Strach a choroby

Strach a choroby

w świadomie/zdrowotnie

Strach a choroby. Strach to ludzka emocja, która jest wyzwalana przez postrzegane zagrożenie. To podstawowy mechanizm przetrwania, który sygnalizuje organizmowi reakcję walki lub ucieczki. Jest zatem niezbędnym elementem zapewnienia nam bezpieczeństwa. Jednak, gdy żyjemy w ciągłym strachu, a obecna sytuacja do tego się sprowadza, doświadczamy negatywnych skutków we wszystkich obszarach swojego życia. Przede wszystkim zdrowiu.

Strach a chorobyStrach a choroby

Z jednej strony strach przygotowuje nas do reagowania na niebezpieczeństwa. Spowolnia on lub wyłącza funkcje, które nie są potrzebne do przetrwania. Wyostrza natomiast funkcje, które mogą nam pomóc przetrwać. Nasze tętno wzrasta, krew napływa do mięśni, dzięki czemu możemy biegać szybciej, tym samym uciekać. Nasze ciało zwiększa wówczas przepływ hormonów do obszaru mózgu znanego jako ciało migdałowate. Aby pomóc nam skupić się na obecnym niebezpieczeństwie i przechowywać je w naszej pamięci.

Jednak widok, dźwięk i inne szczegóły strasznego wydarzenia mogą przywrócić pamięć o nim. Mogą spowodować, że poczujemy ponownie ten sam strach. Życie w ciągłym zagrożeniu powoduje poważne konsekwencje w naszym zdrowiu. Strach osłabia nasz układ odpornościowy i może powodować uszkodzenia układu krążenia, problemy żołądkowo-jelitowe /wrzody i zespół jelita drażliwego, zmniejszoną płodność/. Może prowadzić także do przyspieszonego starzenia, a nawet przedwczesnej śmierci. To strach jest bezpośrednią przyczyną zachorowań i zgonów, zatem dobrze się go wyzbyć. Wyzbycie zaś strachu to przełamanie siebie.

Strach zaburza tworzenie długotrwałych wspomnień i powoduje uszkodzenia części mózgu, takich jak hipokamp. Dla kogoś pogrążonego w ciągłym strachu, świat wygląda przerażająco, a jego wspomnienia to utrwalają i potęgują. Strach zakłóca procesy w naszych mózgach, które regulują nasze emocje, uniemożliwia odczytywanie napływających do nas wskazówek i informacji.

Wpływa to negatywnie na nasze myślenie i podejmowanie decyzji. Naraża nas na intensywne emocje i impulsywne reakcje. W najlepszym wypadku uniemożliwia nam odpowiednie działanie, a w najgorszym skazuje na śmiertelną chorobę.

Wszystko bowiem opiera się na naszym zdrowiu psychicznym. Konsekwencje długotrwałego strachu obejmują ciągłe zmęczenie, depresję, PSTD, ale też choroby związane z tym strachem i jego przyczyną. Niezależnie od tego, czy zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa są realne, czy nie, wpływają bezpośrednio na nasze samopoczucie psychiczne i fizyczne. Nasze mózgi nie rozróżniają prawdy od fikcji. Informacja dla mózgu to informacja. I jeśli ktoś np. lekarz albo osoba dla nas istotna zaszczepi nam niewłaściwą, ale groźną informację, to z pewnością mamy szansę na zgon.

COVID-19 wywarł głęboki wpływ na wszystkie aspekty naszego społeczeństwa. Doprowadziło to do nadmiernej śmiertelności w całym cywilizowanym świecie. Dlaczego w cywilizowanym? Bo niecywilizowany nie posiada mediów i służby zdrowia, więc nie ma tam bezpośredniego zagrożenia.

Obawy dotyczące zdrowia spowodowały wzrost śmiertelności bezpośrednio związanej z COVID-19 i pośrednich skutkach pandemii. Także na zdolność systemu opieki zdrowotnej do radzenia sobie z chorobami zagrażającymi życiu. Najwyższy czas dostrzec, że system jaki by nie był, nie jest naszym przyjacielem, a wręcz odwrotnie.

Lęk przed COVID-19 w społeczeństwie jest bardzo wysoki, co skłania nas do zwrócenia uwagi na zdrowie psychiczne w warunkach pandemii. Odpowiednie działanie interwencyjne można zaprojektować i wdrożyć zgodnie z czynnikami wpływającymi na strach, ale trzeba chcieć. Należy także zauważyć, że osoby z mniejszym strachem rzadziej stosują zachowania zapobiegawcze przeciwko COVID-19. Dzięki czemu rzadziej też na nią zapadają.

Strach a choroby – Podsumowanie:

Analizy wyników pandemii wykazały, że oprócz prawdziwych i logicznych powodów, które należą do nieodłącznych właściwości COVID-19. Wprowadzające w błąd nieporozumienia wywołane przez media, politykę rządową, poziom świadomości społecznej i nienaukowe spekulacje. Sprzeczne dane wyrażane przez ekspertów, badaczy i towarzystwa naukowe mogą spowodować dalszy rozwoju koronofobii i strachu, a co za tym idzie zgonów.

PS. Są dwa rozwiązania co do strachu. Albo go wnikliwie poznać, albo przełamać. – August Witti

A z pewnością nie dać się zastraszać bzdurami.

____________
#StrachAChoroby