Najtrudniej poznać samego siebie

Świadomość obecności

Świadomość obecności

w filozoficznie/prawdziwie/zdrowotnie

Świadomość obecności. Sam guru, nauczyciel duchowy Eckhart Tolle mówi bardzo wyczerpująco, co to znaczy obecność /presence/, co to znaczy być obecnym tu i teraz. Ja podaję bardzo prostą definicję lub instrukcję jak to zaobserwować.

Świadomość obecności

Świadomość obecności

Otóż weźmy jako przykład wypasioną kanapkę śniadaniową, taką jaką lubimy najbardziej i świetnie nam smakuje. Zatem świadomość obecności jest wówczas gdy np. „jesz wypasioną kanapkę … z uwagą … a na samym końcu dowiadujesz się, że jadłeś powoli, rozdrabniając każdy kęs i smakując go z osobna każdy”. To, proszę państwa, jest wyjaśnienie a zarazem instrukcja, jak osiągnąć świadomość i jak się tym cieszyć.

Krócej – w codziennym życiu jest to „bycie świadomie obecnym  we wszystkim, co dzieje się wewnątrz i wokół nas w chwili, która trwa, czyli teraz. W swoich zmysłach, w ciele i emocjach, z innymi osobami, naturą, otoczeniem. Uzmysławianie sobie wewnętrznej i zewnętrznej rzeczywistości. Doświadczanie tego co dla nas miłe i tego czego nie akceptujemy; swojej strony światła i strony cienia”. To dla tych co nie zrozumieli pierwszej definicji :).

PS. Świado­mość życia wiąże się ze świado­mością śmierci. 

______
#Teraz

najnowsze z filozoficznie

trójkąt dramatyczny

Trójkąt dramatyczny Karpmana

Trójkąt dramatyczny jest dobrze znanym modelem psychologicznym. Sporo ludzi powiela ten odwieczny, choć

Wielkie pragnienie

Wielkie pragnienie. Motywacja bez pragnienia jest zmarnowana. Motywacja musi przyjść do ciebie.

Czym jest intencja?

Czym jest intencja? Intencja /zamiar, dobra chęć/ to stan psychiczny, w którym
Translate »
idź do góry