Gruzy obojętności

Gruzy obojętności

w prawdziwie/świadomie/zdrowotnie

Gruzy obojętności. W dzisiejszym świecie rządzi coraz bardziej fałsz i powierzchowność. Skorumpowani politycy udają, że dbają o dobro społeczeństwa, a dbają tylko o siebie. W mediach widzimy płytkich influencerów, którzy narzucają swoją tzw. swobodę ludziom, a to zwykła głupota. Mimo to stają się wzorem do naśladowania, opowiadając bzdury i robiąc z siebie głupka. Egoistyczne i narcystyczne gwiazdy co rusz zmieniają skórę, byle tylko zaistnieć. Wszystko jest na pokaz i na sprzedaż.

Gruzy obojętnościGruzy obojętności

Media społecznościowe w połączeniu z mediami informacyjnymi współtworzą fałszywość i zakłamanie życia. Do tego dołożył się już skrajny konsumpcjonizm, obojętność i ignorancja. Zmienia to postrzeganie życia, zniekształca też samo życie. Ludzie prywatnie się nie zmienili, ale na zewnątrz to istny cyrk. Zakłamana farsa, bo nie bajka. Dlaczego tak się dzieje? Co można z tym zrobić?

Kilka niewłaściwych zachowań, które niszczą nasze społeczne i osobiste życie.

1. Przedmiotowe traktowanie

Nauczyliśmy się, że wszystko można kupić. Ta konsumpcyjna postawa jest już głęboko zakorzeniona w naszych umysłach. Traktujemy siebie nawzajem jak przedmioty, które można kupić i nie wymagają ani pielęgnacji, ani szacunku. Wszystko to powoduje upadek przyjaźni i relacji międzyludzkich. Upada pojęcie i zasady rodziny. Ludzie wiążą się dla korzyści. Z korzyści zawiązujemy znajomości i przyjaźnie. Zamiast kultywować przyjaźnie i dbałość o relacje, kierujemy się wyrachowaniem. Fałszywe to i płytkie.

2. Bycie miłym zastąpiło prawdziwość

Chcemy być lubiani i akceptowani, nawet za wszelką cenę. Gromadzimy pustych i zupełnie obcych znajomych, opuszczając tych prawdziwych. Jednocześnie współtworzymy swój fikcyjny świat, nie mający nic wspólnego z rzeczywistym. Ten wizualny idealizm, te nasze sztuczne uśmiechnięte selfie, te wszystkie pozory sprawiają, że zanikają połączenia społeczne, bo wszystko można kupić.

A z kolei ludzie, którzy nie boją się mówić prawdy i nazywać rzeczy po imieniu, są wyśmiewani lub nietolerowani. Od wszystkich oczekujemy uśmiechu, miłych słów, fałszu posypanego cukrem, zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy, że to tylko fałsz, który z dnia na dzień ograbia nas z prawdy.

3. Przyjaźń i rodzina są passe

Konsumpcjonizm prowadzi nas do wykorzystywania innych, do nieposzanowania i braku szacunku. Nic nie naprawiamy, bo wszystko kupujemy nowe i wydaje się nam, że i wśród ludzi możemy tak postępować. To podejście zaszczepia w nas przekonanie, że rzeczy i ludzi nie należy doceniać, ponieważ można je łatwo zastąpić. Warto dostrzec swoją osobowość i to, że ta zasada obejmuje również nas. Konsumpcyjna obfitość stwarza iluzję, że wszystko możemy zmienić na nowe. Nowego przyjaciela, nowego partnera, nową bratnią duszą, czy nową rzecz. W konsekwencji stajemy się coraz bardziej samotni.

4. Egoizm i egocentryzm zamiast szlachetności

Egoizm rozgościł się wśród nas. Egoizm, a co za tym idzie kłamstwo, nieuczciwość, złodziejstwo i ignorancja. System daje nam taki przykład. Ale zapominamy, że system to my. Czas odejść od tego systemu i zaprowadzić w swoim życiu swoje własne porządki. To świadome myślenie może stać się obowiązujące, o ile przestaniemy zasilać zachowania nieświadome. Jak przestać je zasilać? Przestać o nich myśleć, a zauważone – piętnować niezgodą.

Gruzy obojętności – Podsumowanie:

Rozwój świadomości sprawia, że zaczynamy się nad tym zastanawiać, a praca nad “lepszym sobą” bardzo powoli eliminuje te niezdrowe schematy, gdyż coraz bardziej dostrzegamy, że wszystko co “źle robimy” innym, uderza w nas samych. I to my ponosimy konsekwencje swych czynów i działań. Dobrze jest to dostrzec, dobrze też to zmienić, bo to nam po prostu szkodzi. Nie komuś, nie innym, nam. Mnie.

PS. Przeciwieństwem miłości jest obojętność. – August Witti

_________
#Obojetnosc