Kości zostały wydruczone

Kości zostały wydruczone

w innowacyjnie/polsko/topowo

Kości zostały wydruczone. Polska w obecnej sytuacji rozwija się jak Chiny. Pomysły się mnożą, produkcja rozwija, firmy rosną jak grzyby po deszczu, polskie znów znaczy dobre. Ludzie z inwencją odzyskali swadę i wymyślają, tworzą, szokują. W pełni polski pomysł, z zastosowaniem nowoczesnych technologii drukarskich 3D, rozpuszczający się w ciele implant kostny, opracowano w Warszawie. Bioimplanty 3D posłużą niebawem do leczenia kośćca ludzkiego.

Kości zostały wydruczone

Kości zostały wydruczone 😀

Do tej pory poważne uszkodzenia kości były leczone. A raczej skręcane śrubami, uzupełniane tytanowymi konstrukcjami i gwoździami. Można by rzec medyczne średniowiecze. Polscy inżynierowie Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej, pod kierownictwem dr inż. Barbary Ostrowskiej, opracowali nowoczesny bioimplant.

Implant drukowany w technologii 3D polimerowy, porowaty jak kość, rozpuszczalny w ciele, biodegradowalny. Który uzupełnia zniszczoną kość, a jednocześnie pozwala na zrost tkanki kostnej. Co w konsekwencji prowadzi do odbudowy kości. Implant drukowany jest na miarę, do konkretnego uszkodzenia i pod indywidualne wypełnienie kostne.

Drukarka 3D drukuje dowolny kształt uzupełnienia kostnego /rusztowania/, wg konkretnego, indywidualnego projektu. To 100% dopasowanie powoduje, że pacjent praktycznie nie zauważa różnicy w wyglądzie swojego ciał i funkcjonalności narastającej wewnątrz kości.

Obecnie implant jest dostępny na rynku weterynaryjnym i stosowany w leczeniu zwierząt. To spełnia wymogi testów i dalszych badań. Wszelkie przesłanki wskazują na to, że to rozwiązanie spokojnie i bezpiecznie można zastosować u ludzi. Co prawda wdrożenie będzie wymagać drogich badań klinicznych, ale gra jest warta świeczki.

Sukces i rzutkość pomysłu projektu o nazwie BIOIMPLANT, spowodował utworzenie spółki – spin off MaterialsCare, która podjęła się wprowadzenia pomysłu na rynek i nieustannie poszukuje wsparcia i dofinansowania. Oby znalazła je w Polsce, a nie poza jej granicami, jak komercyjny grafen, na którym już obecnie zagraniczne firmy kapitałowe zarabiają krocie. Polska myśl techniczna bywa genialna, teraz trzeba aby polski kapitał i biznes dostrzegł szansę dla siebie i zaryzykował.

PS. Wszak, kto nie ryzykuje, ten nie ma.

________
#Zdrowie