Najtrudniej poznać samego siebie

Wdzięczność jest dobra

Wdzięczność jest dobra

w filozoficznie/oświecenie/zdrowotnie

Wdzięczność jest dobra dla naszego organizmu, bo zdrowy umysł to zdrowe ciało. Życzliwość podnosi stan naszego ducha, ogrzewa nasze serca, pomaga w przezwyciężeniu przeciwności i uzdrawia z mocą, której nie przewidywaliśmy. Czym zatem jest?

Wdzięczność jest dobraWdzięczność jest dobra

dla mózgu. Podwzgórze jest częścią naszego mózgu, która reguluje wiele funkcji życiowych organizmu: apetyt, sen, temperaturę, metabolizm i wzrost. Jak się okazuje podwzgórze jest aktywowane, gdy jesteśmy wdzięczni i dobrzy. Człowiek jak się okazuje nie może funkcjonować bez łaski.

Akt dobroci i wdzięczności zalewa nasz mózg dopaminą. Ponieważ to uczucie, powstające pod wpływem dopaminy, jest dla nas dobre dobre, stajemy się zmotywowani, spokojni i bardziej skłonni do dziękowania i czynienia dobra. Badania medyczne nad korzyściami ukazują, że ta z kolei daje niebagatelne korzyści zdrowotne.

  1. Przede wszystkim zmniejsza ból;
  2. Leczy i polepsza sen;
  3. Zmniejsza stres;
  4. Redukuje niepokój i depresję;
  5. Zwiększa energię i witalność.

Zaskakująco dużo, a biorąc pod uwagę wymienione korzyści, po prostu czyni nas ona silniejszymi. Silniejszy staje się system odpornościowy /dzięki zdrowemu snu/, zdrowsze staje się serce /zmniejszony stres/, zanika niepokój, a przede wszystkim leczy się depresja, na którą niestety chorujemy z braku świadomości. Bycie wdzięcznym czyni nas bardziej optymistycznymi i tym samym wzmacnia naszą witalność.

Ludzie wdzięczni mają więcej energii, są zrelaksowani, są szczęśliwi i zdrowi. Cóż zatem się zastanawiać? Należy być wdzięcznym, przede wszystkim sobie i światu. Za co? Ano za wszystko czego nam ten świat dostarcza. Nasuwa się też pewien wniosek, a mianowicie poprzez nią możemy wydłużyć nasze życie, a to nie w kij dmuchał. Wdzięczność, gdy stosowana, polepsza jakość naszego życia i sprawia, że staje się ono satysfakcjonujące, jakiekolwiek by nie było.

Nie ma znaczenia czy wdzięczność czyni nas zdrowszymi ze względu na siłę pozytywnych myśli, czy z powodu dostarczonej do naszego mózgu dopaminy. Efekt i tak jest zadziwiający i godny polecenia. Bądź wdzięczny, bo ona jest korzystna dla Twojego ciała, umysłu i duszy. Ponadto poprawia kondycję wszystkich biorących w niej udział. “Bardziej się ciesz z wyświadczonych drugim, niż z odebranych dobrodziejstw, bo za pierwsze masz chwałę, a drugie wkładają na ciebie ciężar wdzięczności.” – Sokrates.

Wdzięczność jest dobra – Podsumowanie:

Nie analizujmy sytuacji, nie róbmy problemów, po prostu bądźmy wdzięczni i powiedzmy “dziękuję”, bo to nic nie kosztuje, a zdecydowanie pomaga. Zacznij od małego “dziękuję”, nie rzucaj się na głęboką wodę. Rozwijaj się i obserwuj. Bo nie potrzebujesz wymówek, aby dodać więcej swojej życzliwości światu, ale fakt, że ona jest zdrowa, jest czymś, za co możemy być wdzięczni i za co powinniśmy podziękować. Komu? Sobie, światu, świadomości.

“Kto przyjmuje dobrodziejstwo z wdzięcznością, spłaca już pierwszą ratę.” – Seneka Starszy

“Nie ma obowiązku większego nad obowiązek wdzięczności.” – św. Ambroży z Mediolanu

“Okazywanie wdzięczności jest miarą naszego człowieczeństwa.” – Jan Stępień

“Wdzięczność jest najpiękniejszą formą szczęścia: należy zarówno do jego przyczyn jak i skutków.” – Walter Dirks

“Wdzięczność zależy od pamięci.” – Anne McCaffrey

PS. Szczęścia poszukuj we wdzięczności.

__________
#Wdziecznosc

najnowsze z filozoficznie

Nie jesteś świadomy

Nie jesteś świadomy

Nie jesteś świadomy. Nie rozważamy zbyt wiele swoich zachowań i swego życia,
Pieprzenie

Pieprzenie we świat

Pieprzenie we świat to objaw lekkości języka i myśli. Już wiesz, że
Mądrość

Mądrość

Mądrość jest nabyta, a nie wrodzona. Ludzie na Ziemi nie rodzą się
Być uduchowionym

Być uduchowionym

Być uduchowionym. To, że często się modlimy, medytujemy lub praktykujemy religię, nie
Translate »
idź do góry