Som trzy prowdy

Som trzy prowdy

w innowacyjnie/motoryzacyjnie/polsko

Som trzy prowdy. Otóż Kazimierz Rzadkosz – góral z Gliczarowa Górnego /Biały Dunajec/ wynalazł se nowy rodzaj silnika, o wydajności 80-90%, napędzany biogazem i cichy jak mysz pod miotłą. Ale nasza ojczyzna, nasz rząd i jego zafajdany budżet państwa, nie może wyasygnować nawet złotówki na testy tej supernowoczesnej jednostki. Na proces badawczy i stworzenie prototypu potrzebne jest 5 mln zł. Cóż zatem ma zrobić biedny górol? Ano se sprzeda jakimś Japończykom lub Chińczykom i będzie żył dostatnio, a kraj który chciał ubogacić technologicznie, będzie miał z tego wielkie g…

Som trzy prowdy

Som trzy prowdy

U nas rządzi ta ostatnia. Czterdzieści lat pan Kazimierz pracował nad oryginalnym silnikiem, który jak stwierdzają eksperci polskich uczelni technicznych, jest rewolucyjny i genialny. Lecz na zielonej wyspie PO nie ma ani programów państwowych, ani też instytucji, które mogłyby dofinansować tak genialny projekt, a co za tym idzie, w przyszłości ciągnąć kolosalne zyski finansowe.

Owszem, wynalazkiem interesowało się wojsko, a konkretnie firma Bumar, która chętnie zajęłaby się produkcją reduktora, stanowiącego element silnika. Natomiast po przejściu odpowiednich testów na Politechnice Warszawskiej i potwierdzeniu teoretycznych założeń, produkcją całości silnika. Cóż z tego, skoro Bumar, chcąc otrzymać dofinansowanie wynalazku, musiałby być właścicielem projektu, tym samym pan Kazimierz musiałbym się zrzec praw do swego wynalazku.

Sęk w tym, że po konsultacjach z naukowcami polskich uczelni i specjalistami w dziedzinie silników, możliwości silnika pana Kazimierza zaskakują. Jego lekkość, w połączeniu z bardzo wysokim współczynnikiem wykorzystania energii ze spalanego paliwa oraz całkowita bezgłośność, sprawiają że jest to cud technologiczny i ekologiczny – silnik przyszłości. W silniku Rzadkosza “komorę rozprężania można kształtować, wydłużając ją niemal dwukrotnie, dzięki konstrukcji wirującego tłoka, bez typowego dla tradycyjnych silników wału korbowego. To poprawia moc urządzenia nawet trzykrotnie. Poza tym bardzo prosta konstrukcja silnika pozwala obniżyć jego wagę. Mówiąc obrazowo. Jeśli w zwykłym silniku moc 1 kM odpowiada 1 kg wagi silnika, to [tu] 1 kM odpowiada wadze poniżej pół kilograma. Co więcej silnik mógłby być zasilany wodorem albo biogazem”.

Pan Kazimierz Rzadkosz  rozmawia już z Japończykami, z General Motors, z pewnym inwestorem z Tajlandii i być może zrealizuje w pełni swoje marzenie i wdroży silnik. Wielka szkoda, że nie będzie to silnik produkcji polskiej, ale co tam, świat skorzysta, a my dalej pięćdziesiąt lat za murzynami i w gęstych krzakach. Ale za to obietnic mamy wiele :D.

PS. Trzeba sobie radzić – powiedział góral zawiązując buta dżdżownicą.

_______
#Patenty