Świadomość kontroluje emocje

Świadomość kontroluje emocje

w świadomie

Świadomość kontroluje emocje. W naszym życiu większość rzeczy jest poza naszą kontrolą. Ale nasze emocje są wszędzie i w każdej sytuacji. Człowiek z natury jest emocjonalny, dlatego w ogóle reaguje. Ale reakcje mogą być albo wyuczone i takie na ogół są, albo świadome i wówczas powstrzymują te odruchowe, na rzecz tych świadomych. Wszystkie emocje, które się w nas odzywają, tworzą nasze życie, ale i zdrowie i szczęście. Te wyuczone /podpatrzone, reakcje powodują w nas konflikty wewnętrzne, zmartwienia, zmęczenie, zaniepokojenie, ale i smutek i chorobę. Stany chorobowe pojawiają się wówczas, gdy między ego /wyuczonym postępowaniem i zachowaniem/, a świadomością /sumieniem/ powstaje konflikt. Serce mówi jedno, a nasze egotyczne reakcje są inne niż chcemy. Na przykład martwimy się o siebie i innych wokół nas, cieszymy, gdy mamy czas na kontakt z dziećmi, zadowoleni jesteśmy z załatwienia naszych zadań, na które brakowało czasu. Ale także jesteśmy zmęczeni ograniczeniami i jednocześnie zaniepokojeni tym, co się stanie, gdy ograniczenia zostaną zniesione. Niektórzy przeżywają smutek i realną stratę, a inni doświadczają smutku i straty z powodu rutyny i wolności. Tak czy inaczej w ciągu dnia doświadczamy wielu różnych emocji.

Po co nam świadomość?Świadomość kontroluje emocje – Obserwacja:

To emocje powodują, że czujemy się czasami jak na roller coasterze. A większość z tych uczuć wymyka się spod naszej kontroli. Jednym ze sposobów radzenia sobie z roller coasterem uczuć jest samoświadomość, która pozwala nam się zatrzymać emocjonalnie i sprawdzić co się u nas dzieje. Wówczas możemy zidentyfikować emocje, które odczuwamy i zastanowić się dlaczego je odczuwamy. Gdy zidentyfikujemy swoje emocje, wówczas możemy skutecznie zmierzyć, określić, ogarnąć swoje reakcje. Możemy nie być w stanie kontrolować wszystkiego w ciągu dnia, ale możemy kontrolować, jak spędzić czas odpoczynku. Nie możemy kontrolować działań innych, ale możemy kontrolować naszą własną reakcję na nie. Nie możemy kontrolować wiadomości docierających do nas dzięki mediom, ale możemy kontrolować dostęp tych mediów.

Świadomość kontroluje emocje – Rozważania:

Gdy już zidentyfikujemy, nad czym mamy kontrolę, a nad czym nie, możemy zastanowić się, jak odpowiednio zareagować. Wszystkie te emocje, a wraz z nimi nasze zachowania są zależne od naszego stanu świadomościowego. Spełniając swoje potrzeby w zakresie snu, odżywiania i aktywności, możemy już zacząć przeciwdziałać naszym emocjom. Podzielenie zadań na małe części daje już możliwość ich wykonania. Rutyna jest także dużym naszym ułatwieniem. Także przebaczenie sobie ułatwia nam działanie. Podobnież praktyka życzliwości i wdzięczności pozwala nam wyjść z przytłoczenia. W zależności od otrzymanej wiadomości, możemy przejść od strachu i rozpaczy do nadziei i radości. Niektórzy ludzie mają zasoby wewnętrzne, które pozwalają im na wytrzymywanie jazdy na roller coasterze. Niektórzy zaś ledwo wytrzymują. Ale to właśnie nasza rozwijana wciąż świadomość dopomaga nam w przekuwaniu niefajnych emocji na te właściwe.

Świadomość kontroluje emocje – Podsumowanie:

Utrzymanie odpowiedniej kontroli wewnętrznej to nieustające zadanie samoświadomości. Bowiem każdego dnia pojawiają się nowe wyzwania i zagrożenia, a z nimi nowe emocje. Jeśli chcemy być zdrowi, spełnieni i szczęśliwi, musimy się kierować miłością albo, co najmniej, neutralnością. I tego właśnie uczymy się rozwijając swoją świadomość. Ta świadomość to autokontrola naszych emocji, zachowań i myślenia o nich. To nauka auto kontroli, tak aby nasze życie dostarczało nam radości i szczęścia. Nie da się funkcjonować z rozłączoną wtyczką autokontroli, bo albo coś za dużo chlapniemy, albo wybierzemy niskie emocje, albo też zupełnie odlecimy od celu dobrostanu, dobrobytu i szczęścia, nurzając się w niskich emocjach i konfliktach wewnętrznych. To nam nigdy na dobre nie wychodzi i to właśnie powinniśmy porzucić, aby przyjąć nowe świadome schematy.

PS. Musimy nieustannie przerabiać to samo i popełniać te same błędy, zanim ich sens dotrze do naszej świadomości. – August Witti

__________
#Swiadomosc