Jeśli nie ty, to kto

Jeśli nie ty, to kto

w filozoficznie/prawdziwie/świadomie

“Jeśli nie ty, to kto? Jeśli nie teraz, to kiedy?” – to jedno z moich ulubionych powiedzonek. Cytat ten jest autorstwa żydowskiego uczonego z I wieku o nazwisku Hillel i jest równie aktualny jak wówczas, gdy powstał. Ktoś musi czasem wkroczyć, gdy mamy do czynienia z niekompetentnymi ludźmi, głupimi przywódcami i podwładnymi. Ktoś musi wypełniać pustkę przywódczą. Niech tym kimś będziesz ty. Cytując generała Pattona: “Dobry plan, brutalnie wykonany teraz, jest lepszy niż doskonały plan w przyszłym tygodniu”. Dobry przywódca, który chce przejąć dowodzenie i robić postępy, jest lepszy niż świetny przywódca później.

Jeśli nie ty, to ktoJeśli nie ty, to kto?

Zrobić należy krok naprzód, wejść i przejąć dowodzenie w istotnej dla ciebie sprawie. Czekanie nie pomoże i prawdopodobnie też nie poprawi sytuacji. “Jeśli nie teraz to kiedy?” Czekanie nie sprawi, że zniknie problem i nie poprawi naszego losu. Więc trzeba czasem zaryzykować, aby sprawy całkowicie nie wymknęły się spod kontroli, bo mogą być nie do odzyskania. I co z tego, że stajesz się liderem, co z tego, że nie gnasz za populizmem, skoro zmieniasz świat. I to jest tutaj istotą.

Każdy musi być gotowym na krok naprzód, aby przejąć trudną rolę lidera i wziąć odpowiedzialność za sukcesy i porażki. I trzeba to zrobić teraz, bo czekanie na poprawę warunków nic nie pomoże. Systemy mają tendencję do entropii, niezależnie od tego, czy mówimy o zbiorach atomów, czy o ludziach, bo świat ma tendencje do entropii, przyroda także. Ale jeśli nie chcemy popaść w chaos, należy zadziałać. Tak to się odbywa na Ziemi. Z pustego i Salomon nie naleje. Owszem, wiąże się to z przezwyciężaniem siebie, ale czy samo życie nie jest ciągiem przezwyciężania siebie, czyż nauka nie stanowi takiego wyzwania?

Lider musi działać, ale też musimy teraz przyspieszyć i załatwić te sprawy, które nie cierpią zwłoki. Bo nikt inny tego za nas nie zrobi i nikt nie zrobi tego tak dobrze. Otóż wszystko odbywa się tu i teraz, bo pojęcie czasu jest mgliście niejasne. Podobnież jak większość rzeczy na tym świecie. Umówiliśmy się na coś jako ludzkość i tak trwamy w błędzie. Ale wszystko się zmienia i dąży do entropii. My jako ludzkość i ja jako człowiek nie chcemy entropii, lecz porządku. Właściwie stworzonego porządku. Porządku w chaosie. Po co? Aby móc być świadomym otaczającego świata.

PS. Jeśli nie ty, to kto? Jeśli nie teraz, to kiedy? – Hillel

_____________
#JesliNieTyToKto