Najtrudniej poznać samego siebie

W dupie byłeś, gówno widziałeś

W dupie byłeś, gówno widziałeś

w kwantowo/oświecenie/prawdziwie

W dupie byłeś, gówno widziałeś. Może tytuł jest troszkę obcesowy, ale sugeruje niewiedzę. Tak niestety wygląda nasze spojrzenie na dowolną konwersację, opinię, ocenę i wnioski. Niejednokrotnie przekonałem się, że dwoje ludzi potrafi sprzeczać się na temat, który zupełnie inaczej rozumieją. Wynika to np. z błędnego rozumienia definicji. Ale i z uwarunkowań zewnętrznych typu wychowanie, środowisko, nauczanie, już nie wspominam o różnicach kulturowych.

W dupie byłeś, gówno widziałeś

W dupie byłeś, gówno widziałeś

Ostatnimi czasy niejednokrotnie przerywamy wraz z Karoliną /żona/ rozmowę, aby przyjrzeć się dokładnie o czym rozmawiamy. Jak rozumiemy temat i jaki mamy punk widzenia. I wychodzi na to, że z reguły każdy ma inne wyobrażenie sprawy. Sprzeczamy się, bo któreś z nas chce jednego spojrzenie dla obojga, dokładnie takie jakie on sam posiada.

Wniosek – nie oceniaj! Skoro widzimy większość naszych wspólnych spraw inaczej, to jak mamy mieć wspólny pogląd i zdanie? W takiej sytuacji problem, spór jest bezzasadny. Mało tego, bezzasadna jest w ogóle ocena kwestii, czyli tzw. subiektywne zdanie. Dlaczego? Bo myślimy zupełnie co innego, zatem nasza ocena jest inna. Daleka od prawdy, bo nie widzimy całości zagadnienia.

Dosyć łatwo zmanipulować temat i przyjąć błędne założenia. Obrazowo, ktoś kogoś zabił, ocena – naganna /morderca/, aspekt – bronił własnego życia i życia rodziny, ocena – pozytywna /zabójstwo uzasadnione/. Osoba atakująca była nieuzbrojoną kobietą, ocena – naganna /bezbronność/. Była to kobieta chcąca wyrządzić krzywdę, manifestująca to i atakująca bezwzględnie, ocena – pozytywna /usprawiedliwione/. Widzimy zatem, że tylko w tym jednym przypadku mamy cztery zupełnie inne oceny, wysnute na innych podstawach. Jaki zatem sens ma ocenianie, skoro naprawdę nie znamy kulis sprawy?

Każdą ze spraw możemy przedstawić w dowolny sposób i dowolnie ją interpretować. To co dla jednego jest nie do przyjęcia, bo wychował się w kulturze europejskiej, może być normalne i prawe, bo wychował się w kulturze arabskiej, afrykańskiej, innej. Ocena mija się w ogóle z celem, gdy są to doniesienia ze świata i sprawy regionalne, każdy u siebie. A i gdy dzieje się to w jednym miejscu, gdzieś blisko, to różnice nadal pozostają. Czyli żadna z ocen subiektywnych nie jest obiektywna.

Widzimy coś, wzburza nas, oceniamy, ale i tak nie znamy całości aspektu sprawy, a swoją oceną możemy skrzywdzić kogoś. Kto zatem jest zły i niemoralny. Ten, który w obronie własnej zabił, czy ten, co nie wiedząc dlaczego, ocenił go jako mordercę. W wyniku tej oceny osoba obwiniona zginęła.

Poprzez bezwiedną ocenę możemy sobie narobić sporych kłopotów, możemy zrujnować swoje i nie tylko życie. Możemy też doprowadzić do tragedii, bo jak nie znaliśmy całości sprawy na początku, przy wystawianiu oceny, tak i nie znamy jej nadal. Także po jej ocenie, która nota bene mogła wyrządzić spore spustoszenie w życiu innych ludzi. Ocena kogokolwiek i czegokolwiek zatem jest naganna, bo nie znamy aspektu sprawy, kulis i całości obrazu. Nie bez kozery naczelnym hasłem obudzonych jest „nie oceniaj”.

PS. Każdy człowiek pokazuje inną stronę swojej osobowości różnym ludziom. – August Witti

________
#NieOceniaj

najnowsze z kwantowo

Duchowość kwantowości

Duchowość kwantowości. Odkrycie fizyki kwantowej na nowo zdefiniowało sposób, w jaki postrzegamy

Proste prawo przyciągania

Proste prawo przyciągania. O prawie przyciągania pisałem już wielokrotnie na DZIENNIKU WAREZA.
Świadomość jest magiczna

Świadomość jest magiczna

Świadomość jest magiczna. Abstrahując od relacji ciało-umysł, zwyczajność-niezwykłość, rozum-doświadczenie, a także materia-duch,
Translate »
idź do góry