Mistrz zawsze daje. To tytuł przyznawany osobie, która osiągnęła najwyższy stopień wiedzy lub umiejętności w danej dziedzinie. Osoba ta cieszy się swoistym autorytetem, estymą i jest wzorem do naśladowania (nauczyciel, guru) dzięki czemu posiada pozycję, które wyróżnia ją spośród ogółu.
Mistrz zawsze daje
Co to dokładnie oznacza? Mistrz to osoba, która w relacji z uczniem, a zawsze jak wiadomo jest ich dwóch, jest tym, który daje to, co ma najlepszego: wiedzę, umiejętności, mądrość, wtajemniczenie etc. I za to uczeń winien mu jest wdzięczność, szacunek i uznanie. Jeżeli takowa relacja nie zachodzi, nie ma mowy o relacji mistrz-uczeń. Jednak mistrzem może być każdy, kto choć trochę lepiej rozumie świat i panujące w nim prawidła.
Mistrz wcale nie musi być mędrcem, wystarczy, że dla ucznia jest jak wyrocznia, jak mądrość chodząca, jak przykład. Same relacje mistrz-uczeń ciągle się zmieniają. I o ile uczeń jest rządny wiedzy i potrafi ją udoskonalać, ma zapał, pasję i wiarę we własne siły. Wówczas to przychodzi moment, że uczeń staje się mistrzem i nie koniecznie dla innych, czasami nawet dla byłego mistrza.
Jeżeli natomiast ktoś mieni się mistrzem, a wyłącznie bierze, odbiera, zawłaszcza bądź wręcz wyszarpuje, to wówczas nie ma mowy o mistrzostwie. Jest to najzwyklejsze skurwysyństwo, draństwo i niegodziwość. Taki “mistrz” to nie mistrz, a najzwyklejszy bandyta i pod żadnym pozorem nie powinno się go hołubić i cenić. Wszak mistrz zawsze daje, a uczeń winien to przyjąć godnie, uczciwie i z uszanowaniem.
To relacja stara jak świat i zachodzi na każdym poziomie życia, począwszy od nauki oddychania, chodzenia i mówienia. A skończywszy na właściwym myśleniu, świadomości, umiejętnościach i sprawności. Mistrz z racji swojej funkcji uosabia spokój, ciszę i pojednanie, ale też chwałę i honor, a przede wszystkim mistrzostwo.
PS. Na ten moment na topie jeszcze są miernoty, ale nadchodzi czas mistrzów, a także uczniów pokornych i oddanych.
_______
#Mistrz