Najtrudniej poznać samego siebie

W każdym człowieku jest coś destrukcyjnego

W każdym człowieku jest coś destrukcyjnego

w bez kategorii

W każdym człowieku jest coś destrukcyjnego. W porównaniu z królestwem zwierząt, my, ludzie, mamy w sobie zapisaną destrukcję naszego gatunku i nas samych. Kłamiemy, oszukujemy, mamy złe nawyki, kradniemy, znęcamy się, krzywdzimy, stresujemy się, konkurujemy, plotkujemy i zabijamy innych. Dlaczego tak inteligentny gatunek jest tak paskudny, złośliwy, autodestrukcyjny? To nasza cecha /właściwość/ niestety wrodzona, genetyczna. Po to właśnie jest nam potrzebna rozwinięta świadomość, czyli spojrzenie na siebie niejako z góry. Gdy rozwiniemy świadomość, miłość i szacunek do siebie, nie jesteśmy już skorzy do demonicznych zachowań, bo rozumiemy, że jesteśmy jednością i szkodzenie innym, których de facto nie ma, jak pisałem wcześniej, szkodzi nam samym. Bo jesteś tylko ty, tu i teraz.

W każdym człowieku jest coś destrukcyjnegoW każdym człowieku jest coś destrukcyjnego

Kłamiemy

Nie wiadomo na pewno, dlaczego kłamiemy. Ale jest to powszechne i często wiąże się z głębokimi czynnikami psychologicznymi, jak zresztą większość zachowań. Wiąże się także z poczuciem własnej wartości. Gdy ludzie czują, że ich samoocena jest zagrożona, natychmiast zaczynają kłamać. Muszą zaistnieć pewne warunki, aby stwierdzenie wzrosło do poziomu kłamstwa. Kłamca musi złożyć oświadczenie wierząc, że oświadczenie jest fałszywe. Kłamca, składając oświadczenie, musi mieć na celu przekonanie innych, że oświadczenie jest prawdziwe. Wiadomo, że zwierzęta potrafią oszukiwać, a nawet roboty nauczyły się kłamać. Ale człowiekowi przychodzi to zbyt naturalnie.

Oszukujemy

Niestety największymi oszustami są zazwyczaj osoby o wysokiej moralności, które uważają oszustwo za zachowanie etycznie uzasadnione w pewnych sytuacjach. Powszechnym stało się obecnie oszukiwanie małżonków w świecie celebryckim. Powodowane jest tym, że to zachowanie jest szczególnie możliwe w przypadku mężczyzn i kobiet posiadających władzę i oczywiście też duże pieniądze. Okazuje się, że ludzie establishmentu niekoniecznie praktykują to, co głoszą. Albo są znudzeni życiem, albo są niezadowoleni z niego. A, że mają łatwiejszą sposobność i środki do zmiany własnego wyboru, zatem go zmieniają.

Złe nawyki

Niestety, mamy tendencję do życia teraz /chwili/ i ograniczonej przyszłości – ale nie na dłuższą metę /całe życie i istnienie/. Ponadto mamy wrodzony ludzki bunt, ale i potrzebę akceptacji społecznej, niezdolność do prawdziwego zrozumienia natury ryzyka, indywidualistyczny pogląd na świat i zdolność do racjonalizacji niezdrowych nawyków oraz genetyczne predyspozycje do uzależnień. To wszystko powoduje, że mimo iż wiemy, że uzależnienia nam szkodzą, ignorujemy ten fakt. Z chęcią usprawiedliwiamy złe nawyki, np. jako przykład podając wyjątki od znanych statystyk lub przysłowiowe stwierdzenia „Jeszcze mi to nie zaszkodziło”, „Mój dziadek palił całe życie i dożył 84 lat”. Sam palę, to wiem.

Kradniemy

Kradzież może być oczywiście motywowana życiową potrzebą. Ale dla kleptomanów, dla których jest motywowana samym dreszczykiem emocji, jest też przyjemnością z tego płynącą. Są ludzie, którzy kradną, chociaż łatwo im to nie przychodzi. Skłonność do kradzieży jest w naszych genach. W końcu robią to nawet małpy, a ponoć człowiek jest ponad to.

Znęcamy się

Znęcanie się w dzieciństwie pozostawia większe zmiany psychiczne niż maltretowanie. Bycie prześladowanym jako nastolatek podwaja ryzyko depresji. Dzieci, które nękają w szkole, mogą również nękać swoje rodzeństwo w domu. Ale zastraszanie to nie tylko dziecinna zabawa. Prawie 30% pracowników biurowych doświadcza prześladowań ze strony szefów lub współpracowników. A kiedy znęcanie już się zacznie, ma tendencję do zwiększania. Znęcanie z definicji ma charakter eskalacyjny. Jest to jeden z powodów, dla których tak trudno jest temu zapobiegać. Ponieważ zwykle zaczyna się niewinnie. Dlaczego tak się dzieje? Prawdopodobnie wynika to z potrzeby zdobycia statusu i władzy. Niektórym też trudno oprzeć się takiemu zachowaniu.

Krzywdzimy

Krzywdzimy nie koniecznie i tylko innych. Kobiety wstrzykują sobie botoks, powiększają piersi, pupę etc. Można to nazwać samookaleczeniem, nudą lub buntem. Ale tak czy inaczej jest to sprawianie sobie bólu. Jednak przez tysiące lat ludzie zmieniali kształt głowy, wydłużali szyje, wyciągali uszy i usta, malowali swoje ciała lub przymocowywali trwałą biżuterię. Być może obecnie motywacją jest bycie pięknym, jakkolwiek można to określić, albo dopasowaniem się do konkretnej grupy. „Jeśli będziesz wyglądać lepiej, będziesz szczęśliwsza. Poczujesz się lepiej ze sobą” i logicznie to ma sens, ponieważ żyjemy w społeczeństwie, w którym ludzie dbają o to, jak wyglądają. To po prostu znak czasu.

Stresujemy się

Stres może być dla nas śmiertelny. Zwiększa bowiem ryzyko problemów z sercem, a bywa, że powoduje raka. Może prowadzić do depresji, która zaś może prowadzić do samobójstwa, kolejnego ludzkiego destrukcyjnego zachowania. Ale stres się potęguje, czy raczej my go sami potęgujemy, rozmyślaniem, ciągłym gadaniem, jesteśmy tym co nas stresuje pochłonięci. A wystarczy iść na spacer do lasu, pooddychać głęboko, nacieszyć oczy zielenią.

Konkurujemy

Wszelkie gry opierają się na konkurencji – kto lepszy. Hazard mamy w genach. Hazard, a raczej współzawodnictwo na stałe wpisane jest w nasze mózgi i DNA. To też może wyjaśniać, dlaczego tak rujnujące zachowanie jest tak powszechne wśród ludzi. Okazuje się jednak, że nawet małpy grają. Wygrana aktywuje obwody związane z wygraną w mózgu i zwiększa motywację do hazardu. Nasz mózg reaguje na sytuacje bliskie wygranej tak, jakby zostało odniesione zwycięstwo, mimo iż wynik jest stratą. Zaś przegrana powoduje poniesienie emocji. No ale to trzeba dojrzeć, a nie ma jak tego zrobić bez stale wzrastającej świadomości.

Plotkujemy

Plotkujemy głównie o innych. Ale w istocie plotkowanie to umiejętność społeczna, a nie wada charakteru. Jesteśmy ewolucyjnie nastawieni do osądzania i rozmawiania o innych, bez względu na to, jak bardzo może to być szkodliwe i dla nas samych i dla innych. Pawiany na przykład pielęgnują się nawzajem, aby utrzymać silne więzi społeczne. My ludzie, mimo iż uważamy się za bardziej rozwinięte istoty, używamy plotek na przykład jako spoiwa społecznego. To wyuczone zachowanie. Plotki bowiem ustalają granice grupowe i zwiększają poczucie własnej wartości. Wytwarzają więzi, które tworząc plotki, często kosztem osoby trzeciej, utrzymują się razem. Ale jest to obłuda i oszustwo. Kiedy dwoje ludzi nie lubi innej osoby, plotki zbliżają ich do siebie w nieszczęściu niejako.

Zabijamy innych

Najstarsze dowody na prowadzenie działań wojennych przez ludzi pochodzą sprzed 10 000 lat. Pragnienie przemocy jest w naszych genach i wpływa na ośrodki nagrody w mózgach. Ludzie pragną przemocy jak seksu, jedzenia czy narkotyków. Agresja występuje praktycznie u wszystkich kręgowców i jest niezbędna do zdobycia i utrzymania ważnych zasobów, takich jak partnerzy, terytorium i pożywienie. Agresywne zachowanie wyewoluowało w gatunkach, by zwiększać przeżycie i reprodukcję. Ludzie należą do najbardziej brutalnych gatunków. Ale przyczyna jest prosta. Zwierzęta spożywają dowolne pożywienie, czy tzw. trujące dla nas, czy też nie. A my uważamy, że niektóre rzeczy czy rośliny są trujące. Trujące grzyby, marihuana, narkotyki, zaraz będzie powietrze i woda.

W każdym człowieku jest coś destrukcyjnego – Podsumowanie:

Po to właśnie rozwijamy swą świadomość, aby dostrzegać, aby rozumieć, aby być szlachetnym. Można być złym – oczywiście. Ale aby przestać wreszcie się niszczyć i unicestwiać, aby skupić się na własnym rozwoju i życiu, i na niczym innym. Aby dostrzec jedność i współzależność wszystkiego we wszechświecie i pamiętać, że zawsze jest akcja i reakcja, mimo iż powiązań możemy nie widzieć. Możemy w ogóle nie wiedzieć o nich, no bo i skąd – pojawiły się nagle tak popularne ostatnio energie subtelne o wielkiej mocy. A cóż to takiego? Tak, tak drodzy czytający, dorastamy jako ludzkość, ewoluujemy, zmieniamy się i to w dosyć dużym tempie. A wiecie, że organ nie używany ulega zanikowi? Ale jedną z tych zmian jest skierowanie wzroku, myśli i postrzegania na siebie jako jedynej możliwej zmiennej. Bowiem poprzez właśnie tę zmienną możemy zmienić cały świat. A reszta w nim jest stałą, od zarania.

PS. Świata nie zbawisz, ale siebie możesz. – August Witti

_________
#Destrukcja

Tags:

najnowsze z bez kategorii

Sztuka uczy wyobraźni

Sztuka uczy wyobraźni

Sztuka uczy wyobraźni, tym samym daje wolność. Każdy rodzi się z wyobraźnią

Teoria rezonansowa

Teoria rezonansowa. Synchronizacja, harmonizacja, wibracje lub po prostu rezonans ma integralny związek
Tajemnica świadomości

Tajemnica świadomości

Tajemnica świadomości to wszystko, co jest potrzebne do rozwiązania trudnego problemu świadomości.
Fanatyzm religijny

Fanatyzm religijny

Fanatyzm religijny w dzisiejszych czasach jest widoczny na całym świecie. Europa nie
Translate »
idź do góry