Najtrudniej poznać samego siebie

Flaris z odrzutem

Flaris z odrzutem

w motoryzacyjnie/polsko/topowo

Flaris z odrzutem. My tu gadu gadu, a niedaleko Jeleniej Góry stworzono mały samolot odrzutowy, który jako jedyny na świecie, może wystartować z trawnika przed domem i bez międzylądowania wylądować w dowolnym miejscu w Europie. Flaris Lar 1 to dzieło polskiej firmy Metal-Master.

Flaris z odrzutem

Flaris z odrzutem

Metal-Master – firma Sylwii i Rafała Ładzińskich, skonstruowała statek powietrzny, który mieści się w garażu, a to dzięki faktowi, że skrzydła demontuje się w pięć minut, natomiast jedynym wymogiem jest, że garaż musi mieć ponad 8 m długości. Po odpięciu ogona, w niecałe 20 minut, można samolocik przewozić na przyczepie, jak łódkę. To sprytne połączenie odrzutowca z szybowcem i jest ultralekkim odrzutowcem. To pierwszy opracowany w Polsce cywilny samolot odrzutowy. Można? Można!

Jakby tego było mało, samolot jest szybki, lekki, a do tego bezpieczny i łatwy w pilotażu. Do jego prowadzenia wystarczy licencja amatorska. By się rozpędzić, nie potrzebuje nawierzchni betonowej, wystarczy mu 250 metrów trawnika. Tak więc startować nim można spod domu i lądować na dowolnym niewielkim lotnisku, blisko celu podróży. Poza pilotem w samolotku mieści się czterech pasażerów.

To najszybsza i najlepsza taksówka powietrzna. Troszkę niewygodny jest fakt, że jego cena wynosi ok. 1,5 mln dol, czyli nie jest to „polot” /parafraza pojazdu/ na każdą kieszeń. Ale już są zamówienia od klientów z Polski i zagranicy. Flaris Lar 1 w seryjnej sprzedaży ma być dostępny za dwa lata. Obecnie trwają obloty, które są konieczne do uzyskania certyfikatów. Flaris już dzisiaj jest polskim hitem. Z pewnością będzie hitem eksportowym i zrewolucjonizuje rynek małych samolotów odrzutowych.

Flaris z odrzutem – Podsumowanie:

Dla oportunistów i malkontentów info, firma Metal-Master spod Jeleniej Góry zatrudnia obecnie 90 osób, a nie ma jeszcze seryjnej produkcji. Więcej informacji na: www.flaris.pl

PS. Dawniej mówiło się „Lotem bliżej”, jutro „Na pizze w Mediolanie Flarisem skoczmy kochanie” :D.

_______________
#PolskiOdrzutowiec

 

najnowsze z motoryzacyjnie

Proszę Państwa, oto Ryś

Proszę Państwa, oto Ryś

Proszę Państwa, oto Ryś. Kolejnego wskrzeszenia kultowego polskiego auta, po Warszawie, Polonezie
Game Over Cycles

Game Over Cycles

Game Over Cycles to nazwa, która przykuła mój wzrok. Uwielbiam grunge, vintage, steampunk, uwielbiam
Polski odrzutowiec

Polski odrzutowiec

Polski odrzutowiec. Bardo chętnie piszę takie informacje, bo jestem patriotą, ksenofobem i
Koniec Dynamiki Newtona

Koniec Dynamiki Newtona

Koniec Dynamiki Newtona. EmDrive Roger’a Shawyer’a, to cichy i niezwykle wydajny silnik
Milion aut w 10 lat

Milion aut w 10 lat

Milion aut w 10 lat. Zaciekawiły mnie dwie sprawy związane z motoryzacją
Translate »
idź do góry
Skip to content