Najtrudniej poznać samego siebie

Świadome oddychanie i ćwiczenia

w zdrowotnie/oświecenie/prawdziwie

Oddychanie jest niezbędne do życia. Pomijane niestety jest w temacie zachowania dobrego zdrowia, a przede wszystkim temacie odzyskiwania zdrowia. Pełny, swobodny i świadomy oddech jest jednym z najpotężniejszych mechanizmów poprawy samopoczucia, stonowania emocjonalnego i wzrostu duchowego.

Świadome oddychanie i ćwiczenia.

Z biegiem lat tracimy umiejętność głębokiego spokojnego oddechu. Człowiek aby kontrolować siebie, nieświadomie napina mięśnie i spłyca oddech. Zauważamy, że mniejszy i płytszy oddech sprawia, że mniej odczuwamy. Z czasem proces ten działa na podświadomość, która z kolei blokuje ciało.

Za tym idzie zmiana przepływu energii w naszym ciele, a tym samym degradacja ciała /starzenie, zmęczenie/.

Na ogół ludzie żyjący we współczesnym świecie mają tendencje do oddychania małymi, płytkimi ruchami w klatce piersiowej, prawie niewidocznie. Zaś w sytuacjach stresowych lub głębokiej koncentracji prawie przestajemy oddychać.

Duszenie się i podduszanie prowadzi do cierpienia. A gdy ograniczamy lub wstrzymujemy swój oddech, tracimy kontakt z tym, co dzieje się w chwili obecnej. Przez to zaś za bardzo skupiamy się na swoich myślach i przeszłości oraz przyszłości.

W ten sposób tracimy wolność, radość i ekspansywność, które pojawiają się tylko w momentach relaksacji. Oddech łączy nas z naszą świadomością. Im ten oddech głębszy i szybszy, tym lepsze połączenie. W jednych z poprzednich felietonów, kilkakrotnie pisałem o świadomym oddechu.

To dzięki niemu możemy odzyskać to, co zostało utracone. Także zdrowie. Możemy ponownie nauczyć się oddychać i jak dziecko doświadczać pełni uczuć, możliwości i połączenia ze świadomością.

Świadomy oddech

Gdy jesteś świadomy swojego oddechu, nawiązujesz kontakt ze swoim układem nerwowym. Tym samym uzyskujemy dostęp do świadomości i wszystkiego tego co w nas zapisane. W każdej jednej naszej komórce. Absolutnie nie jest przypadkiem, że techniki medytacyjne opierają się na oddychaniu. Oddech przenosi nas w samo sedno, do tu i teraz. I nie ma w tym głębokim i szybkim oddechu miejsca na myśli, na przyszłość i przeszłość.

Poprzez świadome oddychanie możemy poczuć więź ze wszystkimi żywymi istotami. Oddech regeneruje i optymalizuje ciało. Ale też oczyszcza z toksyn, dotlenia nasze komórki, a przede wszystkim pomaga spalać nadmiar tłuszczu i zachować dobrą kondycję. I nie chodzi o to aby ćwiczyć swoje ciało ponad miarę. Nie chodzi również o to, aby przestrzegać odpowiednich diet. Chodzi o fakt, że oddech jako, że jest niezbędny do życia, dobrze ustawiony, potrafi to życie odmienić na lepsze.

Świadomy oddech nie tylko zaopatruje nasze ciało w tlen, ale głównie uwalnia stres, napięcie emocjonalne i toksyny. Dostajemy niejako więcej energii, co nie do końca jest faktem, bo po prostu uwalniamy to co nam szkodzi i co nas ogranicza. I tutaj przechodzimy gładko do ćwiczeń oddechowych.

Najpierw uświadamiamy sobie swój oddech. Dostrzegamy jaki jest, czy zrelaksowany – czy nerwowy, czy płytki – czy głęboki i czy jest w górnej części klatki piersiowej, czy też jak powinno być sięga poniżej splotu słonecznego, aż do żołądka. Zdrowy oddech to taki, który niejako rozszerza się w dół.

Ludzie którzy uprawiają spacery górskie, dalekie wędrówki, biegi, mają ten oddech na ogół wyregulowany. Ci zaś co nieustannie przesiadują, oddychają płytko i strachliwie. Przez co ich ciało obumiera, choruje, męczy się i ginie. Zrozumieć jednak trzeba, że to nie sport daje nam siłę witalną, a właśnie oddech. Wystarczy wyregulować i odzyskać pełny oddech, aby wyzdrowieć. Dlaczego odzyskać, bo już go miałeś w pierwszych latach życia.

Ćwiczenia oddechu

Aby taki oddech wyćwiczyć, musimy oddychać świadomie /wdech – wydech/, równomiernie i coraz głębiej. Tego uczą sztuki walki, joga, tai chi, ale nie musisz zapisywać się na kursy, aby ustawić oddech. Musisz robić to świadomie, uważnie, tak aby twoja podświadomość nauczyła się właściwie oddychać. Wówczas już nie będziesz miał kłopotów i podążysz w kierunku zdrowia. Jeżeli wolisz spacerować, ćwiczyć lub biegać, to nie ma sprawy.

Same ćwiczenia wyglądają tak. Połóż dłoń na dolnej części brzucha, a drugą na górnej części klatki piersiowej. Teraz napełnij rozszerzającym się oddechem dolną rękę /na brzuchu/, a przy wydechu, gdy brzuch się kurczy, napełnij górną rękę. Musisz poczuć jak żebra się rozchylają, a klatka piersiowa rozciąga.

Zawsze też skupiaj się na odczuwaniu oddechu nie tylko z przodu ciała, ale również z tyłu. Nie zapominaj też, że najlepiej wdech nabierać nosem, a wypuszczać ustami.

Jeżeli twój oddech jest niewłaściwy, każdą wolną chwilę poświęć na ćwiczenia. Samo się nie zrobi, musisz ciało nauczyć. Jeśli jesteś w stresie, strachu, chorobie, ćwicz świadomy oddech. Bez względu na wiek, ten właściwy sposób oddychania doprowadzi cię do zdrowia i optymalizacji ciała.

PS. Oddech to pierwsza rzecz, jaką dostajemy po narodzinach i ostatnia, jaką oddajemy przed śmiercią.

najnowsze z zdrowotnie

Jak żyć chwilą obecną

Jak żyć chwilą obecną

Jak żyć chwilą obecną? Współczesny człowiek już tak ma, że zawsze martwi się

Boska kobiecość

Boska kobiecość, to powrót do archetypu kobiecej duchowość, czyli np. uznanie Ziemi
Translate »
idź do góry