Najtrudniej poznać samego siebie

Pokarm jako lekarstwo

Pokarm jako lekarstwo

w kwantowo/oświecenie/zdrowotnie

Pokarm jako lekarstwo. Okres obudzenia, zwiększenia wibracji naszego ciała i zmiany, które w nim zachodzą, powodują dosyć często kłopoty trawienne. Wiele posiłków, które do tej pory nam smakowały i przyswajaliśmy je bez problemów, powoduje reakcje odwrotne, czyli niestrawność. Nie dziwnym więc staje się, że  tradycyjna chińska medycyna, a także ajurweda /najstarsze systemy medyczne na świecie/. Traktują one trawienie jako jeden z najważniejszych czynników wpływających na zdrowie.

Pokarm jako lekarstwo

Pokarm jako lekarstwo

Badania żywieniowe potwierdziły starożytną wiedzę mówiącą o tym, że dieta odgrywa ważną rolę w naszym zdrowiu. Jedzenie całej, ekologicznej, nieprzetworzonej żywności jest najważniejszą rzeczą, jaką możemy zrobić dla naszego ciała. W ten sposób poprawiamy stan zdrowia. Dlaczego? Gdyż trawienie jest jednym z ważniejszych elementów zdrowia, a jednak często pomijanym. Jakość i siła trawienia, przy właściwej diecie, reguluje zdolność organizmu do właściwego wchłaniania składników odżywczych z jedzenia, które spożywasz.

Bez zdrowego, dobrze funkcjonującego przewodu pokarmowego niewiele wskórasz. Twoje ciało będzie walczyć o przetworzenie niezbędnych składników odżywczych zablokowanych w Twoim jedzeniu. Po prostu jeśli nie przyswoisz w pełni tego, co jesz, zawsze będziesz chory, cierpiący, bez względu na leki, które bierzesz.

Niewłaściwe trawienie pogłębia problemy i powoduje, że zaledwie połowa pożywienia  i składników odżywczych – witamin, minerałów, białek – jest przyswajana przez organizm. Większość ludzi ma skłonność do oczerniania pewnych produktów żywnościowych, gdy natomiast prawdziwym winowajcą nie są produkty spożywcze, ale niewłaściwe trawienie. Jednym z głównych powodów, dla których mamy problemy trawienne, jest brak podstawowej wiedzy na temat funkcjonowania procesu trawiennego.

Trawienie zaczyna się w ustach, a żucie pokarmu miesza go z naszą śliną, bogatą w enzymy trawienne. To ślina zaczyna rozkładać jedzenie, zanim w ogóle dotrze do żołądka. Zatem zaczynamy od wykreowania nawyku dokładnego przeżuwania pokarmu /ok. 20 przerzuć na ugryzienie/. Oczywiście im więcej tym lepiej.

Po połknięciu pokarm dostaje się wprost do żołądka, który wydziela kwas chlorowodorowy oraz enzymy, które wzmagają trawienie i rozwarstwienie żywności. To kolejny ważny moment trawienny. Wielu z nas ma zwyczaj pić i jeść jednocześnie. Gdy w grę wchodzi parę łyków płynu, nie jest to szkodliwe dla organizmu. Jeśli natomiast popijamy dużą ilością płynów, rozcieńczamy tym samym stężenie i skuteczność mieszaniny kwasu i enzymów.

Zakłócamy tym samym proces trawienia. To powoduje, że do jelit trafia jedzenie nierozdrobnione. A to zaś powoduje problemy trawienne /gazy, bóle związane z niedoborem substancji odżywczych/. Zatem pierwszym krokiem do poprawy problemów trawiennych jest dokładne przeżuwanie pokarmów.

Praktyczną i zbawienną poradą jest zrezygnowanie z napojów dwie godzin po posiłku /min. 30 minut/. Przerzuty pokarm opuszcza żołądek i wchodzi do jelit. Trzustka uwalnia enzymy, które wraz z bakteriami i mikroorganizmami w jelitach zaczynają je rozkładać jeszcze bardziej. Te bakterie /probiotyki i flora jelitowa/ są w delikatnej równowadze. Dlatego tak ważne jest właściwe jedzenie, a zwłaszcza jego sposób.

Natomiast najpoważniejszym problemem dla naszego układu trawiennego są antybiotyki. Nawet jedna tabletka może skutecznie i poważnie zakłócić trawienie. Po prostu antybiotyki zabijają niezbędne bakterie, bez których właściwe trawienie jest niemożliwe. Antybiotyki ​​po prostu zabijają wszystkie bakterie jelitowe, zarówno te dobre, jak i złe.

Ludzie w dużej mierze nie zdają sobie sprawy, że znaczna część naszego układu nerwowego jest zlokalizowana w jelitach. Ponad 90% serotoniny powstaje w jelitach, a także ok.o 50% dopaminy w organizmie. Jelita produkują i regulują ok. 30 neuroprzekaźników, które są używane przez centralny układ nerwowy do regulowania nastroju, poziomu stresu, snu i psychiki. Niezrównoważony, rozstrojony, uszkodzony lub źle funkcjonujący układ trawienny zakłóca funkcjonowanie organizmu. Wszystko ukazuje się w postaci depresji, zaburzeń nastroju, układu odpornościowego i innych chorób.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest fakt, że żywność spożywana lub podawana na zimno zaburza trawienie. Nasze ciała muszą podgrzać tę żywność do temperatury 36,6 oC, aby optymalnie je strawić. Zimny pokarm powoduje stres w układzie trawiennym i powoduje częściowe trawienie, a to bezpośrednio prowadzi do problemów trawiennych. Zatem dieta surowa, zalecana jest jako krótkoterminowa, oczyszczająca. Jeśli natomiast cierpisz już na problemy trawienne, nie zaleca się stosowania diety surowej, ponieważ zawsze pogarszają stan zdrowia.

Kolejnym niekorzystnym czynnikiem jest cukier. Jeśli spożywasz słodycze, słodzisz lub jesz słodkie pokarmy, występuje stres związany z trzustką. Trzustka natomiast ma kluczowe znaczenie dla zdrowego trawienia, uwalniając szereg enzymów trawiennych, które rozkładają żywność przy wejściu do jelit. Stres wywołany cukrami znacznie zmniejsza zdolność do wytwarzania enzymów, a cierpi na tym trawienie. Jeśli podejrzewasz, że masz problemy z trawieniem, unikaj cukru, aby poprowadzić ciało do równowagi. Stając świadomie nowe nawyki żywieniowe, możemy dosyć szybko można przywrócić równowagę trawienną.

Zawsze słuchaj swojego ciała i podpowiedzi intuicji, jeśli coś Ci nie smakuje, oznacza że nie jest dla Ciebie. I podobnie, jeśli robisz coś zbyt intensywnie lub jest to niewygodne. Ciało daje Ci znak, wycofaj się z tego i zmniejsz tempo. Twoje ciało ma własne tempo, w którym jest mu wygodnie. Dostosuj się do niego. Zachowaj równowagę Yin i Yang. Równowaga idzie wraz z odpoczynkiem i relaksacją, aktywność z pokojem.

Wytrwały i zaangażowany może osiągnąć zdrowie w ciągu kilku tygodni. Odwrócenie wzorca, schematu, powstałego w skutek długotrwałej obojętności lub niewiedzy jest ważne dla zdrowia. Należy tutaj zachować cierpliwość i dać sobie swobodę działania. Absolutnie nie należy się spieszyć, ponaglać i naciskać.

Jesteśmy w istotnym etapie życia naszej planety, zmieniamy się na poziomie DNA. Zatem zmiany są poważne. Dbajmy o swoją świadomość i obserwację wszystkich tych procesów. Tylko w ten sposób mamy możliwość przejścia do końca tych zmian. Inaczej to będzie dla nas długi, bolesny i smutny koniec życia.

PS. Jedz wolno i świadomie, to co podpowiada Ci świadomość. – August Witti

_____
#Pokarm

najnowsze z kwantowo

Kształtuj swoją wyobraźnię

Kształtuj swoją wyobraźnię. Wyobraźnia to najlepsza część człowieczeństwa. Nie ma na świecie
Moc pragnienia

Moc pragnienia

Moc pragnienia. Jak to jest, że pragnienia się spełniają, im większe, poparte
Świadomość finansowa

Świadomość finansowa

Świadomość finansowa, jak i wszystko, jawi się w naszej głowie. Wielu ludzi
Translate »
idź do góry