Najtrudniej poznać samego siebie

Kontrola a świadomość

Kontrola a świadomość

w prawdziwie/świadomie/zdrowotnie

Kontrola a świadomość. Żyjemy w ciekawych czasach, jak mówi chińskie przysłowie, a w zasadzie przestroga. Może oczywiście, to co wokół, wydawać się nam niebezpieczne, ale czy taka jest prawda? Oczywiście, że nie. Wokół nas jest co najwyżej neutralność, a permanentnie w zasadzie bezwarunkowa miłość. Nic niczemu nie zagraża już od tysięcy lat. A mimo to, rządzi nami nieuzasadniony strach, czyli de facto jesteśmy zastraszeni /zmanipulowani/, a nie żyjemy zgodnie z naturą. W naturze nikt nikogo nie straszy. Życie to swoboda, wolność, pokój i szczęście, a społeczeństwo systemowe trwa w strachu przed niewiadomym, niezbadanym, niezrozumiałym i tak naprawdę nie wiadomo czy prawdziwym. Taka jest prawda.

Kontrola a świadomość

Kontrola a świadomość

Żyjemy w dualizmie, gdzie nierozłączną częścią egzystencji jest doświadczanie biegunowości. Nieustannie mamy do czynienia z przeciwnościami: jasność – ciemność, dobro – zło, dostatek – bieda, szczęście – nieszczęście, gorąco – zimno, w górę – w dół. Wszystko ma swoje przeciwieństwo. Ale będąc w pełni świadomym, możemy te przeciwności przekraczać i tym samym pozbyć się niepokoju i stresu. Nasze bezpieczeństwo jest warunkiem ochrony przed odniesieniem szkody lub jej spowodowaniem. I w samej tej koncepcji istnieje niebezpieczeństwo, bo nie da się myśleć o jednym, nie myśląc o drugim, gdy czujemy się zagrożeni, chcemy być bezpieczni. Gdy jesteśmy bezpieczni, unikamy niebezpieczeństwa. Robimy wszystko, aby czuć się bezpiecznie. To podstawowy instynkt przetrwania.

Kontrola a świadomość – Rozważania:

Zaś sama idea bezpieczeństwa ściąga nas do chęci kontrolowania wszystkiego wokół. Gdy mamy życie pod kontrolą lub tak się nam wydaje, wówczas czujemy się bezpiecznie. Uwielbiamy to co znane, co jest pod kontrolą i świadomie lub nieświadomie tracimy sporo energii, nieustannie próbując być bezpiecznym. Największym wyzwaniem jest poczucie, że nasza psychika jest bezpieczna. Zadajemy wówczas sobie nieistotne pytania –  „Czy jestem lubiany, czy nie? Czy akceptowany, czy nie? Jestem dobry czy zły? Odnoszę sukces czy nie? Wszystko to i wiele innych powoduje aktywację czynnika strachu.

Niebezpieczeństwo zaś traktujemy jako możliwość zranienia. Ale niebezpieczeństwo zależy od tego, jak postrzegamy daną sytuację, wydarzenia, rzeczy. Gdy dostrzegamy w nich zagrożenie fizyczne, mentalne, emocjonalne, ale też duchowe, niepokój wzrasta. Niebezpieczeństwo odbieramy jako nieznane lub chaos. Nasze podejście do bezpieczeństwa jest zgoła intrygujące, gdyż uważamy, że nic nie powinno być nieprzewidywalne i nieznane. A przecież nasze życie i cała przyroda jest entropiczna, zatem chaotyczna. Czyli nasz postrzeganie rzeczywistości jest z deczka niewłaściwe, nierzeczywiste i z goła schizofreniczne. Bo świat jest entropiczny.

Gdy cokolwiek się zmienia, my ludzie mamy tendencję do niepokoju, jakby już było niebezpiecznie, a nie inaczej. Prawda zaś jest taka, ze rzeczywistość nieustannie się zmienia, ewoluuje, mutuje. Samo życie zaś nie dyktuje co być powinno, a co nie. Świat się nieustannie zmienia, a jednocześnie pozostaje bezpieczny. Każde zaś niebezpieczeństwo po oswojeniu z nim staje się normalnością. Dlatego tak ważne jest przekraczanie swoich progów strachu. Bo nasza potrzeba bezpieczeństwa istnieje tylko w naszym umyśle, a życie po prostu jest. Nie układa się ono wg. scenariusza, bądź fabuły. Jest jakie jest. I nie zawsze jest bezpieczne. Jednak te pojawiające się niebezpieczeństwa to nie zagrożenia, ale lekcje, które następnie budują naszą postawę i świadomość.

Kontrola a świadomość – Podsumowanie:

Gdy zaś przyjrzymy się duchowym aspektom przeciwnej polaryzacji i bezpieczeństwa dostrzeżemy, że idea bezpieczeństwa lub jego braku to nasze wewnętrzne dzieło. Nie dosyć tego ciut schizofreniczne, bo nie wszyscy boją się tego samego. Zatem nic co jest, nie jest straszne. Żadna z sytuacji życiowych nie jest na wskroś bezpieczna lub niebezpieczna. Zarówno nasze bezpieczeństwo, jak i niebezpieczeństwo, to iluzoryczne koncepcje. A prawda jest taka, że możemy dokonywać wyborów, które powodują zmianę odczuwania bezpieczeństwa, perspektywy. Gdy pozostajemy w obecnej chwili i nie spekulujemy, możemy przestać się kontrolować i interpretować rzeczy umysłem. Dostrzec je takimi jakimi są.

PS. Życie jest tym, co się wydarza, kiedy Ty jesteś zajęty robieniem innych planów. – John Lennon

_______
#Kontrola

najnowsze z prawdziwie

trójkąt dramatyczny

Trójkąt dramatyczny Karpmana

Trójkąt dramatyczny jest dobrze znanym modelem psychologicznym. Sporo ludzi powiela ten odwieczny, choć

Proste prawo przyciągania

Proste prawo przyciągania. O prawie przyciągania pisałem już wielokrotnie na DZIENNIKU WAREZA.
Dlaczego cierpimy?

Dlaczego cierpimy?

Dlaczego cierpimy? Źródłem cierpienia jest przywiązanie. Wszyscy cierpią. To część ludzkiej kondycji.
Świadoma opinia

Świadoma opinia

Świadoma opinia. To, czego uczeń musi się nauczyć, jeśli w ogóle się
Translate »
idź do góry