Najtrudniej poznać samego siebie

Oddech a świadomość

Oddech a świadomość

w prawdziwie/świadomie/zdrowotnie

Oddech a świadomość – oddychanie jest jednym z największych cudów, gdyż nie tylko dostarcza energii życiowej, ale także uzdrawia nasze jestestwo, zdrowie i świadomość. Wdech jest napełnieniem energią życia, a wydech jest oczyszczeniem. Nasze spowszedniałe życie w ignorancji, nie dostarcza nam zbyt wielu okazji do świadomego oddychania, jeśli w ogóle. Dzięki zaś pogłębiającej się świadomość powracamy do wewnętrznie uzdrawiającej mocy świadomego oddechu.

Oddech a świadomośćPrzez całe wieki świadomy oddech był integralną częścią medytacji. To na skupionym oddechu dochodzimy do wewnętrznej przemiany, uzdrowienia, zmiany, czy przeobrażenia. Oddech, poprzez swoje odmiany i warianty, przenosi naszą świadomość do naszego ciała i owiewając jego poszczególne części może je uzdrowić bądź zmienić. Jednak mimo iż każdy z nas oddycha, mało kto wie, jak oddychać prawidłowo. A to niezwykle istotne, gdyż to właśnie świadomym oddechem, można polepszyć nie tylko swoje samopoczucie, ale też stan umysłu, świadomości i emocji.

Długi, spokojny świadomy oddech jest miarą jakości życia, równowagi emocjonalnej, zdrowia fizycznego, psychicznego i długowieczności.

Oddech a świadomość – Fakty o oddechu:

  • podczas głębokiego oddechu nasz organizm pobiera 10 razy więcej powietrza niż przy zwykłym płytkim oddechu,
  • spokojny, głęboki oddech usprawnia pracę układu limfatycznego,
  • 70% zbędnych substancji i toksyn jest usuwana wraz z wydechem świadomego, głębokiego oddechu,
  • mózg zużywa 80% wdychanego z powietrzem tlenu, zatem długi oddech go natlenia, czym polepsza jego działanie,
  • długi, świadomy oddech opóźnia procesy starzenia,
  • bez pożywienia można przeżyć 3 tygodnie, bez picia 3 dni, bez oddechu tylko 3 minuty.

To, czy wiesz, jak oddychać, bardzo wiele mówi o tobie. Krótki, urywany – wskazuje, na stres, lek i napięcie, niską samoocenę i brak równowagi. Długi zaś charakteryzuje relaks, zrównoważenie, zadowolenie z życia, pewność siebie. To naturalna reakcja fizjologiczna organizmu. Zdenerwowani oddychamy płytko i szybko, podobnie jak wszystkie stworzenia ziemskie. Spokój powoduje pogłębienie i wydłużenie oddechu. Jednak jako że żyjemy w ciekawych czasach, ciągłej pogoni, nadmiarze informacji, oczekiwaniach i napięciu, na długi, głęboki oddech już czasu nie ma. Musimy zastąpić to medytacją i świadomym oddechem, aby uaktywnić to, co utraciliśmy na wskutek zmiany przyzwyczajeń.

Oddech a świadomość – Jak oddychać?

Usiądź w skrzyżnym siadzie lub połóż się wygodnie, wyprostuj kręgosłup, zrelaksuj się, zamknij oczy, dłonie na kolanach lub wzdłuż ciała. Zacznij oddychać miarowo, coraz głębiej w płuca, coraz głębiej w brzuch. Wypuszczając otwórz usta i wyrzuć powietrze do końca. Miej świadomość każdego wdechu i wydechu powtarzając sobie w głowie: wdech, wydech i coraz głębiej, coraz dłużej. Zrób przynajmniej 10 takich oddechów. Powtarzaj tą czynność kilka razy dziennie i obserwuj zmiany zachodzące w twoim ciele, w tobie i wokół. Dodatkowo skoordynujesz pracę półkul mózgowych, wspomożesz pamięć i koncentrację, zredukujesz napięcie, zregenerujesz i zharmonizujesz system nerwowy. Powodzenia.

PS. Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach. – Maya Angelou

najnowsze z prawdziwie

Bo mogę

Bo mogę przecież

“Bo mogę przecież” to temat przemyśleń osobistych. Co tak naprawdę znaczy dla
Jak sobie wybaczyć

Jak sobie wybaczyć

Jak sobie wybaczyć? Aby sobie wybaczyć, trzeba wiedzieć czym jest empatia, współczucie,
12 praw karmy

12 praw karmy

12 praw karmy. Karma w ogólnej opinii to hinduski pogląd filozoficzny na
Jak poznać siebie

Jak poznać siebie

Jak poznać siebie? To jedno z najtrudniejszych pytań naszego życia. Naszym pragnieniem
Translate »
idź do góry