Głębokie połączenie

w świadomie

Głębokie połączenie, czyli więź człowieka i zwierzęcia jest często opisywana. Zwierzęta udomowione dają nam możliwość kochania bezwarunkowego. Cóż innego można oczekiwać od zwierzęcia domowego? Właściciele psów i kotów znają to uczucie doskonale. Ta więź między człowiekiem a zwierzęciem bywa doskonała. Zwierzęta domowe wpływają na nasz dobrostan społeczny, fizyczny, psychiczny i emocjonalny. Kot nie może ci powiedzieć, jak się czuje, ale pokazać już owszem. To głębokie połączenie przynosi korzyści nie tylko nam ludziom, ale również naszym zwierzętom. Dzieje się tak za sprawą oksytocyny. Oksytocyna to hormon występujący u ludzi, psów i kotów, często nazywany „hormonem miłości”. Odgrywa ważną rolę w budowaniu więzi międzyludzkich i więzi ze zwierzętami. A właśnie to poziom oksytocyny wzrasta u kotów po zabawie z właścicielem, a u psów po spojrzeniu w oczy właściciela.

Głębokie połączenieGłębokie połączenie – Obserwacja:

Ta emocjonalna siła jest trudna do zrozumienia dla kogoś, kto nigdy nie miał kontaktu ze zwierzęcym towarzyszem. Ale każdy właściciel kota lub psa uznaje bezwarunkową miłość za kluczowy składnik tej więzi. To daje nam możliwość ćwiczenia tej bezwarunkowej miłości i napełniania się nią co dnia. Miłością musimy się napełniać, chcąc trwać w tym stanie pozbawionym strachu, pełnym dynamiki i niezniszczalności. To ta miłość zaopatruje nas w moce, które nie łatwo jest nie docenić. Ta miłość daje nam poczucie bezpieczeństwa, przynależności, kochania, otwartości i wiele więcej.

Ta więź pomaga nam w oczywisty sposób, bo mamy kogo kochać i mamy wdzięczność za tę miłość. Dla zwierząt to najlepsze co może je spotkać. Troszczymy się o nie, kochamy, zapewniamy im schronienie, jedzenie, opiekę medyczną, miłość i rozrywkę. Ale robimy to także dla siebie. Korzyści jakie możemy odnosić, mogą sięgać głębiej niż podstawowe ludzkie potrzeby. Człowiek ma wielką potrzebę kochania, a miłość go wzmacnia, nadaje mu cel. Bycie najlepszą wersją siebie to właśnie umiejętność miłości bezwarunkowej i trwanie w tej miłości, gdyż ona nas obdarza opieką, wzmacnia i zasila.

Głębokie połączenie – Rozważania:

To co daje nam to głębokie połączenie to :

 1. Poprawa nastroju
  Ta prosta czynność, jaką jest głaskanie przyjaznego kota lub psa, zwiększa poziom dopaminy i serotoniny w mózgu, dwóch związków niezbędnych do naszego relaksu i szczęścia.
 2. Aktywności fizyczna
  Posiadanie zwierzęcia domowego, a zwłaszcza psa wiąże się z aktywnością fizyczną. Pies wymaga codziennej zabawy lub spaceru, a to jest doskonały sposób na wstanie z kanapy i wyjście z domu, bez wyszukiwania powodu.
 3. Zwiększenie odporności
  Ludzie, którzy dorastali w domu ze zwierzakiem, są zdrowsi. Mają mniejsze powody do rozwoju astmy i alergii niż ci, którzy nigdy nie wychowywali się ze zwierzętami domowymi.
 4. Powiązania społeczne
  Zwierzęta mają na ogół wiele potrzeb. Stąd zapewniają nam różne powody wyjścia z domu i interakcji z sąsiadami i przyjaciółmi. Posiadanie psa jest szczególnie ważne w przypadku osób starszych i tych, którzy są mniej aktywni społecznie i ruchowo. Zmniejszają izolację i poprawiają interakcje społeczne, a także jakość życia osób starszych. Dla młodych również są rozwiązaniem, gdyż spacery ze zwierzętami zwiększają interakcje. Cementują także przyjaźnie i zainteresowania.
 5. Redukcja stresu
  Głaskanie psa czy kota, samo w sobie, zmniejsza stres u ludzi. To powoduje niższe ciśnienie krwi, a tym samym spokój. Ten zaś ma niebagatelne znaczenie dla naszego zdrowia.

Głębokie połączenie – Podsumowanie:

To głębokie połączenie, czyli więź człowieka ze zwierzęciem jest o tyle istotna, że odrywa nas od alienacji, osamotnienia i smutku. To niewiarygodne jak zwierzęta domowe dają nam możliwość spełnienia, szczęścia i miłości bezwarunkowej. Ta więź nie dosyć, że jest doskonała, to pozwala nam na spójność istnienia, oderwanie od rzeczywistości, czyli na bycie tu i teraz. To zaś niesie za sobą same profity. Świat bowiem jest stworzony dla nas i nam służy, ale bez uważności i miłości, nasze życia są pełne wątpliwości i rozterek. Kolejną korzyścią nie do ocenienia jest łagodność, spolegliwość, pokojowy sposób bycia i o ile się uda dobroczynność. Zwierzęta motywują nas do pomagania, a to niesamowicie wzmacnia nasze poczucie wartości. Ponadto miłość czworonoga otwiera nas na cały biologiczny świat i wskazuje elementy jedności z całym światem.

PS. Miłość jest wokół nas i rozsądnym jest się nią napełniać. – August Witti

______________
#GlebokiePolaczenie