Najtrudniej poznać samego siebie

Starość jest schematem zachowań

Starość jest schematem zachowań

w prawdziwie/świadomie/zdrowotnie

Starość jest schematem zachowań. To zmiany, które mogą zaistnieć w późniejszym wieku człowieka. Przeciwstawiamy temu zachowaniu pozytywne nastawienie, aby „starzeć się” bardziej pomyślnie i bezboleśnie. Starzenie się to kolejny etap życia, podobnie jak dzieciństwo, dorastanie lub dorosłość. Ludzie starzeją się każdy inaczej i inaczej doświadczają starzenia w zależności od dziedziczności, stylu życia i postaw.

Starość jest schematem zachowańStarość jest schematem zachowań

Starzenie się oznacza zmianę – fizyczną, psychiczną, relacyjną, społeczną, środowiskową, sytuacji, zachowania, duchową i intelektualną. Każdy z nas inaczej odczuwa starzenie i każdy musi się do niego dostosować. Czegoś czego nie lubiliśmy, gdy byliśmy młodsi, nie lubimy tego bardziej z wiekiem. Każda nasza wada czy cecha, jeśli nad nią nie pracujemy, pogłębia się. Zatem najlepszym sposobem przewidzenia zachowania starszej osoby jest przyjrzenie się jej zachowaniu we wcześniejszym życiu.

Starzenie się to proces dostosowywania się do ciągłych zmian. Czasem towarzyszy temu utrata niezależność, poczucia własnej wartości, wyraźności obrazu bycia w świecie. Te zmiany mogą prowadzić do braku wiary we własne umiejętności sensownego życia, wnoszenia wkładu w społeczność. Może być odczuwalna utrata szacunku innych. Ale, jak się dokładnie przyglądniemy, wiele z tych elementów starości to brak odpowiednich ćwiczeń i przekonań. Nasz mózg pamięta starcze schematy zachowań i po prostu je powiela.

Emerytura

Jedni ją rozumieją, drudzy nie. Istotne jest, aby mieć własne zainteresowania. Na dodatek takie, które wymagają ruchu. Człowiek musi być aktywny do końca życia, bo przecież „podąża”. Bez aktywności nie ma życia i tak naprawdę nic nie działa. Z pustego i Salomon nie naleje.

Fizyczne zmiany

Wszystkie nasze zmysły zmieniają się wraz z wiekiem. Oczy tracą wyraźność, soczewki mętnieją. Uszy mniej słyszą lub wcale. Raz, że należy się z tym pogodzić, a dwa, zadbać o wzmocnienie odpowiednich organów. A przede wszystkim ćwiczyć, bo to leży tylko w twoim interesie. A istotą jest, aby umysł zrozumiał, że dbasz o ciało.

Zdrowie

Wraz z wiekiem zmienia się także zdrowie. Wszystko co nas dotyka zależy od wcześniejszego stanu zdrowia i kontrolowania warunków fizycznych. Podstawą zrozumienia jest akceptacja i zainteresowanie się własnym zdrowiem. Nie cedujemy tego na nikogo, bo w swoim życiu tylko ty możesz się mylić. Nie powinieneś w siebie wątpić, a wręcz sam o siebie zadbać.

Mobilność

Osoby mało aktywne doświadczają spadku siły, wytrzymałości i mobilności. Może to ograniczyć codzienne czynności, ale jak zawsze rozwiązaniem jest dbałość o formę i ćwiczenia. Każdą maszynę trzeba oliwić i puszczać w ruch, bo zardzewieje. A ciało ludzkie to doskonała maszyna biologiczna. Ale umysł musi iść wraz ze świadomością, a ta z ciałem.

Pamięć

Bywa, że przywołanie informacji może zająć nam więcej czasu. Ale pamiętać trzeba, że stres, interakcje z lekami, depresja, demencja i szereg innych stanów mogą powodować poważne problemy z pamięcią. Każda istotna zmiana w pamięci powinna być poparta informacją o przyczynach. Ale tego poszukać winniśmy sami, bo to nasze zdrowie i życie. Dobre podpowiedzi daje medycyna chińska – „Ciało, punkt po punkcie” Gerarda Athiasa oraz Totalna Biologia – strona www.vedica.pl – Marzanny Radziszewskiej-Konopka i jej książka.

Śmierć i utrata

To, że ważne osoby odchodzą powinno być zrozumiałe, bo taka jest kolej losu i tego zatrzymać się nie da. Zatem przejść należy po kolei etapy żałoby, by pogodzić się ze stratą.

Przeprowadzka

Przeprowadzka może być trudna dla kogoś starszego. Utrata znajomego otoczenia lub rzeczy wymaga dostosowania i zrozumienia. Znacznie ułatwia sprawę zrozumienie, że nic nie trwa wiecznie i aby reinkarnować, trzeba umrzeć.

Dochody

Tym nie powinniśmy się przejmować, dbając o formę. Na ogół będąc aktywnym i świadomym nie mamy z tym problemów. Zatem rozwiązanie jest jedno. Trzeba być aktywnym i świadomym.

Starość jest schematem zachowań – Podsumowanie:

Zrozumienie w pełni, że starość jest schematem zachowań, dostrzeżenie tego i odpowiednia zmiana zachowań, pomoże nam ogarnąć każdą dolegliwość, ale istotą jest zrobić to samemu i z wiarą w siebie. Wówczas mamy szansę na zmianę i dostosowanie.

PS. Aktywność to długie i szczęśliwe życie. – August Witti

______
#Starość

 

Tags:

najnowsze z prawdziwie

Jak dobrze wypocząć?

Jak dobrze wypocząć?

Jak dobrze wypocząć? Kiedy czujemy się wyczerpani i zmęczeni, staramy się zrelaksować,
Anarchia jest dobra

Anarchia jest dobra

Anarchia jest dobra. Żadna ze znanych mi osób nie wierzy, że anarchia
Czym jest wiara?

Czym jest wiara?

Czym jest wiara? To poważne rozważania, biorąc pod uwagę, że wiara ma
Translate »
idź do góry