Kosmiczny wózek

Kosmiczny wózek

w innowacyjnie/polsko

Kosmiczny wózek. W tej dziedzinie jesteśmy mistrzami. Zarówno w wózkach ziemskich /elektroniczny wózek inwalidzki/, jak i kosmicznych /łaziki marsjański/, ale zarówno jeden jak i drugi postrzegany jest jako kosmiczny wózek.

Kosmiczny wózek

Kosmiczny wózek

W 2014 roku miano najlepszego polskiego wynalazku otrzymał elektroniczny wózek inwalidzki, sterowany przy pomocy joysticka oraz tabletu, ale także za pomocą urządzeń wykrywających ruch gałek ocznych i myśli. To ci dopiero kosmiczna technologia. Wózek dla niepełnosprawnych jest w stanie odczytywać i analizować fale mózgowe i w ten sposób sterować pracą silników.

Ponadto może swobodnie łączyć się z systemami “domów inteligentnych”. Dzięki tej funkcjonalności osoba poruszająca się na wózku może otwierać okna, drzwi, włączać światło, opuszczać żaluzje i sterować każdym podpiętym do instalacji urządzeniem np. radio, telewizor, cd, etc. Może też wezwać samodzielnie pomoc, bądź zadzwonić pod wskazany numer jednym klawiszem. Autorami tegoż projektu są Patryk Arłamowski i Kamila Rudnicka, chwała im za to.

Kosmiczny wózekPolacy cały czas pozostają w ścisłej czołówce najróżniejszych światowych konkursów. Jednym z takich jest konkurs na budowę marsjańskiego łazika. Pojazd “Scorpio”, autorstwa kadry z Politechniki Wrocławskiej, zajął pierwsze miejsce w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich European Rover Challenge.

Drugie miejsce zajęła drużyna “Impuls” z Politechniki Świętokrzyskiej, co wyraźnie świadczy o kondycji Polaków. Pierwowzorem European Rover Challenge jest University Rover Challenge, odbywający się w Stanach Zjednoczonych. Od dwóch lat pierwsze miejsca w tamtejszym konkursie zajmuje drużyna z Politechniki Białostockiej i łaziki Hyperion i Hyperion 2, a rok wcześniej w 2011 wygrali zawody również łazikiem Magma 2.

PS. I co dowartościowani? Cudze chwalicie swego nie znacie, jakie pojazdy tu posiadacie.

_______
#Wozek