Głupi ludzie

Głupi ludzie

w filozoficznie/prawdziwie/świadomie

Głupi ludzie to nowy gatunek człowieka. Byli co prawda od zawsze, ale nie w aż takim wymiarze jak obecnie. To najszybciej urastająca warstwa społeczna. Stupidimundos Homosapius to zwykli ludzie, tacy jak my, ale… „Głupich nie sieją”. B​ycie głupim jest co prawda wygodne, ale można temu zapobiec. Głupota nie jest nią w istocie, jest po prostu rządem ego i, o zgrozo, nie ma nic wspólnego z rozwojem świadomości. Głupi ludzi są łatwowierni, naiwni i sterowalni. Wierzą we wszystko, co do nich dociera. Nie selekcjonują informacji, są na to zbyt leniwi. Głupi ludzie robią głupie rzeczy. Mogą oczywiście myśleć, że są mądrzy, ale w rezultacie wyglądają jeszcze głupiej. Głupcy uwielbiają szybkie wzbogacenie i kombinowanie. Rozkoszują się straszeniem innych policją i sądem. Są też niestety donosicielami, gdyż nie mieści się im w głowie ludzki odruch porozumienia. To najbardziej problematyczna warstwa społeczna, gdyż nie pojmują, że życie jest entropiczne, czyli anarchistyczne, w związku z tym należy się porozumiewać i wyjaśniać.

Głupi ludzieGłupi ludzie

Coraz częściej pojawiające się komunikaty na produktach świadczą o niewiarygodnej ludzkiej głupocie. Np. „Nie prasuj ubrań na ciele!”, czy napis na orzeszkach „Uwaga: zawiera orzechy” . Kiedy jasnym staje się, że jesteś głupi? Gdy np. „twój ulubiony kolor to jasny”, „biurokracja i system jest OK”,  „uczyłaś się do testu ciążowego”, „oblałeś test IQ” albo „czytasz najprostsze instrukcje”. Głupi ludzie są wokół nas i jeśli się z nich śmiejemy, być może głupi nie jesteśmy. Pamiętajmy, że tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota. Ludzie na ogół są zdrowsi, bogatsi i lepiej wykształceni niż kiedykolwiek wcześniej. Obecnie mamy większy dostęp do wiedzy i doświadczeń większy niż ktokolwiek wcześniej. Ale ludzie wolą za młodu odrzucić naukę i wykształcenie, niż wciąż się uczyć. Głupotą jest też dopatrywanie się wszędzie wokół spisku. To naturalna głupota, destrukcja i spustoszenie.

Stultus homo decepto in mundum

Dlaczego tak się dzieje? Gdyż we współczesnym świecie głupcy są zarozumiali, podczas gdy inteligentni ludzie są skromni. Głupcy wolą ignorancję i lenistwo, zamiast samodoskonalenia i inteligencji. Wolą bierność niż doświadczenie, stąd też tyle zafałszowanej rzeczywistości. Trzeba raz na zawsze odrzucić przekonanie, że wysokie IQ, racjonalność i logika idą w parze z mądrością, bo nie idą. Testy IQ są odniesienia do sprytu, gdyż są wysoce selektywne i mierzą tylko zdolność abstrakcyjnego rozumowania. A najważniejszą ideą mądrości jest umotywowane rozumowanie ludzkie. Jeśli miewamy przeczucie lub tzw. intuicję, że wszystko wokół jest w porządku i pasuje do naszego światopoglądu, będziemy odnajdywać tylko te informacje, które wspierają nasz punkt widzenia. Niepodważanie rzeczywistości i intelektualna łatwowierność są nową współczesną postawą i tak naprawdę nigdzie nie prowadzą. Każdy jednak jest odpowiedzialny za swoje życie, tworząc swoje piekło lub raj.

Głupi ludzie – Podsumowanie:

Zaś jeśli chodzi o motywowane rozumowanie, różnicą między inteligentnymi a głupimi ludźmi jest to, że mądrzy ludzie są po prostu mądrzejsi, sprawniejsi intelektualnie i bardziej świadomi siebie, czyli ludzcy. Jeśli można coś zauważyć, to istotna jest tu świadoma czujność różnic między kłamstwem a bzdurą. Prawdomówca i kłamca mają jedną wspólną cechę, obaj dbają o prawdę. Pierwszy chce koniecznie wysłowić rzeczy prawdziwe, drugi zaś chce powiedzieć coś, co jest kształtowane przez zrozumienie tego, co jego zdaniem jest prawdą. Głupiec to ktoś, kto jest obojętny na to, co jest prawdą i po prostu go to nie obchodzi. Dla niego liczy się korzyść. Ważne jest dla niego, żeby jemu było dobrze. Patrząc na to zagadnienie z szerokiego punktu widzenia zauważamy wyraźnie, że establishment jest wynagradzany za szerzenie swoistych bzdur, a zbyt często niestety jest zwyczajnie głupi. A mądrym spojrzeniem jest, gdyby każdy był odpowiedzialny za swoje głoszone bzdury, błędy i niewiedzę. I zasadniczo w świadomości tak jest. Ale tymczasem mamy obojętność rzeczywistości i ignorancję życia na ziemi.

Aby nie być zwyczajnie głupim, należy:

  1. Rozwijać umiejętności krytycznego myślenia.
  2. Uważać na zbyt szybkie osądzanie innych.
  3.  Stosować jak najczęściej autorefleksję.
  4. Być po prostu uważnym i kochać.
  5. W końcu zrozumieć jedność i zależność świata zewnętrznego.

PS. Gdyby głupota uskrzydlała, to wszyscy głupcy by latali. – August Witti

__________
#GlupiLudzie