Najtrudniej poznać samego siebie

Strach egzystencjalny

Strach egzystencjalny

w świadomie/zdrowotnie

Strach egzystencjalny to strach przed życiem. Wydawać by się mogło, że zdecydowanie większy jest strach przed  śmiercią, ale o zgrozo, wielu jest takich, którzy boją się życia. Strach przed śmiercią jest na ogół oczywisty, bo mało kto chce umrzeć. Strach przed życiem jest w zasadzie strachem przed podejmowaniem ważnych kroków, ryzyka i wyjściem ze strefy komfortu. A mogło by to wiele zmienić.

Strach egzystencjalnyStrach egzystencjalny

Ludzie dochodzą do kresu życia, nawet nie wiedząc że bali się żyć. Budują system obronny i grube mury, które z założenia uniemożliwiają dostęp do rodziny i bliskich, a przede wszystkim do nich samych. Jak możemy rozpoznać ten niszczący nas egzystencjalny strach?

1. Boisz się chorób

Ludzie, którzy boją się życia, boją się chorób. Przez to są bardziej na nie podatni. Dzieje się tak z powodu zwiększenia stresu, który pochodzi wprost z tego właśnie strachu. Stres natomiast utrudnia proces gojenia i zdrowienia. Wiele poważnych chorób /rak, cukrzyca, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, choroby serca/ pochodzi bezpośrednio ze stresu, który wynika ze strachu przed życiem.

2. Za nadto się rozliczasz

Życie pełnią życia implikuje realizację marzeń i brak kompromisu ze swoją moralnością i przekonaniami. Realizacja swoich marzeń wymaga od nas pokonania lęku przed życiem i lęku przed niepowodzeniami. Te ostatnie są po to, by nas czegoś nauczyć. To lekcje do odrobienia.

3. Mówisz nie, gdy powinieneś być na tak

Zamiast przełamywać swój strach, odmawiasz, pozostając tam, gdzie jesteś, a często to niechciane miejsce. Negacja nie zapewnia nam komfortu, ale zdecydowanie ogranicza potencjał. Nie da się odnieść sukcesu, ani porażki, dopóki odmawiasz pragnieniom serca.

4. Mówisz tak, gdy wcale się nie zgadzasz

Mówisz „tak” zbyt wielu rzeczom, których nie chcesz robić. Dobrze jest mówić „tak” rzeczom, których pragniesz, ale mówienie „tak” rzeczom niechcianym, to niedorzeczność. Odmowa nie jest przestępstwem. Często powiedzenie „tak” może być dla nas szkodliwe, dla naszych projektów, dla wypoczynku i dla dobrego samopoczucia. Czas nauczyć się odmawiać.

5. Nadużywasz substancji

Gdy boimy się życia, dosyć często nadużywamy pewnych substancji. I wcale to nie musi być alkohol czy narkotyki. Lekomania i nadużywanie środków przeciwbólowych też nie jest zbyt zdrowe. Problemy świata zbyt mocno nas przygnębiają, nadmiar informacji rozstraja, a wymagania rosną. Trzeba jakoś zapomnieć, zamiast stawiać czoła rzeczom i iść naprzód. Podejmujemy ucieczkę w nierzeczywistość. Nawet kawa i cukier uzależniają, gdyż są chwilowym poprawiaczem nastroju. Zamiast dotrzeć do źródła problemu, oszukujemy się substancjami.

6. Zanadto zwlekasz

Prokrastynacja stała się popularna. Odkładanie na później, zwlekanie, to zwykły brak chęci realizacji. W rzeczywistości zwlekamy, by nagromadzone zaległości porzucić w niepamięć. To zatrzymuje nasze życie, gdyż poprzez prokrastynację nigdy nie docieramy do ważnych dla nas aspektów życia. Prowadzi to w konsekwencji do rozpadu życia z powodu rzeczy, których nie zrobiłeś.

7. Kontrolujesz wszystko

Wydaje ci się, że możesz powstrzymać wszystkie negatywne aspekty życia samą kontrolą. Nic bardziej mylnego. Bez względu na to, jak bardzo kontrolujesz swoje życie, zawsze zdarzy się coś, co nami wstrząśnie. To również jest lekcja dana przez życie i nauka pokory.

Strach egzystencjalny – Podsumowanie:

Obojętne czy strach przed życiem jest świadomy, czy nie, musisz być ze sobą szczery. Od zawsze porażki i rozczarowania powodowały odsunięcie od życia. Ale to bynajmniej odsunięciem nie jest. To tylko transformacja tego, co musi nadejść.

PS. Odwaga jest panowaniem nad strachem, a nie przezwyciężeniem. – August Witti

______
#Strach

najnowsze z świadomie

Kochaj świat

W rozwoju świadomości to bardzo ważne postanowienie: kochaj świat. To sposób na

Czym jest szacunek?

Czym jest szacunek? Szacunek to pozytywny sposób traktowania lub myślenia o kimś
Translate »
idź do góry
Skip to content