Najtrudniej poznać samego siebie

Flaris z odrzutem

Flaris z odrzutem

w motoryzacyjnie/topowo

Flaris z odrzutem. My tu gadu gadu, a niedaleko Jeleniej Góry stworzono mały samolot odrzutowy, który jako jedyny na świecie, może wystartować z trawnika przed domem i bez międzylądowania wylądować w dowolnym miejscu w Europie. Flaris Lar 1 to dzieło polskiej firmy Metal-Master.

Flaris z odrzutem

Flaris z odrzutem

Metal-Master – firma Sylwii i Rafała Ładzińskich, skonstruowała statek powietrzny, który mieści się w garażu, a to dzięki faktowi, że skrzydła demontuje się w pięć minut, natomiast jedynym wymogiem jest, że garaż musi mieć ponad 8 m długości. Po odpięciu ogona, w niecałe 20 minut, można samolocik przewozić na przyczepie, jak łódkę. To sprytne połączenie odrzutowca z szybowcem i jest ultralekkim odrzutowcem. To pierwszy opracowany w Polsce cywilny samolot odrzutowy. Można? Można!

Jakby tego było mało, samolot jest szybki, lekki, a do tego bezpieczny i łatwy w pilotażu. Do jego prowadzenia wystarczy licencja amatorska. By się rozpędzić, nie potrzebuje nawierzchni betonowej, wystarczy mu 250 metrów trawnika. Tak więc startować nim można spod domu i lądować na dowolnym niewielkim lotnisku, blisko celu podróży. Poza pilotem w samolotku mieści się czterech pasażerów.

To najszybsza i najlepsza taksówka powietrzna. Troszkę niewygodny jest fakt, że jego cena wynosi ok. 1,5 mln dol, czyli nie jest to “polot” /parafraza pojazdu/ na każdą kieszeń, ale już są zamówienia od klientów z Polski i zagranicy. Flaris Lar 1 w seryjnej sprzedaży ma być dostępny za dwa lata. Obecnie trwają obloty, które są konieczne do uzyskania certyfikatów. Flaris już dzisiaj jest polskim hitem, a z pewnością będzie hitem eksportowym i zrewolucjonizuje rynek małych samolotów odrzutowych.

Flaris z odrzutem – Podsumowanie:

Dla oportunistów i malkontentów info, firma Metal-Master spod Jeleniej Góry zatrudnia obecnie 90 osób, a nie ma jeszcze seryjnej produkcji. Więcej informacji na: www.flaris.pl

PS. Dawniej mówiło się “Lotem bliżej”, jutro “Na pizze w Mediolanie Flarisem skoczmy kochanie” :D.

_______________
#PolskiOdrzutowiec

 

najnowsze z motoryzacyjnie

Proszę Państwa, oto Ryś

Proszę Państwa, oto Ryś

Kolejnego wskrzeszenia kultowego polskiego auta, po Warszawie, Polonezie i Syrence, doczekał się

Game Over Cycles

Game Over Cycles … to nazwa, która przykuła mój wzrok. Uwielbiam grunge,
Koniec Dynamiki Newtona

Koniec Dynamiki Newtona

EmDrive Roger’a Shawyer’a, to cichy i niezwykle wydajny silnik “odrzutowy”, w którym
Milion aut w 10 lat

Milion aut w 10 lat

Zaciekawiły mnie dwie sprawy związane z motoryzacją polską. Pierwsza to miejski samochód
Tankowanie co cztery lata

Tankowanie co cztery lata

Tankowanie co cztery lata. Polak, Miłosz Kostrzewski stworzył koncepcję auta, które ładuje
Translate »
idź do góry