Jak rozpoznać emocje

Jak rozpoznać emocje

w prawdziwie/świadomie/zdrowotnie

Jak rozpoznać emocje. Aby skutecznie zarządzać emocjami, musimy je trafnie rozpoznać. Wielu z nas ignoruje reakcje emocjonalne, pozostawiając je w sobie. To skutkuje brakiem samowiedzy, a co gorsza w długotrwałej konsekwencji sprowadza na nas choroby. Często też emocje nami targają i nie potrafimy z nich wyjść. To spory problem, który powinniśmy rozwiązać, oczywiście po rozpoznaniu.

Jak rozpoznać emocjeJak rozpoznać emocje

Pierwszym zadaniem jest spowolnienie procesu emocjonalnego. Temu spowolnieniu służy rozpoznanie, co nasze emocje próbują nam powiedzieć. Rozpoznanie swoich emocji wymaga całkowitej szczerości wobec siebie. Jeśli ta prawda jest zbyt przerażająca lub trudna, nie możemy pójść naprzód. „Nie zapominajmy, że małe emocje są wielkimi kapitanami naszego życia i jesteśmy im posłuszni, nie zdając sobie z tego sprawy”. – Vincent Van Gogh. Rozpoznanie powinno się odbywać wg następujących kroków.

Etap 1

Co się wydarzyło? – Na tym etapie opisujemy nasze emocjonalne wydarzenie bez interpretacji, bez konfabulacji. W poprzednim felietonie opisałem czym charakteryzują się nasze emocje. Warto z tego opisu skorzystać i zapamiętać.

Etap 2

Dlaczego taka sytuacja się wydarzyła? – Postaraj się zdiagnozować przyczyny wystąpienia emocji. Nasze wewnętrzne znaczenie, jakie nadajemy wydarzeniom, determinuje reakcje emocjonalne. Zbyt często te reakcje są nie adekwatne do wydarzenia, a zbyt często są przesadzone.

Etap 3

Jakie było poczucie w tej sytuacji – emocjonalnie i fizycznie? – Postaraj się zidentyfikować pierwotne i wtórne reakcje emocjonalne na konkretne wydarzenie. Zwróć uwagę na wszelkie fizyczne odczucia.

Etap 4

Co chcieliśmy zrobić w czasie emocji? – To dosyć istotne pytanie, gdyż przyznanie się przed samym sobą do nieakceptowalnych pragnień, jest bolesne. Przytłoczeni emocjami zbyt często reagujemy, a później żałujemy. Jeśli czasami możemy kontrolować pragnienia, możemy też kontrolować inne popędy.

Etap 5

Co zrobiliśmy i powiedzieliśmy? – Istotna jest szczerość zachowania i wypowiedzi, aby wykorzystać to, co powiedzieliśmy bądź zrobiliśmy w „burzy emocji”, jako naukę radzenia sobie z interakcją.

Etap 6

Jak odbiły się nasze emocje i czyny? – Jak nasze słowa i czyny emocjonalne wpłynęły na nasze samopoczucie?

Jak rozpoznać emocje – Podsumowanie:

Założyć trzeba, że chcemy się uczyć i zmieniać, aby następnym razem oderwać się od swoich emocji i do nich się nie przywiązywać. Należy zwracać uwagę na swoje emocje, gdy się pojawiają, ale bez osądzania. Gdy nauczymy się korzystać z umiejętności rozpoznawania emocji, będziemy w stanie świadomie identyfikować swoje reakcje emocjonalne i wybierać te zdrowe, a przede wszystkim bezproblemowe.

PS. W konfrontacji emocji i nudy nuda wydaje się lepsza. – August Witti

_______
#Emocje