Najtrudniej poznać samego siebie

No piknie

No piknie

w internetowo/prawdziwie

No piknie. Co jakiś czas ktoś, jakiś haker z krajów azjatyckich lub Rosii, usiłuje zwalczyć zapory tego bloga, aby … No właśnie, co aby? Po co to robi? Ano najprawdopodobniej uczy się. I gdzieś musi się włamywać. Tyle, że uczniak zostawia ślady. Stąd wiadomo skąd jest, z jakiego IP, z jakiego regionu. W zasadzie wiadomo kto. I co z tego?

No piknie

No piknie

Haker to osoba zajmująca się informatyką, o dużych zdolnościach w tej dziedzinie. Osoba wyszukująca i ewentualnie wykorzystująca dziury bezpieczeństwa w oprogramowaniu komputerowym, dające dostęp do zabezpieczonych zasobów.

Osoby łamiące zabezpieczenia nazywa się też crackerami. Hakerzy skupieni w społeczności hakerskiej używają terminu cracker dla odróżnienia siebie od przestępców komputerowych. Crackerzy włamywaczy sieciowych zwą hakerami.

Często jednak ataków dokonują osoby nieposiadające większej wiedzy o zabezpieczeniach i jedynie korzystające z gotowych narzędzi. Wśród osób związanych z bezpieczeństwem komputerowym funkcjonuje dla nich pejoratywne określenie script kiddies (skryptowe dzieciaki).

Ze względu na stosowaną etykę istnieje podział hakerów:

  • black hat (czarne kapelusze) – hakerzy działający na granicy lub poza granicami prawa. Znalezionych błędów albo nie publikują w ogóle, wykorzystując je w nielegalny sposób, albo publikują od razu w postaci gotowych programów, które mogą zostać użyte przez osoby o niższych umiejętnościach (np. script kiddies). Niektóre osoby kwestionują w tym przypadku użycie słowa „haker”, zastępując je wyrazem „cracker”.
  • white hat (białe kapelusze) – hakerzy działający zupełnie legalnie lub też starający się nie wyrządzać szkód. Odkryte przez siebie dziury w bezpieczeństwie zwykle podają w formie, w której mogą zostać łatwo załatane przez autorów oprogramowania, lecz trudnej do wykorzystania w celu zaszkodzenia komuś.
  • grey hat (szare kapelusze) – hakerzy/crackerzy przyjmujący po części metody działania obu wyżej wymienionych grup
  • blue hat (niebieskie kapelusze) – hakerzy/crackerzy pochodzący spoza firm zajmujących się bezpieczeństwem, którzy zajmują się poszukiwaniem bugów w oprogramowaniu przed wypuszczeniem go na rynek.

No piknie – Podsumowanie:

Zatem włamał się taki skryptowy dzieciak, zrobił bałagan, namieszał i zmusił do pracy. Jak to dzieciak. Musi nabroić, aby zrozumieć. Naprawiłem, zoptymalizowałem, zabezpieczyłem i do następnego razu. Dobrze, że to ogarniam, bo bym musiał słono płacić za naprawę 😀

PS. Hakera pozdrawiam i mu dziękuję, bo pomógł mi zabezpieczyć bloga. No piknie.

najnowsze z internetowo

Anonymous do Putina

Anonymous do Putina

Anonymous do Putina. Międzynarodowa grupa hakerów Anonymous prowadzi obecnie otwartą cyberwojnę z
Technologia deepfake

Technologia deepfake

Technologia deepfake. Termin ten pochodzi z głębokiego uczenia się. Jest to zsyntetyzowanie
Realizm vs wiara

Realizm vs wiara

Realizm vs wiara. Nauczeni jesteśmy odbierać ten świat nie dosyć, że w
Translate »
idź do góry