Najlepszym nauczycielem porażka jest

Najlepszym nauczycielem porażka jest

w filozoficznie/prawdziwie/świadomie

Najlepszym nauczycielem porażka jest. Tak, to cytat z mistrza Yody. Ale czy mistrz Yoda ma słuszność? Ciągle się słyszy od wielu, że jedną z rzeczy, których się boją ludzie jest to, co pomyślą o nich inni, jeśli będą niezdarnie zmierzać do swoich celów. Boją się znosić ból porażki, więc lęki stają się rzeczywistością. Nie wiedzą, że porażka jest najlepszym nauczycielem. Przestają realizować swoje cele lub, co gorsza, nie podejmują w ogóle działań.

Najlepszym nauczycielem porażka jestNajlepszym nauczycielem porażka jest

Porażka zaś powinna nas uczyć, a nie paraliżować. Sam strach przed porażką jest zakorzeniony w perfekcjonizmie, a w zasadzie wyobrażeniu perfekcjonistycznych działań. Sądzimy, że będziemy nieporadni, że coś pójdzie nie tak i doznamy porażki. Co gorsza, gdy już się to wydarzy i zdamy sobie sprawę, że popełniliśmy błąd, wystarczy nam pogrążenie się w samokrytycznym wstydzie. I mimo iż nic wielkiego się nie stało, często uniemożliwia to dalsze robienie czegokolwiek.

Perfekcjonizm i wyobrażenia wyglądu naszej pracy mogą nam zaszkodzić. I szkodzą naszemu zdrowiu, karierze i związkom. Dzieje się tak dlatego, że myślenie i wyobrażenia o działaniu nasilają nasze obawy przed porażką tak bardzo, że w ogóle nie sięgamy po swoje cele, mimo marzeń. Nasze wyobrażenia, czy też wewnętrzna rozmowa, składają się z osądów i negatywnego dialogu, które nas zniechęcają obawą. Wówczas jedyne co może pomóc to zrozumienie koncepcji, że porażka może nauczyć nas więcej o życiu niż sukces.

Możemy zmienić to swoje perfekcjonistyczne podejście, obejmując rozumem swoje ograniczenia i porażki. Nie jest to takie proste, ale wykonalne. Wymaga od nas tylko odrobinę cierpliwości. Zadajmy zatem pytanie, jak się zmienić i jak się uczyć na własnych błędach.

1. Przestań działać perfekcyjnie

Ciągle staramy się, aby wszystko było dopracowane i perfekcyjne. Inni nas oceniają, a my musimy być niesamowici przez cały czas. To może być uzależniające i jest z pewnością cudownym uczuciem, ale są lepsze. Spróbujmy zamiast perfekcji użyć własnej autentyczności. Pomoże nam to poczuć się bardziej ugruntowanym i zdolnym do akceptowania zarówno porażek, jak i sukcesów. I pamiętajmy, „nie od razu Kraków zbudowano”.

2. Oprzyj się na swoich błędach

Bywa, że coś schrzanimy, coś nam się nie uda. Pozwólmy sobie na to. Zauważmy, że to może być nawet zabawne, gdy coś spier*****y. Postaraj się zatem nie brać wszystkiego na poważnie, a przede wszystkim siebie. Jesteś jednym z wielu i z pewnością nie jesteś doskonały. Życie też takie w odbiorze nie jest. Zatem baw się dobrze.

3. Podejdź do błędów jak do szansy

Z każdą porażką coś zyskujemy. Nazywa się to doświadczenie i nie jest ono budowane na samych sukcesach. Traktujmy swoje porażki jako okazję do nauki i budowania własnego doświadczenia. To ono wyrasta wraz z naszymi porażkami i w późniejszym okresie świadczy o naszej wartości. Zatem porażka jest lekcją i tak ją należy rozumieć.

4. Doceniaj swoje mocne strony, ale i ograniczenia

Gdy ogarniamy swoje mocne strony i ograniczenia, stajemy się zdolni do przyjęcia przeciwieństwa. Wszak nikt nie jest doskonały. Wkraczamy w swoje prawdziwe ja i rozumiemy, że porażka w istocie jest najlepszym nauczycielem. Ponadto gdy przyjmujemy własne ograniczenia, staje się jakoś łatwiej i milej. A to dlatego, że akceptując własne niedociągnięcia, tworzymy automatycznie środowisko miłości i akceptacji, które nam pomaga, ale i pomaga innym.

Najlepszym nauczycielem porażka jest – Podsumowanie:

Gdy naszą pierwszą myślą po porażce jest pytanie zadane sobie, dzieją się dwie rzeczy. Pierwszą jest zmiana naszego stanu umysłu w tzw. ciekawość. To już na wstępie pomaga nam dowiedzieć się „co poszło nie tak”. Druga wynika naturalnie z pierwszej. Będziemy chcieli naprawić wszystko, co poszło nie tak. Zatem prawdą jest, że porażka jest najlepszym nauczycielem w rozwijaniu mentalności zwycięscy. Zamiast być negatywnym, postawmy na uczenie się.

PS. W życiu dosyć często zdarza się nam upadać. Istotne jest jak i czy się podnosimy. – August Witti

_______
#Porazka

Tags: