Jak działa śmiech

Jak działa śmiech

w świadomie/prawdziwie/zdrowotnie

Jak działa śmiech? Wszyscy znamy powiedzenie “Śmiech to zdrowie”. Kiedy śmiejemy się serdecznie, dokonujemy zmian w naszym ciele. Piętnaście mięśni twarzy kurczy się i następuje stymulacja głównego mięśnia jarzmowego. Układ oddechowy jest zaburzony przez do połowy zamykającą się krtań, pobór powietrza następuje nieregularnie i powoduje gwałtowny wdech. Bywa, że kanaliki łzowe są aktywowane, a twarz staje się wilgotna i czerwona /lub fioletowa/.

Jak działa śmiechJak działa śmiech?

Śmiech pojawia się, gdy czujemy się ze sobą dobrze, jesteśmy otwarci i wolni. Ponadto śmiech służy często jako gest pojednawczy lub sposób na powstrzymanie gniewu. Aktywuje też fale mózgowe i układ limbiczny. A ten z kolei pobudza motywację i zachowania emocjonalne. Wiadomo także, że umiejętność śmiechu jest pomocna osobom poważnie chorym i zestresowanym problemami życiowymi. Ostatnie badania wskazują, że śmiech równoważy wszystkie elementy układu odpornościowego, co pomaga nam zwalczać nasze choroby.

Śmiech obniża poziom niektórych hormonów stresu, czyli jest zaworem bezpieczeństwa, który odcina przepływ hormonów stresu. Gdy się śmiejemy wzrasta ilość komórek antynowotworowych i antywirusowych. Udrażniają się drogi oddechowe, usuwając zatory śluzowe. Śmiech zwiększa również stężenie immunoglobuliny, a ta chroni przed przedostaniem się organizmów zakaźnych drogą oddechową /do Covidian/. Ponadto obniża ciśnienie krwi, zwiększa przepływ krwi w naczyniach i natlenienie krwi. Służy także jako trening przepony i mięśni brzucha, układu oddechowego, twarzy, nóg i pleców. Stąd też częste wyczerpanie po długotrwałym śmiechu.

Śmiech umożliwia nam uwolnienie negatywnych emocji /złość, smutek i strach/. Jest także bardzo oczyszczający dla całego organizmu. Stąd też coraz częstsze są terapie śmiechem, gdzie terapeuci uczą ludzi śmiechu, jego wyzwalania i kultywowania. Co można doradzić to oglądanie dobrych kabaretów, bądź kabareciarzy, otaczanie się zabawnymi, zabawowymi i dowcipnymi ludźmi, rozwój poczucia humoru i rezygnacja z smętnych humorów, bo nam zwyczajnie nie służą. Korzystać należy jak najczęściej z wesołych zabaw, oglądać dobre komedie, czytać to co nas śmieszy i poprawia nasz humor.

Bądź zabawny przy każdej nadarzającej się okazji, ale nie kosztem kogoś innego! Nie doszukuj się też w śmiechu fałszu i sarkazmu, bo te szczerym śmiechem się nie objawiają. Szczery śmiech jest jak narkotyk, spada na nas jak grom i razi, a później detoks. Zatem “Śmiejmy się, bo kto wie czy świat potrwa jeszcze trzy tygodnie?”, “Śmiejmy się skwapliwie ze wszystkiego z obaw, bym nie musiał płakać”, “Śmiejmy się z samych siebie”, “Śmiejmy się do rozpuku”.

RANKING STAND-UP – lipiec 2020 – 😀

PS. Szczery śmiech pobudza świadomość i uzdrawia. Śmiej się, baw się, tańcz i wesel, gwoli uzdrowienia. – August Witti