Jaki rodzaj medytacji wybrać

Jaki rodzaj medytacji wybrać?

w prawdziwie/świadomie/zdrowotnie

Jaki rodzaj medytacji wybrać? Medytacja to technika używana od tysięcy lat do rozwijania świadomości chwili obecnej. Możemy praktykować dzięki niej wyostrzanie skupienia i uwagi, łączenie się z ciałem i oddechem, rozwijanie akceptacji trudnych emocji, a nawet zmiany świadomości. Medytacja redukuje stres i poprawia odporność. Sama technika nie należy do żadnej konkretnej religii ani wiary. Choć ma starożytne pochodzenie, nadal jest praktykowana w kulturach na całym świecie, aby stworzyć poczucie spokoju, pokoju i wewnętrznej harmonii.

Jaki rodzaj medytacji wybraćJaki rodzaj medytacji wybrać?

Istnieje dziewięć popularnych rodzajów praktyki medytacyjnej:

  • medytacja uważności;
  • duchowa medytacja;
  • skoncentrowana medytacja;
  • medytacja ruchowa;
  • medytacja z mantrą;
  • transcendentalna medytacja;
  • postępujący relaks;
  • medytacja miłującej dobroci;
  • medytacja wizualizacji.

Nie wszystkie style medytacji są odpowiednie dla każdego z nas. Każda z tych praktyk wymaga różnych umiejętności i sposobów myślenia. Ta właściwa dla nas to ta, przy której czujemy się komfortowo i jesteśmy nią zainteresowani.

Medytacja uważności

Medytacja uważności wywodzi się z nauk buddyjskich. Jest najpopularniejszą i najbardziej znaną formą medytacji na  świecie. W medytacji uważności zwracamy uwagę na swoje myśli, które przechodzą przez umysł. Nie oceniamy myśli ani nie angażujemy się w nie. Po prostu obserwujemy je i odnotowujemy wszelkie wzorce. Ta praktyka medytacji łączy koncentrację ze świadomością. Pomocne jest skupianie się na przedmiocie lub oddechu podczas obserwowania wszelkich doznań cielesnych, myśli lub uczuć. To rodzaj medytacji do praktyki w pojedynkę, bez nauczyciela. Łatwo ją można praktykować samodzielnie.

Medytacja duchowa

Medytacja duchowa jest stosowana w prawie wszystkich religiach i tradycjach duchowych. Zasadniczo każda z medytacji jest medytacją duchową. Koncentruje się ona na rozwijaniu głębszego zrozumienia duchowego znaczenia i połączenia z wyższą mocą. Można ją praktykować w domu lub w miejscu kultu. Ta praktyka jest korzystna dla tych, którzy poszukują duchowego wzrostu i głębszego połączenia z wyższą mocą lub siłą duchową.

Skoncentrowana medytacja

Skupienie obejmuje koncentrację przy użyciu dowolnego z pięciu zmysłów. Możemy skupić się na czymś wewnętrznym, takim jak oddech lub wprowadzić zewnętrzne wpływy, aby pomóc skupić swoją uwagę. Obejmuje liczenie koralików mala, słuchanie gongów, wpatrywanie się w płomień świecy, liczenie oddechów, wpatrywanie się w księżyc.
Praktyka wydaje się prosta, ale początkującym może być trudno utrzymać koncentrację dłużej niż kilka minut. Jeżeli nasz umysł błądzi, po prostu wróćmy do praktyki i skupmy ponownie uwagę.

Medytacja ruchowa

Ta medytacja może obejmować ruch pieszy, prace ogrodowe, qui gong, tai chi, delikatne formy ruchu etc. Jest to aktywna forma medytacji, w której ruch prowadzi nas do głębszego połączenia z ciałem i chwilą obecną. Ta medytacja polecana jest osobom, które znajdują spokój w działaniu i chcą rozwijać świadomość ciała.

Medytacja z mantrą

Ten rodzaj medytacji wykorzystuje powtarzający się dźwięk /słowa/, aby oczyścić umysł. Może to być zarówno słowo, fraza lub dźwięk lub po prostu samo „Om”. Może być wypowiadana głośno lub cicho. Po intonacji mantry będziemy bardziej czujni i dostrojeni do otoczenia. To zaś pozwala nam doświadczyć głębszego poziomu świadomości. Osobiście stosuję do tego ho’oponopono.

Transcendentalna medytacja

Transcendentalna medytacja jest prostą i naturalną techniką. Dzięki niej nasz umysł i ciało doświadczają stanu głębokiego odpoczynku. Tworzy idealne warunki do ożywienia w naszym ciele samoleczących sił. Stosuje się ją rano i po południu, siedząc wygodnie przez 20 minut z zamkniętymi oczami. Nie wymaga wysiłku, koncentracji, zmiany stylu życia ani żadnych szczególnych umiejętności czy nawet wiary w jej skuteczność. Wystarczy regularnie medytować, aby uzyskać efekty.

Postępujący relaks

Ta medytacja obejmuje swoim działaniem ciało i psychikę. Są one nierozerwalnie połączone i wzajemnie na siebie oddziałują. Można ją stosować samodzielnie. Nie wymaga wyjątkowych warunków. Jedyne to ciche, komfortowe miejsce. Warto nadać odprężeniu formę rytuału. Łączymy oddech z postępującym rozluźnieniem mięśni i skupiamy uwagę na poszczególnych częściach ciała. Koncentrujemy się na kolejno wybranych fragmentach ciała przy jednoczesnym głębokim i swobodnym oddechu, który uwalnia w nas napięcia. Skanowanie ciała zwiększa świadomość połączenia między ciałem a umysłem.

Medytacja miłującej dobroci

To jedna z najpopularniejszych medytacji. W praktyce tej kultywujemy przyjazne nastawienie, życzliwość w stosunku do siebie i innych poprzez składanie im wypływających z serca dobrych życzeń. Zawsze zaczynamy od siebie, a następnie składamy życzenia osobom bliskim i całemu światu.

Medytacja wizualizacji

W zależności od potrzeby możemy wyobrażać siebie w konkretnej roli, pełni zdrowia, w wytęsknionym miejscu etc. Naszym zadaniem jest zobaczyć okiem wyobraźni jak najplastyczniej, jak najwyraźniej pożądany obiekt, tak, aby wydawał się rzeczywistym, aby nasza podświadomość w niego uwierzyła. Medytacja obejmuje skupienie na tych obrazach, zaś pomocny jest nam oddech.

Jaki rodzaj medytacji wybrać – Podsumowanie:

Medytacja to zagłębianie się w myślach, rozważaniach, namyśle. To praktyka polegająca na ćwiczeniu umysłu lub wprowadzaniu się w odmienny stan świadomości dla uzyskania dobroczynnego skutku. Jest wykorzystywana do oczyszczenia umysłu i jako część terapii różnych problemów zdrowotnych, takich jak np. nadciśnienie, depresja czy stany lękowe. Medytacje zwrócone do wewnątrz mają na celu zagłębienie się w osobowości, w celu dokonania zmian, wyciszenia lub wzmocnienia różnych jej aspektów, ale i uzyskania pewnych odpowiedzi. Zaś medytacje zwrócone na zewnątrz mają na celu zwiększenie czujności i poprawienie koncentracji oraz spontaniczności.

PS. Medytacja to życie „tu i teraz” bez bagażu przeszłości i przyszłości. – August Witti

________
#Medytacja

Tags: