Polski Junak

Polski Junak

w motoryzacyjnie/polsko

Polski Junak – Tytuł można to rozumieć dwojako. “Pierwsze primo” jako młodego osobnika, rzutkiego, szlachetnego, z nakreślonym celem /prawie nieosiągalne/, “drugie primo” jak polski motor z ogromnymi tradycjami, skupmy się na tym drugim.

Polski Junak

Polski Junak

Dawny Junak, używany był jako motor pościgowy, wykorzystywany w armii i w Milicji Obywatelskiej /brrr/, ale także w zawodach motocrossowych i rajdach terenowych. W 1958 roku w Garmisch-Partenkirchen w Sześciodniówce FIM, Witold Płużański zdobył złoty medal na motocyklu Junak 350. W 1962 roku w jubileuszowym XX Rajdzie Tatrzańskim polski zespół narodowy zdobył Wielką Nagrodę Tatr, również na Junakach 350. Na owe czasy Junak był rekordzistą prędkości, osiągając niecałe 150 km/h.

Dzisiaj Junak znów wraca na ulice, tym razem chińsko-polski Junak, został stworzony wraz z polskim konstruktorem, inż. Konradem Czworodonem. Junak M16 320 CM³, który nas interesuje, koszt detaliczny to 12.949 zł, czyli 1/3 wartości innych motorów tej klasy. Budowany na bazie Daytona 350ccm, czyli dobre wzorce, Junak ma obecnie 320 cm3 pojemności, ale planowane jest poszerzenie oferty o modele do 500ccm i 700 cmm. Atutem jest cena, wygląd i tradycja marki, łezka w oku się kręci :D. Prędkość pozostała bo 140 km/h to max, no chyba że z górki.

PS: Hej młody Junaku, smutek zwalcz i strach, wciśnij gaz do dechy jak prawdziwy Lach!

_______
#Junak

Tags: