Najtrudniej poznać samego siebie

Co teoria kwantowa robi dla Ciebie

Co teoria kwantowa robi dla Ciebie

w kwantowo/oświecenie/prawdziwie

Fizyka i mechanika kwantowa są odpowiedzialne za wszelkie dziwaczne zjawiska – teoretyczne koty, które są jednocześnie martwe i żywe, niebotycznie oddalone cząstki, które komunikują się ze sobą natychmiastowo, niezdecydowane fotony, które podążają w dwóch kierunkach jednocześnie i wiele innych cudów. Ale teoria kwantowa jest odpowiedzialna także za postęp technologiczny ostatnich lat. Kwantowe są tranzystory i procesory, bez których nie byłoby komputerów, laser, bez którego nie byłoby odtwarzaczy Blu-ray, silniki najnowszej generacji, diody półprzewodnikowe, twarde dyski, pamięci półprzewodnikowe, ekrany OLED, ogniwa i baterie, detektory promieniowania i wiele, wiele innych. Pytasz …

co teoria kwantowa robi dla Ciebie?

Co teoria kwantowa robi dla CiebiePopatrzmy na te wszystkie rzeczy, które przyniosła nam teoria kwantowa. Miniaturyzacja tranzystorów, komputery i urządzenia elektroniczne, na których opiera się współczesna nauka i codzienne życie. Tego wszystkiego by nie było gdyby nie fizyka i mechanika kwantowa. Wiek swobodnego przepływu informacji nie nastąpiłby, gdyby nie teoria kwantowa. Określenie “kwantowy” przywodzi na myśl rzeczy, których nie rozumiemy, ale czy na pewno? Wnet przyjdzie nam świętować stulecie badań nad mechaniką kwantową, a my dalej traktujemy tą wiedzę jako niezrozumiałą, z pogranicza fantastyki i abstrakcji. Omówmy zatem kilka znanych nam przykładów.

Tranzystor – na Ziemi najpowszechniej występującym pierwiastkiem jest tlen, ale zaraz za nim krzem, który zawarty jest w większości skał, glebie i wodzie. Wystarczy do krzemu dodać trochę fosforu i boru, aby stał się on zarówno izolatorem, jak i przewodnikiem. Dzięki tym właściwościom udało się stworzyć tranzystor /podstawowy element wszystkich urządzeń elektronicznych/. Bez tranzystora nie byłoby pralek automatycznych, współczesnego radia czy płaskiego telewizora, ale przede wszystkim układów scalonych.

Zegar atomowy – czas zegarów wahadłowych minął. Zegary atomowe działają na zasadzie wykorzystania drgań pojedynczego atomu cezu lub jonu aluminium. Nie ma tutaj tarcia, zatem dokładność jest bardzo dokładna. Jak na razie przydaje się to do dokładnego pomiaru teorii względności i do synchronizacji systemu GPS.

Laser – który obecnie jest tak ważny jak światło słoneczne dla wszelkich ziemskich organizmów. Zastosowanie lasera znamy z medycyny /skomplikowane operacje wzroku/, komputery /odczyt informacji/, wojsko, metalurgia, komunikacja, astronomia. Pojawiają się też niebezpieczne pomysły jak broń laserowa rodem z Gwiezdnych Wojen.

Ogniwa słoneczne – będące najprawdopodobniej przyszłością energetyczną Ziemi. Elektrownie słoneczne opierają swoje działanie na ogniwach fotowoltaicznych, a te z kolei na kwantowym zjawisku fotoelektrycznym. Skoro światło ma charakter cząsteczkowy, to jego kwanty uderzając w powierzchnię metalu lub inną o podobnych właściwościach generują dowolną energię, która z kolei może zostać wykorzystana do napędzania urządzeń.

Kryptografia kwantowa – to utajnianie przesyłanych informacji, co w dobie powszechnej informatyzacji nabiera szczególnej wagi. Przenoszona przez wiązkę fotonów informacja jest chroniona przez zasadę nieoznaczoności Heisenberga, co uniemożliwi jej odczytanie “w locie”. Zatem chroni przed włamaniem i kradzieżą danych.

PET i MRI – czyli obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego /MRI/ i analiza obrazu za pomocą tomografii pozytonowej /PET/. Tych metod nie trzeba zachwalać, gdyż wielu z nas już ich używało, a informacje dostarczone tą drogą ratują życie i nasze zdrowie.

Komputer kwantowy – to już nie przyszłość, a teraźniejszość. Obliczenia dokonywane za pomocą tych komputerów są prowadzone we wszystkich wartościach na raz i co ważniejsze natychmiastowo. Bardzo wiele instytutów, także Polskich, pracuje nad stworzeniem komputera kwantowego, zatem lada moment będzie to standardem.

To tylko najważniejsze i najbardziej znane przykłady zastosowania teorii kwantowej. Są też silniki działające w warunkach kosmicznych, a nie działające na Ziemi, jest też możliwość przesyłania informacji na duże odległości, no i ewentualne przekroczenie prędkości światła, oraz wiele innych. Jest też światowe obudzenie i rozwój świadomości, który bez teorii kwantowej odbywał by się znacznie trudniej.

PS. Nauka to wiara w ignorancję ekspertów.

____________
#TeoriaKwantowa

najnowsze z kwantowo

Świadomość finansowa

Świadomość finansowa

Świadomość finansowa, jak i wszystko, jawi się w naszej głowie. Wielu ludzi
Przebiegunowanie Ziemi

Przebiegunowanie Ziemi

Przebiegunowanie Ziemi. Pole magnetyczne Ziemi wielokrotnie, przez cały okres istnienia, się zmieniało.
Świadomość jest wyjebana

Świadomość jest wyjebana

Świadomość jest wyjebana w kosmos. Jako, że ostatnio modna jest dosadność, pozwalam
Translate »
idź do góry