Najtrudniej poznać samego siebie

Po co ci świadomość

Po co ci świadomość?

w bez kategorii/prawdziwie/świadomie/zdrowotnie

Gdy zadasz sobie pytanie: „Po co ci świadomość?”, najpierw musisz zdefiniować, czym właściwie jest ta świadomość. Potocznie słowo to używane jest w wielu kontekstach, odwołując się do “ducha” czy też “duszy”. W różnych religiach świadomość oznacza postrzeganie nieograniczonej rzeczywistości i mówi się o dualistycznej naturze świadomości, czyli o wzajemnym oddziaływaniu świadomości i duszy. W filozofii zaś robi się jeszcze ciekawiej.

Po co ci świadomośćPo co ci świadomość?

Najbardziej znana nam psychologia świadomość określa na kilka sposobów. Pierwszy to “bądź świadomy” – chodzi tutaj o świadomy stan czuwania żywych istot, który różni się od stanu snu lub nieświadomości. Drugi to “świadomość fenomenalna” – chodzi o to, że żywa istota świadomie przyjmuje bodźce i doświadcza ich. Odczuwasz ból, jesteś szczęśliwy, postrzegasz kolory lub zamarzasz. Trzecia to “zdolność myślenia” – każdy kto myśli, pamięta, planuje, oczekuje, ma taką świadomość.

Świadomość służy do dedykowania lub ignorowania informacji oraz nastawianiu i działaniu zgodnie z intencją lub impulsem. Abyśmy mogli skutecznie działać i uczyć się, musimy zrozumieć ogromną ilość informacji. Nasza świadomość umożliwia nam filtrowanie tych informacji. Można np. skoncentrować się na pracy i wyłączyć bodźce otoczenia. Można świadomie decydować, czy chcemy postrzegać nasze otoczenie jako pozytywne czy negatywne i wykorzystywać uwagę jako świadomy filtr do postrzegania pozytywnych lub negatywnych bodźców.

Jeśli potrafimy zrozumieć wszystkie wewnętrzne i zewnętrzne informacje, wówczas świadomość pomaga nam planować i ustawiać impulsy, a także unikać niepożądanych konsekwencji, gdyż świadomość tłumi niedopuszczalne zachowania i życzenia. Prawa boskie są w nas wpisane i wiemy co dobre, a co złe. W każdej chwili podejmujemy decyzję o sobie. Podejmujmy ją zatem świadomie z miłością do siebie.

Po co ci świadomość – Podsumowanie:

To, jak postrzegamy i jak postępujemy, jest skorelowane z naszym postrzeganiem rzeczywistości. Ta percepcja jest częściowo nieświadoma, ale możemy ją uświadomić. Świadomie wyznaczyć sobie cele i decydować, na których aspektach naszego życia chcemy się skoncentrować. Poszukując siebie nie możemy być pod wpływem nieświadomości, czyli ego. Ono z przyjemnością nam wszystko odradzi. Dlatego chęć bycia świadomym musi być włączona. Dlatego ważna jest nasza uwaga i bezemocjonalność. Bez tego nadal pozostajemy w sferze ego.

PS. Odczuwając strach, nie jesteś świadomy. – August Witti

__________
#Swiadomosc

najnowsze z bez kategorii

10 krótkich pytań

10 krótkich pytań

10 krótkich pytań – Zadam ci kilka krótkich pytań. OK? Otóż, aby
Translate »
idź do góry