Skrzydła poczucia wartości

Skrzydła poczucia wartości

w prawdziwie/świadomie/zdrowotnie

Skrzydła poczucia wartości. Zupełnie nie zdajemy sobie sprawy jak istotna dla nas jest miłość własna i poczucie własnej wartości. Ludzie całe życie się obwiniają, znęcają nad sobą psychicznie, bywa że okaleczają, a nawet odbierają sobie życie w taki czy inny sposób. A to tak, jakby pójść do kina na zajebisty film i wyjść w połowie. Wygląda na to, że ludzie mają odwrotną metamorfozę. Zaczynają jako piękne motyle, a potem zamieniają się w brzydkie gąsienice. Całą resztę życia spędzają, próbując stać się tą piękną postacią.

Skrzydła poczucia wartościSkrzydła poczucia wartości

Słyszymy to zewsząd jak to drzewiej /dawniej/ było lepiej. A cóż to za wspaniałe podboje się wydarzały, jakie znakomite osiągnięcia? Zastanówmy się dlaczego tak działo się kiedyś, za naszej młodości, a dzieje się tak beznadziejnie teraz. Są dwie kwestie tego zagadnienia. Pierwsza – w dziecięctwie i młodości byliśmy  prawdomówni, otwarci, ciekawi życia i kreatywni. Teraz zaś nie chce się nam. Dlaczego? Gdyż daliśmy sobie wpoić złą optykę świata. Świat się nie zmienił, dalej słonko wstaje, uroczy księżyc świeci, ptaszki śpiewają, a strumyki szemrzą. To my się zmieniliśmy. Przyjęliśmy tę niefortunną optykę zgnuśnienia, niewiary i niechciejstwa.

Do tego, aby na nowo stać się wartościowymi w swoich oczach, potrzebna nam jest miłość własna, wypracowana ponownie wiara w siebie i odzyskane poczucie własnej wartości. Wcale nie musimy mieć dobrej pracy i góry pieniędzy. Musimy mieć dla siebie współczucie połączone z naszym doświadczeniem. Musimy na nowo stać się wojownikami, którzy realizują swoje cele mimo przeciwności i przeszkód. Jak to robić? Zaczynamy od opieki nad sobą, ponieważ właśnie to kwestie związane z poczuciem własnej wartości są często źródłem duchowych, i nie tylko, blokad.

Nic nam nie pomoże na stres, jeśli nie zadbamy o siebie. Medytacja nic nam nie da, jeśli nie śpimy odpowiednio długo. Wyjście na siłownię nie ma sensu, jeśli nie będziemy regularnie dostarczać swojemu organizmowi zdrowego, bogatego w składniki odżywcze jedzenia. Zatem najpierw musimy zadbać o swoje podstawowe potrzeby, aby późniejsze działania były skuteczne. Zatem czas zacząć samoopiekę, czyli świadomy akt, który podejmujemy w celu promowania własnego zdrowia fizycznego, psychicznego i emocjonalnego. Sic.

Dbanie o siebie jest niezbędne do budowania odporności na stresory w życiu, których nie można wyeliminować. Niestety większość uważa dbanie o siebie za luksus, a nie za priorytet. W rezultacie czują się przytłoczeni, zmęczeni i źle przygotowani do radzenia sobie z nieuniknionymi wyzwaniami życia. Dbanie o siebie to nie tylko relaks, jak nam się wydaje. Chodzi tu bardziej o dbanie psychiczne, fizyczne, emocjonalne, społeczne i duchowe. Sporo. Aby zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie, ważne jest, aby znaleźć równowagę, która pozwoli nam zająć się każdym z tych obszarów. Bywa, że potrzebujemy więcej samoopieki tylko w jednym konkretnym obszarze.

Samoopieka fizyczna

To dbałość o ciało tak, aby stało się wydajne. To sposób w jaki zasilamy swoje ciało, sen, aktywność fizyczna, potrzeby fizyczne.

Samoopieka społeczna

To dbałość o swoje relacje. Bliskie kontakty są ważne dla dobrego samopoczucia. Kluczem do sukcesu jest ustalenie, jakie są nasze potrzeby społeczne i zbudowanie wystarczającej ilości czasu w swoim harmonogramie, aby stworzyć optymalne życie towarzyskie.

Samoopieka psychiczna

To sposób, w jaki myślimy i rzeczy, którymi wypełniamy swój umysł. Warto tutaj poćwiczyć współczucie dla samego siebie i akceptację, tak, aby powstał zdrowszy wewnętrzny dialog.

Samoopieka duchowa

Nasza duchowość jest bardzo istotna. Oczywiście możemy zająć się jakąś religią. Ale można także medytować, rozmawiać o świadomości i jej rozwoju. Po prostu musimy roztoczyć swoją duchową troskę o siebie.

Samoopieka emocjonalna

Tutaj ważnym jest, aby mieć zdrowe umiejętności radzenia sobie z niewygodnymi emocjami, takimi jak np. gniew, niepokój i smutek. Samoopieka emocjonalna to wszystko to, co pomaga nam regularnie i bezpiecznie rozpoznawać i wyrazić swoje uczucia.

Skrzydła poczucia wartości – Podsumowanie:

Na ten temat powstało dużo pozycji książkowych, coachowych, sporo satsangów, porad, lekcji etc. Oczywiście nie wszystkie te lekcje są dla każdego i nie każdemu pasuje to samo rozwiązanie, ale tutaj trzeba samemu i świadomie podjąć decyzję co do nas przemawia i ma szansę realizacji. W duchowości nie ma jednego źródła wiecznej młodości. Tych źródeł jest wiele, tak jak wielu jest ludzi. Trzeba się w tym odnaleźć i zrobić wszystko, aby poczuć skrzydła własnej wartości. Nadmieniam, że wiek to schemat, starość również. Na fajne, radosne i wartościowe życie nie ma określonego wieku. Jestem skłonny nawet powiedzieć, że wiek rozwojowi służy. O ile chcemy się rozwijać, a nie wiecznie narzekać na wszystko.

PS. Każdy powinien celebrować własną indywidualność, bo jesteśmy jednością w wielości. – August Witti

______________
#PoczucieWartosci