mądrość, kariera i pomocni ludzie.

Ogólne wskazówki dotyczące dekorowania Feng Shui:

  1. Aby przyciągnąć energię do domu, potrzebujesz przyjaznych drzwi wejściowych.
  2. Zbyt duży bałagan uniemożliwia przepływ energii, a także zaśmieca mózg. Czysta przestrzeń daje ci przestrzeń do oddechu i oczyszczenia głowy.
  3. Użyj kwarcu różanego dla miłości, turmalinu dla ochrony lub cytrynu dla uzdrowienia i bogactwa.
  4. Ponieważ powietrze jest kluczowym składnikiem samego znaczenia feng shui, należy je wpuścić. Połączenie naturalnego światła i powietrza przyniesie dobrą energię i odmłodzenie.
  5. Stanie twarzą w twarz z wejściem zwiększa moc i minimalizuje wrażliwość.
  6. Udekorowanie każdego pokój rośliną doniczkową, nie tylko poprawiają energię, ale także poprawiają zdrowie i naturalnie oczyszcza powietrze.

Największą wskazówką dotyczącą wystroju naszego otoczenia jest usunięcie bałaganu i rzeczy starych. My Europejczycy, żyjący w społeczeństwie konsumpcyjnym, ani nie rozumiemy bałaganu, ani też nie rozumiemy czym jest rzecz stara. Nie umiemy patrzyć na świat energetycznie, patrzymy natomiast na dostatek, a to nie to podejście. W krajach Azjatyckich rzecz stara, to taka, która nie da się naprawić w żaden sposób. Nikt też tych starych rzeczy nie składuje, a zwyczajnie utylizuje. Zatem zawarta w nic energia, często szkodliwa, zostaje zlikwidowana. W Europie rzeczą starą jest coś, gdy pojawi się nowsza jego wersja.

I zalegają nam te trupy energetyczne w domu, na każdym kroku drażniąc nasze emocje, przywołując smutek i wspomnienia, a to rowerka dziecięcego sprzed 20 lat,  a to starej lodówki, a to tony bibelotów i nikomu niepotrzebnych rzeczy, które zarzucają naszą przestrzeń życiową wrakami energetycznymi i przeszłością.

Gdybyśmy sobie tylko uzmysłowili, że coś co dla nas ma znaczenie sentymentalne, ma również w sobie niezdrową dla nas energię, może wówczas by się nam lepiej żyło. Coś co dla nas jest stare, może stać się rozkwitem pasji u innych, pasjonatów napraw i modernizacji. A taka ingerencja całkowicie zmienia właściwości rzeczy.

Na świecie jest pełno wszystkiego dla wszystkich, trzeba tylko zmienić mylenie. Trzeba umieć zrezygnować z przeszłości.

PS. Porzucić i tak musisz wszystko – August Witti

Tags: