Największa pycha, mega nieposzanowanie

w polsko/prawdziwie/tradycyjnie

Doszły mnie słuchy, że w moim mieście na rynku powstanie pomnik Jana Pawła II, co w aspekcie głośnej już prośby /cytat/ papieża – “Nie budujcie mi pomników. Zróbcie coś dla ludzi” – jest pomysłem dosyć kontrowersyjnym. “Jan Paweł II nie potrzebuje kolejnych pomników. Niech pomnikami będą nasze konkretne działania” – powiedział jakiś czas temu w Gnieźnie prymas Polski, abp Józef Kowalczyk. “Najłatwiej jest budować pomniki z brązu, z kamienia. Ojciec Święty nie pragnął tego. Pamiętam, z jaką niechęcią odsłaniał swój pomnik w Wadowicach. Nam nie trzeba takich pomników. Nam trzeba pomników konkretnego życia. To jest zadanie dla nas wszystkich”. Zatem to, co się dzieje, to …

największa pycha, mega nieposzanowanie!

mega nieposzanowanieCzym innym zatem jest wybudowanie przedszkola, szkoły, domu spokojnej starości, czy noclegowni im. Jana Pawła II, a czym innym bezduszny pomnik, nie zawsze ubogacający naszą kulturę. Tych pomników powstało już wiele, nie rzadko są to pseudoartystyczne koszmary i co takiego wnoszą do naszego życia, skoro nam Polakom nie trzeba przypominać, kto to jest Karol Wojtyła – Jan Paweł II? Jestem wyraźnie poruszony takim pomysłem i tak głupim uhonorowaniem wielkiego Polaka, który ukochał ten naród i wspomagał go ze wszech sił. Należy zrewidować pojęcie świętości, przez które Jan Paweł II traktowany jest jako “mitologiczny człowiek chodzący w obłokach”. Ojciec Święty był normalnym człowiekiem, który chodził po ziemi, na niej budował swoją osobowość w wymiarach fizycznym i duchowym. Zatem postrzegajmy go w ten sposób, nie budujmy bałwochwalczej mitologii, bo tak naprawdę niczemu ona nie służy, tylko zadowoleniu “nas samych”.

Dodatkowym argumentem przeciw pomnikom jest fakt, że te już wybudowane, “stworzone” świadczą o żenującym poziomie naszych “artystów” plastyków i ich mocodawców. Wychodzi brak podstawowej edukacji plastycznej, estetycznej i wszechogarniający kicz, który ze sztuką ma tyle wspólnego, co nic. Nawet nie jest to pożywka dla społeczeństwa karmionego pop-kulturową papką okraszoną tańcem z gwiazdami i bezrozumnymi polskimi serialami. Proszę tylko o odrobinę szacunku i nie uczynienie z tego wielkiego Polaka międzynarodowego pośmiewiska. Poza tym – co ma piernik do wiatraka, co ma moje miasto do Jana Pawła II? Jak ktoś chce oglądać pomnik i kontemplować, to Wadowice są blisko, tak blisko, że nawet przewożonej kremówce nic się nie stanie. Ponadto tych pomników obecnie jest jak psów, a gdyby nie podpis, każdorazowo umieszczany pod, nie wiadomo by było kogo tak właściwie przedstawiają. Szacuje się, że obecnie w Polsce jest 2000 pomników Jana Pawła II.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22


23 24

PS. “Te siostry, które ślubowały milczenie, hałasują tu najgłośniej” – Jan Paweł II – “Nie mogę, Szef za blisko”.

__________
#JanPawelII