Są tacy co wiedzą

Są tacy co wiedzą

w filozoficznie

Są tacy co wiedzą, znają się, przewidują lepiej. Są ludzie, którzy myślą, że są lepsi od innych. Nieustannie wydaje się im, że wszystko rozumieją, znają się wszak lepiej. Przewidują co dla nich i dla innych jest lepsze. I nic by w tym złego nie było, gdyby nie fakt, że na ogół się mylą. Ludzie, którzy wiedzą lepiej, to wiedzą i nie muszą nic udowadniać. Korzystają ze swej wiedzy i umiejętności, co przekłada się na ich życie. Bawią się swoimi umiejętnościami i możliwościami bez rozgłosu i patosu.

Są tacy co wiedząSą tacy co wiedzą – Obserwacja:

Owszem, bywają naprawdę mądrzy ludzie z zadziwiającą wiedzą, ludzie mentorzy, doradcy, managerowie i bogowie – jak ja. Ale ci ludzie nikogo nie chcą pouczać i naprawiać. Mogą, ale nie muszą. Cały świat poza sobą mają w zachwycie i oprócz obserwacji nie robią nic w tym ogólnym świecie. Natomiast w swoim życiu brylują, zapamiętale tworzą i ubogacają, tworząc z niego raj. Dlaczego tak się dzieje? Bo człowiek wielki skupia się tylko na sobie. Tworzy z wewnętrznej potrzeby, z powinności, dla siebie. Dzieli się, owszem, pokazując, publikując, wystawiając, ale nie zależy mu na aplauzie, ani poklasku. Natomiast ludzie, którym się wydaje, że wiedzą lepiej od innych, robią to z trzech powodów.

1. Mają podstawowe problemy z samooceną

Posiadanie dobrego i pozytywnego poczucia własnej wartości wymaga postrzegania siebie w pozytywnym świetle. Ale jest ogromna różnica między patrzeniem na siebie w pozytywnym świetle, zupełnie niezależnym od innych, a patrzeniem z góry. Nie trzeba patrzeć z góry na innych, aby czuć się dobrze ze sobą lub mieć dobre i pozytywne poczucie własnej wartości. Nasza pozytywna samoocena nie musi poniżać innych. Osoba, która jest pewna tego, kim jest, jest również pewna tego, że jest świetna na swój sposób. Każdy inny ma swoją formę wielkości i razem wszyscy się rodzimy, by życie było piękne i przyjemne. Tacy ludzie nie myślą, że są lepsi od innych, bo mają wysoką samoocenę. Ponieważ tak myślą, nie zawahają się podciągnąć innych i pomóc im być najlepszymi /mistrzami/. Zaś osoba, która musi sprawić, by inni czuli się mali lub gorsi, ma niską samoocenę. Ich potrzeba poniżania innych, aby czuli się wielcy i potężni, oznacza, że ​​bez tego rodzaju gry o władzę czują się mali i nieważni. Tak więc następnym razem, gdy zobaczysz kogoś, kto myśli, że jest lepszy niż ty, po prostu pamiętaj, że jest to odzwierciedlenie jego niskiej samooceny.

2. Mają ukrytą niepewność

Jest to również ściśle związane z problemami z samooceną. Ktoś, kto myśli, że jest lepszy od nas, czuje się w ten sposób, ponieważ sam w sobie czuje się bardzo niepewnie. W głębi duszy ma bardzo głęboką niepewność i obawia się, że inni to zobaczą. Musi więc zachowywać się, jakby był lepszy. Ta niepewność polega na tym, że nie jest tak mądry i niesamowity, jak ten, nad którym chce pokazać swoją wyższość. Poczucie wyższości od innych daje formę potwierdzenia i sprawia, że ​​czuje się, jakby miał jakąś formę władzy.

3. Mogą czuć się zagrożone przez ciebie

Być może masz coś, co chcieliby mieć, ale wydaje się, że nie mogą tego mieć. Jedynym sposobem, w jaki mogą się pocieszyć i poczuć się dobrze z powodu braku tego, jest poniżanie i zachowywanie się tak, jakby byli lepsi od ciebie. Jeśli zauważasz, że zawsze starają się mówić o tobie w konkretnej sprawie lub kwestiach, to ta kwestia im zagraża. Widzą w tobie pozytyw i żałują, że go nie mają.

15 oznak protekcjonalnej osoby.

Jak zatem zidentyfikować osobę, która myśli, że jest lepsza od ciebie? Pewnie widziałeś już niektóre z tych znaków w akcji. Kiedy ktoś myśli, że jest lepszy od ciebie, zobaczysz, że wyświetla niektóre lub wszystkie z tych znaków.

1. Poczucie uprawnienia

Ludzi ci byli zepsuci we wczesnych latach. Zawsze dostawali od innych to, czego chcieli, tylko przez to, że się tego domagali. W rezultacie dorastają myśląc, że wszystko inne w życiu działa w ten sam sposób. Bardzo szybko uświadamiają sobie, że społeczeństwo nie działa dokładnie w ten sposób i że nie zawsze można mieć od ludzi wszystko, czego chcesz. Patrzą wówczas z góry na tych, którzy nie mogą spełnić ich żądań i zaczynają ich traktować tak, jakby byli poniżej nich. Zachowanie się w ten sposób daje im fałszywe poczucie kontroli. Mają nadzieję, że zawsze poddasz się i dasz im to, czego chcą. I dopóki ta strategia będzie dla nich skuteczna, będą z niej korzystać.

2. Doskonałość i świętość

Kiedy ktoś myśli, że jest lepszy od ciebie, lubi wierzyć, że jest doskonały i bez zarzutu. Wynika to ze sposobu, w jaki rozmawia z tobą, zwłaszcza gdy myśli, że zrobiłeś coś w sposób, w jaki on by tego nie zrobił. Ta postawa przejawia się również w sposobie, w jaki mówi o sobie i jak radzi sobie z problemami. Gdyby nie interweniował w ten sposób, sprawy nigdy nie zostałyby zrobione dobrze. Mówiąc tak, przypisuje sobie całą zasługę i ignoruje wszelkie inne wysiłki, które mogły zostać podjęte w tej sprawie.

3. Nigdy nie przepraszają

Nawet jeśli robią coś złego, nigdy nie może być źle, ponieważ nigdy się nie mylą. A jeśli z jakiegoś powodu okaże się, że jest źle, to musi to być twoja wina, bo przecież jesteś niedoskonałą osobą. Kiedy zobaczysz kogoś zachowującego się w ten sposób, jest to nie tylko znak, że myśli, że jest lepszy, ale także pokazuje, jak toksyczny i narcystyczny jest.

4. Mówią z góry

Kiedy rozmawiasz z kimś, kto myśli, że jest lepszy od ciebie, wyłapiesz protekcjonalną mowę ciała, szczególnie w jej tonie i sposobie, w jaki do ciebie mówi. Rozmowa nigdy nie przypomina rozmowy dwóch rówieśników lub przyjaciół. Zawsze będziesz czuć, jakby zwracał się do ciebie jako do osoby gorszej. Nigdy nie rozmawia jak równy z równym. Dla niego aura wyższości daje mu prawo do przyjęcia zawsze takiej postawy. Rozmowa będzie przypominać upomnienie, kazanie lub wykład, ponieważ czuje, że jego zadaniem i obowiązkiem jest dokładne opowiedzenie ci, jak bardzo jesteś niedoskonały. Ale jeśli to nie jest rozmowa, którą chcesz prowadzić, to nie jest zainteresowany rozmawianiem o niczym innym.

5. Umniejszają osiągnięcia innych

To kolejna klasyczna taktyka ludzi, którzy myślą, że są lepsi od ciebie. Osiągnięcia każdej innej osoby nic dla nich nie znaczą. Liczą się tylko ich osiągnięcia. Widać to w małych szyderczych komentarzach. Rozwadniając twoje osiągnięcie, chcą zasiać ziarno wątpliwości w twoim umyśle i sprawić, że poczujesz się tak mały i nieważny, jak oni czują, że nie osiągnąłeś tego, co zrobiłeś.

6. Rozmawiają o innych /obgadują/

Nieważne, że jest to niegrzeczne i lekceważące, bo są jedynymi, którzy mają coś ważnego i wartościowego do powiedzenia. A cokolwiek mówisz w tym momencie, jest nieistotne i nieważne.

7. Nie słuchają

Przemawiają do ciebie i nie słuchają tego, co mówisz. Wówczas ich reakcja jest albo zupełnie nie na temat rozmowy, albo powtarzają prawie wszystko, co powiedziałeś. W przypadku tych ostatnich czują również potrzebę powtórzenia, aby pokazać, że brzmi to lepiej wypowiedziane przez nich, ponieważ są lepsi od ciebie w artykułowaniu myśli.

8. Promują swoje osiągnięcia

Przy każdej okazji chcą ci powiedzieć, jak niesamowici są w osiąganiu wszystkiego. Nie mogą znieść tego, że uwaga wszystkich nie jest skierowana na nich, więc aby to zmienić, próbują przekierować uwagę na siebie, mówiąc o osiągnięciu, które może nawet nie są istotne, nie mówiąc już o koniecznym.

9. Rozmowa kończy się na nich

Opowiadasz im o swoim wyzwaniu i nagle przypominają sobie, że tak dobrze poradzili sobie w podobnej sytuacji, skierowując rozmowę na opowieść o nich. Po drodze zostajesz uciszony, a twój problem zostaje zapomniany i zastąpiony tym, jak niesamowite są te osoby. Jeśli przyjrzysz się uważnie wszystkim prowadzonym z nimi rozmowom, zawsze kończą się na nich.

10. Przechwalają się

Mówienie o ich dobrych uczynkach jest sposobem na utrwalenie ich postrzegania bycia tak doskonałym i wspaniałym. Pokazując ci, co robią, mówią ci, że nigdy im nie dorównasz. Ktoś, kto jest naprawdę altruistyczny i hojny dla innych, nie będzie trąbił tego, aby cały świat usłyszał. On wie, że nie potrzebuje żadnego potwierdzenia od nikogo, aby czuć się wspaniale w działaniach hojności, które podejmuje, pomagając innym.

11. Są dominujące i zastraszające

Ludzie, którzy są protekcjonalni i aroganccy, zawsze oczekują, że postawią na swoim. To oczekiwanie wynika z ich poczucia wyższości. Ponieważ są lepsi od ciebie, nie możesz im odmówić, bo według nich jesteś nikim i nie masz prawa odmówić. I dlatego spróbują wszystkiego co możliwe, abyś za wszelką cenę spełnił ich życzenia.

12. Nie słuchają poglądów ani opinii innych

Nie proszą kogokolwiek o zdanie przed podjęciem działania. Dla nich takie postępowanie jest oznaką słabości i stawia pod znakiem zapytania ich głoszoną inteligencję i doskonałość.

13. Nie mówią szczerych komplementów

Postrzegają szczery komplement jako oznakę słabości. A także jako znak uznania, że ​​możesz być lepszy od nich w tym, co osiągnąłeś. I to je dręczy, bo w ich przekonaniu są jedynymi, którzy są doskonali i potrafią dokonać niezwykłych rzeczy. A nawet jeśli zmuszą się do komplementów, natychmiast rozwodnią to negatywnym komentarzem jak mogliby to zrobić o wiele lepiej, gdyby to byli oni.

14. Udzielają nieproszonych rad

Zawsze wykorzystują swoje życie i siebie jako punkt odniesienia. Aby przenieść poczucie wyższości i sprawić, że poczujesz się mały. Czują potrzebę udzielenia rad, ponieważ myślą i wierzą, że są lepsi od ciebie.

15. Nie przestrzegają zasad i etykiet społecznych

Ludzie, którzy uważają się za lepszych, decydują również, że nie mogą być związani zasadami i etykietami społecznymi. Widać to po tym, że zawsze spóźniają się na każde spotkanie, wydarzenie lub zgromadzenie. Mają fałszywe poczucie ważności i oczekują, że wszystko musi zacząć się kiedy chcą lub na ich warunkach. A wszystko to wynika z ich poczucia, że ​​są lepsi od ciebie i wszystkich innych.

Są tacy co wiedzą – Podsumowanie:

Ale są też tacy co w istocie wiedzą więcej, widzą więcej i przewidują więcej, ale nie zależy im na niczym więcej. Chcą być sami z tą wiedzą, chcą z niej korzystać i cieszyć się nią. A nie nieustannie o niej gadać i udowadniać wszem i wokół, że oni wiedzą. Swoją wiedzę traktują jak boskość, a wiadomo, że bóg nie doradza, nie strofuje, nie nagradza i nie karze. On jest, wie i umie. On tylko obserwuje, gdyż to jest miłe uniwersum.

PS. Nie wiem czy sam nie jestem taką osobą, która wie lepiej, albo jej się wydaje. – August Witti

_______
#Wiedza

Tags: