Najszybszy komputer

Najszybszy komputer na ziemi

w internetowo/polsko

Najszybszy komputer na ziemi. Zachłystujemy się zachodem, PKW korzysta z pomocy serwerów rosyjskich /z wiadomych powodów/. A tutaj w Polsce, na miejscu w Krakowie, działa sobie cichutko „Zeus” 145.

Najszybszy komputer na ziemi

Najszybszy komputer na ziemi

Lista z Denver – TOP 500 – donosi, że jeden z najpotężniejszych komputerów na kuli ziemskiej – superkomputer „Zeus” z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH w Krakowie zajmuje 145 miejsce na świecie po względem szybkości i mocy obliczeniowej, tym samym jest to najwydajniejszy i najszybszy komputer obliczeniowy w Polsce.

W pierwszej pięćsetce światowych zasobów obliczeniowych znalazł się jeszcze jeden polski superkomputer. Z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego /221 miejsce/. Czyli co? Czyli jednak PKW się myli?

Trochę technicznie – klaster „Zeus” jest przeznaczony do obliczeń naukowych m.in. w projekcie PL-Grid. Polska Infrastruktura Gridowa została zbudowana w ramach projektu PL-Grid (2009-2012), w celu dostarczenia polskiej społeczności naukowej platformy informatycznej opartej na klastrach komputerów, służących w różnych dziedzinach. Wspiera badania naukowe poprzez integrację danych doświadczalnych i wyników zaawansowanych symulacji komputerowych prowadzonych przez rozproszone zespoły.

Umożliwia polskim naukowcom prowadzenie badań naukowych w oparciu o symulacje i obliczenia dużej skali z wykorzystaniem klastrów komputerów. Zapewnia wygodny dostęp do rozproszonych zasobów komputerowych. ZEUS AGH oparty jest na systemie operacyjnym Scientific Linux (SL), o mocy obliczeniowej ponad 373 Tflops. Rekord Polski to 1,216 Pflops i należy do superkomputera na Politechnice Gdańskiej.

Najszybszy komputer – Podsumowanie:

Superkomputer „Zeus” wykorzystywany jest przez naukowców do modelowania projektów energetycznych, obliczeń w pracach nad fizyką wysokich energii (CERN). Także skomplikowanych obliczeń z dziedziny chemii, biologii czy nanotechnologii. Naukowcy mogą z jego zasobów korzystać bezpłatnie. Liczba zadań obliczeniowych wykonanych na „Zeusie” tylko w roku 2012 wyniosła ponad 8 milionów (8 126 522).

PS. Umiesz liczyć – licz na siebie!

_____________
#Superkomputer