Najtrudniej poznać samego siebie

Węgiel to koks, to antracyt

Węgiel to koks, to antracyt

w patriotycznie/polsko/prawdziwie

Węgiel to koks, to antracyt. W dobie ekologii i walki z zanieczyszczeniem węglowym w Zabrzu powstał nowy wynalazek, który może zdecydowanie poprawić jakość powietrza i jak za dotknięciem różdżki odmienić polski węgiel. Blue coal – węgiel bezdymny, tak nazywa się to cudo.

Węgiel to koks, to antracyt

Węgiel to koks, to antracyt

Kominy wszystkich pieców węglowych są niestety największym źródłem zanieczyszczeń nad Polską. W różnych regionach kraju powstają różne pomysły, Kraków np. nie zezwala na opalanie węglem.

Jest to kuriozalna decyzja, skazująca ludzi na bolesne zimno. Ale cóż się dziwić, gdy brak wyobraźni. A wystarczyło by sięgnąć po myśl zabrzańskich naukowców i załatwić sprawę bezboleśnie.

Krakowscy urzędnicy szacują, że kotłów węglowych w mieście może być pow. 30 tys. Ponadto 3,5 mln kotłów w domach prywatnych nie spełnia żadnych norm emisji, a te kopciuchy wyrzucają gigantyczne ilości zanieczyszczeń.

W Małopolsce postanowiono dotować piece najwyższej klasy spalania. Ale nadal nie jest to rozwiązaniem, bo te urządzenia te są zmechanizowane i da się w nich palić wyłącznie węglem wysokiej jakości, odpowiednio grubym, co podwyższa koszty opału.

Opracowano zatem rodzaj węgla bezdymnego, którego spalanie nie powoduje zanieczyszczeń, albo są one nikłe. Nazwano go BLUE COAL, chociaż zupełnie nie rozumiem dlaczego nie np. “niebieski węgiel”, lub lepiej “LAZUZAL”, “LAZUR” albo “MODRY” – to takie piękne nazwy. Płomień tego węgla jest nie żółto-pomarańczowy, lecz niebieski, a jego spalanie zaskakuje czystością, nawet w zwykłym kopciuchu. BLUE COAL to odgazowany węgiel, podobnie jak koks, jest świetnym i czystym paliwem, nie ma jednak wad koksu, którego trudno rozpalić i pilnować spalania, aby nie zgasło.

Łatwo go rozpalić, można też zasypać piec na noc i nie martwić się o przegrzanie paleniska, nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy przy spalaniu, jednym słowem pali się jak jasny pieron. Jedyną obecnie wadą jest koszt, ale o wiele tańsza dla gminy może okazać się rezygnacja z wymiany kotłów na rzecz dopłacania do rachunków za blue coal. Ponadto koszty zdecydowanie spadną przy produkcji masowej.

Biorąc pod uwagę niewymaganą wymianę kotła lub pieca, gdzie w grę wchodzą koszty pieca, robocizny i bród w całym domu. Ta gra jest warta świeczki. Przy szacowanych 3,5 mln, a może i więcej kopciuchów, niebagatelnych kosztów ich wymiany i czasu wymiany co najmniej 15 lat. Blue coal staje się bezkonkurencyjny.

A fakt, że da się go produkować z każdego gatunku węgla wydobywanego w Polsce, nawet z mułu, powinien być decydujący. Zlikwidowane wówczas zostaną także wszelkie odpady węglowe i haudy, tak szpecące nasz krajobraz. No i na koniec na czystym węglu zyska przede wszystkim polskie górnictwo, które wreszcie może osiągnąć “rentowność”.

Węgiel to koks, to antracyt – Podsumowanie:

Instalacja do produkcji blue coal to koszt 50-70 mln zł, ale w naszym kraju już taka istnieje. Przeprowadzono już także testy w mieszkaniach w Zabrzu. A próbną partię tego węgla wyprodukowano w Policach w Polsce, zatem górą nasi :D.

PS. A wziąłem go z dumy i trudu, ze znoju codziennej pracy, ze stali, z żelaza, z węgla. A węgiel to koks, to antracyt! – Miś

_______
#Wegiel

najnowsze z patriotycznie

Strach Covidian

Strach Covidian

Strach Covidian – rządy państw wykorzystują strach do kontrolowania i manipulowania populacją
Żyjemy bez autorytetów

Żyjemy bez autorytetów

Żyjemy bez autorytetów, ale nie tak dawno szanowało się wiedzę, zdolności, umiejętności
Na co nam polityka

Na co nam polityka

Na co nam polityka? Nieustannie doniesienia prasowe na temat polityki budzą spore
Translate »
idź do góry