Kultywowanie świadomości

Kultywowanie świadomości

w prawdziwie/świadomie/zdrowotnie

Obecnie kultywowanie świadomości jest najważniejszą częścią pracy duchowej i mało kto to rozumie. Zogniskowani jesteśmy na otaczającym świecie, tracąc z oczu to, co istotne, co ma sens. Nasz ludzki umysł jest narzędziem do myślenia, ale myślenie odciąga nas od świadomości. A przecież gdy o czymś zupełnie nie myślimy, nadal jesteśmy tego świadomi. Świadomość jest stanem bez myśli. Jest chwilą obecną, a w niej na ogół nie myślimy. Ta pustka w nas jest istotą, nie zaś nadmiar myśli.

Kultywowanie świadomościKultywowanie świadomości

My ludzie jesteśmy rozpraszani przez niekończący się strumień myśli i emocji w umyśle. I co gorsza, jesteśmy przejmowani przez nie, ale wówczas nie jesteśmy w stanie być świadomi, nie jesteśmy w stanie zbliżyć się do Uniwersum. Uczucia, które trzymamy myślami i słowami, stają się głównym leimotivem. To jest ta przeszkoda sukcesu i szczęścia. Ponadto z czasem myślenie staje się nawykiem, czyli działaniem  bezmyślnym. Sam nawyk myślenia jest wytworem naszego ego, które z zasady oddziela nas od źródła miłości, szczęścia i sukcesu.

Dla ludzi we wczesnym etapie rozwoju jesteśmy blisko świadomości, bo nasze umysły są młode i nie mamy przeszłości. Z wiekiem myślenie o przeszłości lub przyszłości oddziela nas od świadomości. Dosadniej – oddziela nas od Boga. To nasze nieustanne myślenie upośledza prawdziwe zaakceptowanie chwili, w której się znajdujemy. A ona jest istotą. Ludzki umysł nieustannie poszukuje stymulacji, dając nam poczucie podniecenia i radości. Niestety jest to iluzja. To nie prawdziwa radość, ale zwykły myślokształt, który rodzi się i umiera w ciągu kilku chwil. Szczęście, które jest objawem świadomości – nie znika.

Zacząć należy od początku, jak co dzień skupić się na oddechu, właściwym nawodnieniu, uziemieniu, odbiorze otaczającego świata i przyrody. Naszym celem jest płynięcie przez życie, pozostając w pełni świadomym. I wcale nie musimy medytować, uważność możemy ćwiczyć chodząc. Trzeba być po prostu ciekawym, nie ciekawskim. Medytacja jest jednym ze sposobów odsuwania myśli i ćwiczenia uważności, czyli tego, co naprawdę dzieje się w chwili obecnej.

Stałe rozproszenia i niepewności nie pozwalają nam na praktykowanie bycia obecnym. Gdy odkryjemy naszą obecność i będziemy umieli ją utrzymać, wówczas znajdziemy pokój, szczęście, radość, miłość i spełnienie. Gdy ćwiczymy uważność, czyli bycie w świecie, nasza zdolności wzrastają. Stajemy się bardziej świadomi, czyli rozumiemy już jak unikać tego co złe, a rozwijać to co dobre. Rozwijamy też jasność celów, wartości, stajemy się bardziej świadomi, bo zaczynamy kultywować życie.

PS. Rytuał jest podstawą kultywowania. – August Witti

____________________
#KultywowanieSwiadomosci