Świadomość emocjonalna

Świadomość emocjonalna

w świadomie/prawdziwie/zdrowotnie

Świadomość emocjonalna to zdolność rozpoznawania i rozumienia nie tylko własnych emocji, ale także emocji w ogóle. Wysoki poziom świadomości emocjonalnej oznacza, że ​​możesz szybko uczyć się na swoich uczuciach. Oznacza to również, że możesz przewidzieć emocje z wyprzedzeniem. Wiesz, jakie działania doprowadzą do jakich emocji, a to oznacza, że ​​możesz dokonywać innego wyboru i nie popaść w niechcianą emocję, a co za tym idzie stany zdrowotne.

Świadomość emocjonalnaŚwiadomość emocjonalna

Co daje możliwość jasnego zrozumienia własnych uczuć i uczuć innych:

 • mogę wyrazić swoje stany emocjonalne w spokojny sposób;
 • szybciej znieść trudności, używając innych emocji jako narzędzia wyrównawczego;
 • mogę wyznaczyć osobiste granice;
 • lepiej zrozumieć innych panując nad swoimi emocjami i stając się obserwatorem;
 • wreszcie poczuć się lepiej, wiedząc, jakie decyzje prowadzą do lepszego samopoczucia, a co za tym idzie zdrowia.

Inteligencja emocjonalna daje radości i spełnienie. Gdy znasz już różnicę między tym, co jest dla ciebie dobre, a co złe, możesz zmienić bieg we wskazanym kierunku. A jeśli dodatkowo zrozumiemy swoje emocje, nie zdarzy się nam panika, bezpodstawny strach i nadmierne przytłoczenie. Nie będę więc tłumił emocji, ale za nimi nie będę podążał, angażował w nie ciała i zacznę w tym kontekście dbać o siebie. Nie ma rzeczy, która by trwała na wieki, nie ma też rzeczy, która w sprzyjających warunkach nie powróci. Czas nauczyć się panować nad każdą emocją, bo to zdrowe i prowadzi do szczęścia.

Brak świadomości emocjonalnej oznacza, że ​​nie mamy dostępu do tego, jak się czujemy, zmagamy się ze zrozumieniem innych lub nie możemy kontrolować naszych emocji. Częstokroć to poczucie odrętwienia w środku, chęci ucieczki od swoich uczuć. To właśnie przeradza się w niepokój, depresję, uzależnienia od alkoholu i narkotyków, zaburzenia odżywiania, w tym przejadanie się, zaburzenie osobowości z pogranicza borderline, odłączenie. Zatem konstruktywnie jest nad tymi emocjami pracować. Moja żona mówi, że pracować nie trzeba i ma rację. Wszystko zależy od twojej świadomości, bo ona jest ponad rozumem, ponad tym co nazywamy “realnym”.

Świadomość emocjonalna – 5 rodzajów świadomości emocjonalnej

  1. Wrażenia fizyczne: Twoja świadomość ogranicza się do fizjologicznych zmian związanych z emocjami, takich jak zmiana bicia serca lub temperatury, lub napięcia żołądka.
  2. Tendencje do działania: wiesz, że dana emocja działa na poziomie, na którym nie chcesz być i zaczynasz dostrzegać jak przeciwdziałać temu.
  3. Pojedyncze emocje: zdajesz sobie sprawę z zaistnienia emocji, takiej jak chociażby szczęście i smutek, żal.
  4. Mieszanka emocji: dostrzegasz różne rodzaje emocji występujące jednocześnie, ale i tak nie rozumiesz innych.
  5. Obfitość emocji: doświadczasz wszelkich emocji i umiesz je opisać. Masz świadomość stanów wewnętrznych innych.

Jeśli spędzamy większość czasu nie wiedząc, co czujemy, czujemy odrętwienie zamiast emocji. Albo czujemy się całkowicie odłączeni od siebie, czas na naukę uważności, aby być świadomym emocji. To niezdolność do zrozumienia własnych emocji, powoduje niezrozumienie emocji innych – czyli niezgodę. A chodzi o zgodę, również ze samym sobą. I nie jestem tu gołosłowny, bo taki stan znam i coraz lepiej sobie z nim radzę świadomie. Nikogo to nie ominie.

PS. Przeszłość minęła i ciesz się, że już kurwa nie wróci. – Krystyna Christine Zagorski

___________________
#SwiadomoscEmocjonalna