Korzyści samoświadomości

Korzyści samoświadomości

w prawdziwie/świadomie/zdrowotnie

Korzyści samoświadomości. Samoświadomość to umiejętność jasnego dostrzegania wszelkich elementów, które składają się na naszą osobowość i sposób patrzenia na to bez osądzania. Zwracamy wówczas uwagę na własne uczucia, poczucie ciała i dostrzegamy reakcje, które mają bezpośredni wpływ na nas i otaczający nas świat. A, że tworzymy ten świat własnymi myślami, słowami i zachowaniem, zaczyna on wraz z nami się zmieniać.

Korzyści samoświadomościKorzyści samoświadomości

Gdy stajemy się świadomi siebie, zmieniamy siebie i swoje szansę na lepsze życie. Gdy już znamy siebie, możemy sobie pozwolić na zaufanie. Uczymy się z przeszłości jak oddzielać przeczucia od emocji i jak się nie bać. Stajemy się szlachetni nie dlatego, że tak należy, bądź trzeba. Stajemy się szlachetni dla siebie, aby nasze życie rozkwitło, ponieważ jesteśmy bohaterami historii naszego życia, a w naszym interesie leży bycie świadomym.

Zaczynamy używać swojej samowiedzy jako przewodnika, który pomaga dokonywać prawidłowych wyborów. Dostrzegamy nasze ciało i zdrowie oraz wiemy jaką opcję wybrać. To nasze ciało dyktuje nam zachowania we wszelkich kwestiach nas dotyczących. Wiemy jak dbać o ciało i zdrowie, jakie kuracje ziołowe nam potrzebne, jakie medytacje i czynności mamy przy nim wykonać, aby lepiej nam służyło. Dzięki temu zdrowiejemy, ubogacamy się, mądrzejemy, a co najistotniejsze – pozbywamy się cierpienia. Definitywnie rezygnujemy z roli ofiary.

Nasza rozwijająca się samoświadomość pozwala nam:

 1. Zrozumieć siebie
  Pierwszym krokiem dla każdego z nas jest poznanie kim jesteśmy jako osoba. Do tej pory nasze decyzje były podyktowane poprzez przekonania, emocje i uprzedzenia. Teraz zaczyna odbywać się to zupełnie inaczej. Zaczynamy skupiać się na sobie i przestajemy oceniać świat zewnętrzny. Obiektem wszelkich zmian stajemy się my. Samoświadomość to pierwszy krok do zrozumienia własnych myśli i uczuć. To dostrzeżenie wpływu jaki mają one na nasze bezpośrednie życie.
 2. Poczucie wolności
  Wolność to coś, co cenimy najbardziej. Świadomość pozwala nam odkryć swoje prawdziwe pragnienia, pasje i cele. Ludzie nieświadomi siebie popadają w rutynę i czują brak wolności. My zaś zaczynamy dostrzegać czym jest prawdziwą wolność.
 3. Zwiększa pewność siebie
  To pewność siebie pomaga nam spojrzeć wnikliwie na siebie. Pozwala na bycie w zgodzie ze sobą i zaprzestanie martwienia się o to, co poza nami. Pozwala kierować myślami i uczuciami. Pewni siebie ludzie mają tendencję do otwartego proszenia o to, czego chcą, swobodnego wyrażania opinii i nie odczuwają potrzeby szukania aprobaty.
 4. Zwiększa kreatywność
  Gdy wiemy, kim jesteśmy i czego chcemy, łatwiej nam wyrazić siebie w odpowiedni sposób. Możemy wówczas wykorzystać swoją kreatywność, ponieważ nasz umysł jest mniej zaśmiecony.
 5. Ułatwia podejmowanie decyzji
  Własne decyzje podejmujemy na podstawie doświadczeń i tego, kim jesteśmy jako osoba. Dlatego ważne jest silne poczucie samoświadomości. Ludzie często wybierają złe rzeczy, gdyż nie wiedzą, co dla nich najlepsze.
 6. Podkreśla nasze mocne i słabe strony
  Świadomość pozwala nam na uznanie mocnych i słabych stron. To zaś pomaga nam skoncentrować się na tym, co musimy zrobić, aby osiągnąć sukces. Ignorancja natomiast powstrzymuje nas przed osiągnięciem pełnego potencjału.
 7. Władza nad emocjami
  Zbyt wielu z nas kieruje się emocjami, zamiast rozumieć, że chodzi o sposób myślenia. Samoświadomość daje tę władzę, a ta zaś pomaga nam zmierzyć się ze swoimi lękami i odkryć siebie jako osobę. Sprawia, że ​​jesteśmy zdolni do stawiania czoła wyzwaniom. Ta umiejętność pomaga utrzymać emocje w ryzach i zachować pozytywne nastawienie.
 8. Zwiększa autentyczność
  Pozwala być sobą bez poczucia, że ​​musimy się zmienić lub udawać kogoś innego. Wówczas też łatwo jest nam wyrazić siebie w sposób, który wydaje się autentyczny i szczery. Nie musimy udawać ani kłamać, gdyż nie ma to sensu.
 9. Przynosi samodyscyplinę
  To szczerość naszych intencji. Nie działamy wówczas pod wpływem impulsu. Zastanowienie i rozwaga pomagają nam pojąć, co należy zrobić, aby się zmienić i poprawić. Łatwiej nam oprzeć się pokusie. To chroni nas przez złymi nawykami i pozwala opracować strategie radzenia sobie w każdej sytuacji.
 10. Pozwala nam na zaufanie sobie
  Przynosi zrozumienie co motywuje nas i innych ludzi, a to stwarza sytuacje, że jesteśmy bardziej pomocni sobie. Możemy wówczas spokojnie i racjonalnie radzić sobie z trudnymi sytuacjami. To zaś pomoże nam zachować spokój i skupić się na własnych zadaniach. Wszak to nasze życie.
 11. Wpaja nam empatię
  Samoświadomość czyli dążność do szlachetności pozwala nam rozpoznawać i rozumieć uczucia własne i innych. Ta inteligencja emocjonalna ma wiele zalet, które pozwalają nam wyrażać własne potrzeby i emocje przed podjęciem działania lub decyzji.
 12. Rozwija relacje
  Dzięki niej rozpoznajemy swoje emocje i uczucia innych. Pomaga to nam nawiązywać dobre relacje i łączyć się ze światem na głębszym poziomie. Stąd też lepsze zrozumienie siebie w każdym związku.
 13. Pozwala odróżnić nasze potrzeby od pragnień
  Łatwiej nam wówczas zachować osobiste granice, otwarty umysł i lepszą perspektywę. To zaś daje nam możliwość lepszego ustalania priorytetów, które wspierają nas w każdy możliwy sposób. Wiemy dokładnie wówczas, czego chcemy i czego potrzebujemy.
 14. Prowadzi do pozytywnego i szczęśliwego życia
  Rozszerzenie naszej perspektywy pozwala nam na inne spojrzenie na rzeczy dookoła nas. To zaś pozwala nam iść naprzód i płynąć z prądem we własnym życiu, co pozbywa nas stresu.
 15. Stajemy się proaktywni, a nie reaktywni
  Możemy dzięki temu lepiej się realizować i osiągać własne cele, umieszczając siebie w przestrzeni mocy. Możemy wreszcie widzieć siebie w pozytywnym świetle. Bierzemy wówczas odpowiedzialność za swoje błędy i wzrastamy.
 16. Przestajemy brać rzeczy do siebie
  Nie potrzebujemy już nikogo, aby powiedział nam o naszych zdolnościach, słabościach, wadach i talentach. Już je znamy. Nie marnujemy własnej energii, bo stajemy się zbyt zajęci robieniem własnych rzeczy.
 17. Nasze błędy stają się narzędziem rozwoju
  Nasze porażki to sposób uczenia się. Nie pozwalają nam na ponowne popełnienie tego samego błędu. Nic nie jest perfekcyjne od razu.
 18. Odpuszczamy minione rany
  Świadomość pozwala nam na zawarcie pokoju z tymi, co nas skrzywdzili, ale i odebranie im siły, by zrobili to ponownie. Stajemy się wdzięczni za lekcję i za to, że ktoś jest częścią naszego życia.
 19. Mamy zdrowe granice
  Znamy własne ograniczenia i potrafimy je egzekwować.
 20. Żyjemy tu i teraz
  Brak szczerości do tego co dzieje się na świecie powoduje, że żyjemy w fantazji. To zaś nie pozwala nam dokonać niezbędnych zmian w sobie. A bez nich nie możemy ani być lepszą osobą, ani też żyć w lepszym świecie.

Korzyści samoświadomości – Podsumowanie:

Aby osiągnąć samoświadomość, musimy się zwrócić ku sobie, co implikuje z naszej strony poświęcenie większej ilości czasu własnej osobie. Przestajemy być wówczas ofiarą i stajemy się ludźmi spełnionymi i szczęśliwymi. Gdy jesteśmy siebie świadomi, nie szokuje nas już własne zachowanie. Nie musimy już utrzymywać fałszywej osobowości, ale możemy być sobą. To powoduje znacznie mniej konfliktów wewnętrznych.

Bycie świadomym otwiera przed nami życie oparte na wiedzy i o tym, kim jesteśmy. Stajemy się na tyle odważni, by dzielić się sobą ze światem. To wiedza, kim jesteśmy i dlaczego zachowujemy się tak jak się zachowujemy. Jesteśmy wówczas dobrzy dla siebie i dla innych. Ta życzliwość pochodzi właśnie z miejsca poznania własnej wartości i zezwolenie na bycie sobą na pierwszym miejscu.

PS. Samoświadomość daje ci kontrolę nad sobą i swoim życiem. – August Witti

_____________
#Samoswiadomosc