Najtrudniej poznać samego siebie

Historia kołem się toczy

w patriotycznie/polsko/prawdziwie

Historia kołem się toczy, w każdym momencie i w każdej chwili. To co kiedyś było dla nas lepszymi czasami, to nasza młodość, przedsiębiorczość i operatywność. To co zwiemy degradacją czasów, “gorszymi czasami”, rozpasaniem i zanikiem zasad, to nasza starość i niemoc. Podobnie rzecz się ma z rewolucjami, wszystkie one, począwszy od Francuskiej, poprzez Październikową, Chińską, Islamską, Solidarnościową i Pomarańczową, czy te obecne trwające na świecie, zawsze są takie same, działają na podobnych zasadach. Zawsze iskrą do działania jest niezadowolenie społeczeństwa, które w pewnym momencie przekracza tzw. punkt krytyczny. Wówczas to ludzie wychodzą na ulicę, demolują świat, obalają rządy i …

historia kołem się toczy …

Historia kołem się toczyGłówna przyczyna rewolucji to ekonomia, bądź jej zasadniczy brak, gdzie najliczniejsza, uciemiężona i niezadowolona część biedoty i warstw niższych wychodzi na ulicę, obalając aktualną władzę /cara, króla, dyktatora, rząd, czy co tam jest u steru/. Wszelka władza, odpowiedzialna za ucisk, biedę i bałagan, zostaje zdetronizowana, zlikwidowana. Po pewnym czasie na nowo formuje się rząd i znów jak za sprawą magicznej różdżki, powracają stare nawyki, ochrona nabytych przywilejów kosztem większości. Ten powtarzalny proces, jak najbardziej normalny i do przewidzenia, powtarza się co kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lat, wszystko zależy od społecznego niezadowolenia, z ucisku, marnotrawstwa i sprzeniewierzania społecznych środków i osiągnięć.

W szerokim znaczeniu rewolucja to całkowita, fundamentalna i szybka zmiana w określonej dziedzinie życia społecznego, intelektualnego czy kulturalnego. Są to na przykład rewolucje naukowo-techniczna, kulturalna, obyczajowa, bo i takie też mamy. Ale zasadniczo rozumiana jest jako gwałtowne obalenie istniejącego ustroju społeczno-politycznego i zastąpienie go innym, na ogół przy masowym poparciu społeczeństwa. Częstokroć rewolucji towarzyszy użycie przemocy. I nie ma się czemu dziwić, bo jest to wpisane w dzieje ludzkości i mentalność człowieka. Nieprawdą jest, że ludzie są z natury dobrzy, bo nie są. Są zarówno dobrzy jak i źli. Nieprawdą jest, że najwyższą wartością jest dobro społeczeństwa, bo nie jest, zawsze znajdzie się ktoś, kto w taki czy inny sposób chce wykorzystać sytuację. I nie ma równości, nie ma jej i nigdy nie będzie. Czy trzeba się z tym pogodzić?

Zapewne powinno się dążyć do lepszego funkcjonowania społeczeństwa, ale uzyskać to można poprzez zwiększenie świadomości, wiedzy i możliwości jakie daje współczesny świat, ale także zdecydowania, empatii i nietolerancji karygodnych zachowań. Świat zmierza ku prawdzie i komunikacji, a tutaj nie będzie już miejsca na kłamstwa, mataczenie i wykorzystywanie jeden drugiego. Ludzie pragną i potrzebują prawdy, żeby twardo stąpać po ziemi, ale jeszcze nie za bardzo wiedzą, co z tą prawdą robić. Chcą wiedzieć kto donosił, kto maltretował i mordował, kto kradł i sprzeniewierzał, kto kłamał i oszukiwał. Chcą nagiej prawdy, ale nie chcą odpowiedzialności, chcą faktów, ale bez osądzania i wymierzania kary, chcą jawności, ale bez odpowiedzialności. A ja pytam, co robisz jak ktoś cię napadnie i pobije bezpodstawnie, i wiesz kto to jest? Co robisz jak cię okradnie znany ci człowiek? Co robisz jak zgwałci, albo sterroryzuje cię twój sąsiad? Co jak uszkodzi lub okaleczy kogoś ci bliskiego? NIC? NAPRAWDĘ?

PS. Prawo talionu brzmi: oko za oko, ząb za ząb, a przysłowie polskie: jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie.

________
#Historia

 

 

najnowsze z patriotycznie

Strach Covidian

Strach Covidian

Strach Covidian – rządy państw wykorzystują strach do kontrolowania i manipulowania populacją
Żyjemy bez autorytetów

Żyjemy bez autorytetów

Żyjemy bez autorytetów, ale nie tak dawno szanowało się wiedzę, zdolności, umiejętności
Na co nam polityka

Na co nam polityka

Na co nam polityka? Nieustannie doniesienia prasowe na temat polityki budzą spore
Translate »
idź do góry