Najtrudniej poznać samego siebie

Syrenka rządzi

Syrenka rządzi

w motoryzacyjnie/polsko/topowo

Syrenka rządzi. O Syrenie Meluzynie pisałem już poprzednio na łamach tego bloga, w felietonie SYRENA MELUZYNA. Dzisiaj ponownie poruszam temat, bo modele nowej Syreny zostały zaprezentowane ostatnio w Warszawie. Firma AK Motor, której założycielem i generalnym dyrektorem jest Arkadiusz Kamiński, jest jedynym właścicielem praw do kontynuacji marki Syrena i nowoczesnej, designerskiej wersji. Kamiński chce wskrzesić polską markę motoryzacyjną, tworząc wielki come back Syrenki na polskich i światowych drogach.

Syrenka rządzi

Syrenka rządzi

Syrena Meluzyna i Ligea są ukoronowaniem współpracy Polaków z całego świata. Obecny właściciel tej marki, Arkadiusz Kamiński, wykupił prawa do marki, na chwilę przed wygaśnięciem praw FSO, które, jak wspomina, nie było zainteresowane przedłużeniem tych praw. “Syrena jest najważniejszą polską marką samochodową, nazwaną na cześć polskiej legendy, symbolizującej stolicę, mitycznej warszawskiej “Syrenki”, której pochodzenie sięga XIV wieku.

Pierwsze auto Syrena zostało zaprezentowane w Polsce podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich w 1955 roku. Produkcję samochodów rozpoczęto w 1957 r. w Fabryce Samochodów Osobowych (FSO) na warszawskim Żeraniu, gdzie produkowano samochody do roku 1972. W latach 1972-1983 Syrena była produkowana w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej. Łącznie od roku 1955 w FSO i FSM wyprodukowano rekordową liczbę Syren – 5 210 311 sztuk”. Był to rekord naszej produkcji i wyraźnie świadczył o bardzo dużym zainteresowaniu tą marką.

meluzyna2meluzyna1Syrena Meluzyna to nowoczesna wersja, wzorowana na oryginalnym projekcie samochodu, z odzwierciedleniem linii i stylistyki swojego pierwowzoru. Meluzyna będzie autem z przednim napędem, z silnikami trzy- i czterocylindrowymi o różnej pojemności, w zależności od poziomu wyposażenia, ułożonymi poprzecznie z przodu. Meluzyna S będzie wersją sportową z napędem na cztery koła. W ekskluzywnej wersji samochodu planowana jest wersja turbo, z 3-litrowym silnikiem z turbodoładowaniem. Syrenki były znane z tego, że brały udział w rajdach samochodowych. Tradycja ta będzie kontynuowana, by ocalić rajdowe dziedzictwo Syrenki. W przyszłości mają powstać również hybrydowe modele Meluzyny z instalacją paliwowo-elektryczną jako model Meluzyna HS.

kabri1kabri2Syrena Kabri to model Meuzyna w wersji cabrio. W tym modelu zastosowany został prosty w obsłudze system otwierania i zamykania dachu. Wokół przedniej i tylnej szyby użyte zostały strukturalne ramy, które pełnią funkcje słupków. Ramy są roll-barami, zapewniającymi  najwyższe bezpieczeństwo podczas jazdy. Środkowa część dachu wykonana z lekkiego materiału montuje się z łatwością, a zdemontowana przetrzymywana jest w bagażniku. Zimą na wyposażeniu jest twardy dach, z możliwością montażu stelaża na deskę snowboardową lub narty. “Luksusowe Drzwi” mają zawiasy z tyłu, z możliwością otwierania ich do przodu.

ligea1ligea2Syrena Ligea jako samochód sportowy posiada silnik w środkowej części podwozia. Podwozie Ligei zostało zaprojektowane tak, aby pomieścić różne zespoły napędowe, w tym napęd hybrydowy, napęd w całości elektryczny, napęd elektryczny odrzutowy. Ponadto Ligea ma służyć jako platforma do eksperymentów naukowych i rozwoju innowacyjnych technologii, które pojawią się w przyszłych samochodach. Wow!

Strona AK Motor – www.nowasyrena.pl

PS. Kierowca Syrenki dogania Porsche i pyta: – Zna się pan na syrenkach? – Nie znam – odpowiada gość z Porszaka i przyśpiesza do 120 km/h. Syrenka dogania go po raz wtóry, a kierowca krzyczy: – Zna się pan na syrenkach? – Nie znam – … i przyśpiesza do 200 km/h. Znowu dogania go Syrenka, kierowca zaś woła: – Zna się pan na syrenkach? Porszak zdeprymowany woła: – Znam! … To jak się wrzuca dwójkę?

________
#Syrenka

najnowsze z motoryzacyjnie

Proszę Państwa, oto Ryś

Proszę Państwa, oto Ryś

Kolejnego wskrzeszenia kultowego polskiego auta, po Warszawie, Polonezie i Syrence, doczekał się

Game Over Cycles

Game Over Cycles … to nazwa, która przykuła mój wzrok. Uwielbiam grunge,
Koniec Dynamiki Newtona

Koniec Dynamiki Newtona

EmDrive Roger’a Shawyer’a, to cichy i niezwykle wydajny silnik “odrzutowy”, w którym
Milion aut w 10 lat

Milion aut w 10 lat

Zaciekawiły mnie dwie sprawy związane z motoryzacją polską. Pierwsza to miejski samochód
Tankowanie co cztery lata

Tankowanie co cztery lata

Tankowanie co cztery lata. Polak, Miłosz Kostrzewski stworzył koncepcję auta, które ładuje
Translate »
idź do góry