Teoria wszystkiego

w filmowo/topowo

Teoria wszystkiego. Wczoraj wieczorem Karolek przygotował oscarowy film “Teoria wszystkiego/The Theory of Everything”. Oglądnąłem, pośmiałem, popłakałem i na koniec westchnąłem i rzuciłem cicho “gdzie ja żyję?”. Dla mnie, ten niesamowicie piękny film, jest o pięknie ludzi cierpiących, człowieczeństwie i miłości, film o tym do czego całe życie wzdycham, a dopiero teraz powoli osiągam.

Teoria wszystkiego

Każdy z nas poszukuje Boga, nawet ateiści, aby go obalić. Każdy też pragnie miłości, bo to uczucie, które pozwala nam w pełni być człowiekiem. Miłość nie ocenia, nie wymaga, nie daje chwili zastanowienia, ogarnia i porywa, wyzwala to co w człowieku najlepsze. Przychodzi jednak kres miłości, i trzeba umieć to przyjąć, zrozumieć i pójść dalej. Stałość nie leży w naturze człowieka, w żadnej naturze. Film cudownie piękny, mówiący o Bogu, którego nosimy w sobie, który nas stwarza, który dla każdego jest czymś innym i do którego poznania dążymy. Jedno jest pewne – każdy z go w sobie ma.

Sam film to poruszająca opowieść o życiu geniusza, jednego z największych myślicieli wszech czasów – Stephena Hawkinga, w tej roli wspaniały Eddie Redmayne. Hawkinga jest twórcą teorii czasu, czarnych dziur, genialnym matematykiem i pisarzem, ojcem trojga dzieci i osobą z ogromnym dystansem do siebie. Historia jakich wiele, Stephen /Hawking/ poślubia Jane /Wilde/, graną wyśmienicie przez Felicity Jones, wkrótce potem postępująca choroba doprowadza jego ciało da całkowitego paraliżu. Opowieść o dwojgu kochających się ludziach, którzy walczą z chorobą i przeciwnościami, a jednocześnie tworzą normalną rodzinę, wychowują dzieci, pracują, ale taż walczą każde ze swoimi pokusami i demonami. Historia która się kończy, ale nadal trwa i trwać będzie dopóki żyje chociażby jeden człowiek.

reżyseria: James Marsh
scenariusz: Anthony McCarten o życie
gatunek: Biograficzny, Dramat
produkcja: Wielka Brytania
aktorzy: Eddie Redmayne, Felicity Jones, Charlie, Emily Watson, Simon McBurney, David Thewlis, Maxine Peake, Harry Lloyd

PS. Polecam, polecam, polecam!

_______________
#TeoriaWszystkiego