Świadomy oddech istoty ludzkiej

Świadomy oddech istoty ludzkiej

w filozoficznie/prawdziwie/zdrowotnie

Świadomy oddech istoty ludzkiej. Oddychanie jest dla życia każdego żywego stworzenia absolutnie niezbędne, ale pomijane jest jako konieczność dobrego zdrowia. Pełny, swobodny oddech jest potężnym narzędziem poprawy samopoczucia fizycznego, emocjonalnego i duchowego, mało kto jednak ma tego świadomość, bo oddycha się samoczynnie.

Świadomy oddech istoty ludzkiej

Świadomy oddech istoty ludzkiej

Świadomy oddech – obserwacja

Przypatrzmy się nowo narodzonemu dziecku. Wdech wypełnia brzuszek dziecka jak balon, miednica się rozszerza, nogi również, klatka piersiowa unosi się i opada miarowo. Powietrze zasysane jest nosem, a wypuszczany ustami, co jest bardzo istotne. Wydawać by się mogło, że przy oddychaniu za każdym wdechem i wydechem, przyjmujemy i oddajemy życie. Wraz z dorastaniem dziecko absorbuje i akumuluje wszystko. Napięcia i stresy rodziny, wzorce zachowań, reakcje i emocje. Gdy doświadczamy radości, wyzwań i urazów, uczymy się i zaczynamy przewidywać, reagować na nasze doświadczenia. Tracimy też wówczas wolność i ekspansywność. Wzrasta w nas strach przed dezaprobatą, karą i porzuceniem.

Uczymy się siebie kontrolować, ograniczać. Chcemy być dobrzy, aby świat nam sprzyjał swoją uwagą. Odkładamy nasze pragnienia, a w zamian zabiegamy o aprobatę. Po co to robimy? Co nam to daje? Kontrolowanie siebie wywołuje nieświadomie napięcie mięśniowe i ograniczenie oddechu. A im mniej oddychamy, tym mniej odczuwamy. Powstają nawykowe reakcje, blokujące ciało. Przepływ energii sił życiowych w naszym ciele zostaje utrudniony. Z wiekiem mamy tendencję do oddychania małymi i płytkimi oddechami. Często przestajemy oddychać w sytuacjach stresowych i koncentracji. To zaś prowadzi do udręki w ciele. Duszenie prowadzi do cierpienia i utraty przytomności.

Brak tlenu i zwiększone napięcie utrudnia przepływ krwi, a wraz z nią składników odżywczych i energii życiowej. Gdy tłumimy lub wstrzymujemy oddech, tracimy kontakt z obecną chwilą. Jesteśmy wrzucani w przeszłość i przyszłości, a to nie tu i teraz. Umysły zajęty myślami martwi się, zastanawia i planuje, a przez to tracimy wolność, ale i radość i zdecydowanie. Gdy zaś popracujemy nad swoim oddechem, nad nauczeniem się właściwego przepływu powietrza, odzyskujemy, co straciliśmy.

Świadomy oddech istoty ludzkiej – Podsumowanie:

Wówczas na nowo, podobnie jak dzieci, możemy doświadczyć pełnego uczucia, możliwości i połączenia każdej chwili. To jest sztuka świadomego oddechu, bo wówczas stajemy się świadomi swojego oddechu. Wiele technik medytacyjnych opiera się na świadomym oddychaniu, a gdy jest on, ten oddech, pełny i głębszy, czujemy rozluźnienie i otwarcie wewnątrz. Więcej nam się chce. Ponadto świadome oddychanie jest uzdrawiające, regenerujące i wyciszające. Oczyszcza z toksyn.

Joga, sztuki walki, wiele kultur i duchowych wzrostów bazują na kultywowaniu świadomego oddechu. To oddychanie wytwarza energię elektromagnetyczną i siły życiowe /Prana, Qi, Mana/, która uzdrawia nasze ciało i ducha. Oddychanie to sposób na likwidację nawykowych reakcji na stres. To dzięki niemu nabieramy głębszego zaufania do siebie i obecności tu i teraz.

Świadomy oddech – ćwiczenie oddechowe

Usiądź prosto na krześle, połóż dłoń na brzuchu i weź głęboki wdech przez nos. Przy wdechu brzuch powinien się rozluźnić i rozszerzyć. Oddech najpierw wypełnia brzuch, a następnie przechodzi do klatki piersiowej i wyższych obszarów płuc. Oddychaj głęboko, aby cała klatka piersiowa brała w tym udział. Podczas wydechu wciągnij brzuch, aby wypchnąć oddech. To istotne. Oddychaj przez nos w obu kierunkach, zarówno podczas wdechu, jak i wydechu. Bądź świadom oddechu. Kontynuuj przez 3 minuty. Wdech i przytrzymaj przez 10-15 sekund. Wydech i relaks.

Pierwszą czynnością dziecka po urodzeniu jest głęboki oddech. Oddychamy zawsze i wszędzie, a nasz oddech określa nasze życie. Nasze myśli, pomysły, uczucia i emocje znajdują odzwierciedlenie w poziomie ruchu i energii, a co za tym idzie w oddechu. Oddech to życie, a życie to oddech. Nie ma między nimi żadnej różnicy.

PS. Oddychaj głębiej, kochaj bardziej i bezwarunkowo, raduj się i ciesz, bo żyjesz!