Najtrudniej poznać samego siebie

Sens życia

w filozoficznie/prawdziwie/świadomie

Wielu z nas, często w skrytości, zastanawia się nad sensem życia, tym samym jego celowością. Dosyć często jednak kwestionujemy ten sens, zwłaszcza gdy mamy poczucie beznadziejności, bezradności, smutku i braku zainteresowania, może to być spowodowane trudnymi chwilami, ale na ogół to zwykła depresja. Jedni widzą cel w czynieniu świata lepszym, inni wierzą, że celem życia jest znalezienie i osiągnięcie osobistego spełnienia.

Wielu sądzi, że celem jest rodzina i dzieci. Liczni też sądzą, że celem życia jest czerpanie z niego jak największej przyjemności. Znalezienie sensu życia jest trudne, ale jest szczególnie trudne, gdy zmagamy się z depresją. A obecne czasy, zwłaszcza w tym kraju, są deprymujące. Nie ma w nim miejsca dla idealistów, artystów, twórców i kreatorów. Wszędzie rozściela się mór systemowy, jak za komuny. Ta bezradność, to przytłoczenie bylejakością, powoduje obniżenie wartości życia, a tym samym nihilizm. Wszystko jest nacechowane bezambicjalnością, bylejakością i nieświadomością. Człowiek dochodzi do wniosku, że głową muru nie przebije.

Sens życiaSens życia

To co do tej pory robiłem, co mnie cieszyło, straciło na wartości, poprzez niedocenienie, niezrozumienie i jakiś istny marazm w około. Wszystkie idee w tym kraju czezną, bo nie ma wolności i swobody wypowiedzi. Nie ma też ani odrobiny sprzyjającej atmosfery. Nie nauczyliśmy się słuchać mądrych wypowiedzi, natomiast doskonale nauczyliśmy się krytykować, najchętniej w czambuł wszystko.

Czym zatem jest nihilizm?

Wszystkie te oznaki, gdy czujemy, że życie jest bez sensu – to właśnie nihilizm. Gdy czujemy, że nic, co robimy, nie ma znaczenia. Gdy przestajemy się przejmować wynikiem wydarzeń. Wówczas gdy rzeczy, które przynosiły radość, wydają się puste. Podczas gdy czujemy beznadziejność. Gdy żaden z naszych wysiłków nie pomaga nam osiągnąć własnych celów i aspiracji. Każdy z nas doświadcza chwil w życiu, gdy czuje, że nie jest pewien własnego celu. Czujemy zagubienie i nie jesteśmy pewni tego, kim jesteśmy.

Zastanawiamy się wówczas, czy istnieje jakiś większy sens życia, którego po prostu nie dostrzegamy. Może być to wynikiem stresu, który sprawia, że ​​zastanawiamy się, co to wszystko oznacza. Bywa, że czujemy się niespełnieni i brakuje nam czegoś więcej. Bywa, że nasze osiągnięcia nie mają znaczenia lub wpływu. I nie jesteśmy osamotnieni w takich uczuciach. Ta utrata zdolności dostrzegania sensu i celu życia w rzeczywistości odgrywa rolę w pojawieniu się depresji.

Sens życia – Obserwacja:

Dzisiaj już wiemy, jak wiele czynników odgrywa rolę w pojawieniu się depresji. Są to genetyka, doświadczenia, chemia mózgu i czynniki związane ze stylem życia. W wielu przypadkach negatywne doświadczenia życiowe mogą wywołać depresję u osób predysponowanych do tej choroby. A ich w obecnych czasach mamy w nadmiarze. Jeśli temu poczuciu bezsensu towarzyszą także inne objawy, wskazuje to wyraźnie, że doświadczamy depresji. Częstokroć to utrzymujący się niski nastrój naznaczony smutkiem lub pustką, drażliwość, poczucie winy, beznadziejności lub bezradności, utrata zainteresowania rzeczami, które sprawiały kiedyś przyjemność, zmęczenie i brak energii, spowolniona aktywność fizyczna, problemy z koncentracją, problemy ze snem, zmiany apetytu i wagi, fizyczne dolegliwości, które nie mają jasnej przyczyny oraz myśli o śmierci lub samobójstwie.

Sens życia – Rozważania:

Istotne jednak jest to, co uważamy za najważniejsze. Każdy ma inne priorytety, wartości i przekonania, które nadają sens życiu. Warto zatem się zastanowić nad tym, co dla nas jest najważniejsze. Jakie są nasze wartości i przekonania? Co lubimy robić? Co sprawia, że ​​czujemy się szczęśliwi i spełnieni? Ważne także jest, aby traktować siebie z życzliwością i współczuciem, nawet jeśli czujemy się pozbawieni motywacji lub apatyczni.

Dobrym wyzwalaczem jest poświęcanie czasu innym, gdyż może stać się to źródłem celu. Spędzanie czasu z przyjaciółmi i rodziną także jest dobrym rozwiązaniem. Zdrowe i wspierające relacje interpersonalne są niezbędne zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Pomagają one obniżyć ryzyko chorób serca, uczynić nas bardziej odpornymi na stres i zmniejszają ryzyko depresji i samobójstwa. Także realizacja hobby lub zajęć, które lubisz, może być skutecznym sposobem na nadanie sensu życiu. Skoncentrujmy się na wykonywaniu pracy, która ma dla nas znaczenie, na rozwijaniu umiejętności twórczych etc. Kreatywność to narzędzie do wyrażania siebie, a także może pomóc w rozwijaniu nowych zainteresowań. Stawanie się bardziej świadomym własnych myśli, zainteresowań i połączeń z otaczającym światem może być również bardzo pomocne. Praktykowanie  medytacji  lub  uważności  to sposoby, aby stać się bardziej świadomym własnych myśli i tego, jak się czujemy w chwili obecnej.

Sens życia – Podsumowanie:

Podejmowanie wysiłku, aby praktykować wdzięczność, pomaga stać się bardziej świadomym dobrych rzeczy w życiu. Z czasem zmienia naszą perspektywę. Także dobrymi sposobami są: połączenie z naturą, zmiana zainteresowań, delektowanie się prostymi rzeczami w życiu, poświęcenie czasu dla siebie, generalnie – odkrywanie siebie. Depresja często wynika z niewłaściwego podejścia do własnej osoby. Nie mamy się roztkliwiać nad sobą, ale przejąć ster własnego życia i dopingować się do działania, gdyż to ono zapewnia nam możliwość odnalezienia sensu. Nic nie robienie nie zapewnia nam niczego.

PS. Cierpienie i ból są nieodłączne od świadomości i wrażliwości serca. – August Witti

________
#SensZycia

Tags:

najnowsze z filozoficznie

trójkąt dramatyczny

Trójkąt dramatyczny Karpmana

Trójkąt dramatyczny jest dobrze znanym modelem psychologicznym. Sporo ludzi powiela ten odwieczny, choć

Wielkie pragnienie

Wielkie pragnienie. Motywacja bez pragnienia jest zmarnowana. Motywacja musi przyjść do ciebie.

Czym jest intencja?

Czym jest intencja? Intencja /zamiar, dobra chęć/ to stan psychiczny, w którym
Translate »
idź do góry