Wewnętrzny komfort

Wewnętrzny komfort

w świadomie/filozoficznie/prawdziwie

Wewnętrzny komfort, rozpatrzony w kategoriach “Czym jest ten wewnętrzny komfort” i “Jak istotny dla nas jest wewnętrzny komfort”. My ludzie mamy pewną przypadłość, ulegamy na ogół rozumowi, tłumiąc swój wewnętrzny komfort, poprzez ignorowanie wewnętrznych odczuć. Mało tego, jesteśmy w stanie wówczas spełnić prośbę pochodzącą z zewnątrz, a tą pochodzącą z nas samych ignorujemy. Jak to się objawia? Chce się nam np. jeść, spać, wyjść i pooddychać, albo czujemy potrzebę fizjologiczną. Zamiast spełnić tą potrzebę i zaspokoić dziecko w nas, my odkładamy to na później, z takich czy innych przyczyn. Wydaje się nam, że musimy coś jeszcze zrobić, albo nie przywiązujemy wagi do tych wewnętrznych sygnałów. Co sobie myśli wówczas nasze wewnętrzne dziecko?

Wewnętrzny komfortWewnętrzny komfort

To dziecko jest odsuwane i odpychane jak my dawniej przez rodziców. Rodziców, którzy mimo miłości do nas, zawsze znajdywali wymówkę, aby nas nie zrozumieć. Warto się zastanowić, co wówczas czuło dziecko i co ono czuje teraz? Tak właśnie rodzą się nasze wewnętrzne blizny i nasz wewnętrzny komfort zanika. Okazuje się, że działanie przeciw sobie ignorujące wewnętrzne odczucia, jest bardzo dla nas szkodliwe. Dlaczego? Dlatego, że nasze wewnętrzne dziecko cierpi, a my wraz z nim. I wcale to cierpienie nie ujawnia się od razu, ono narasta, potęguje się, puchnie aż do uwolnienia. Ale to uwolnienie nie jest dla nas korzystne na ogół.

Wewnętrzny komfort – Rozważania:

Zawsze, gdy w naszym życiu pojawia się wewnętrzne sygnały, należy znaleźć sens tego doświadczenia. Odrzucenie i ignorancja tych sygnałów zamyka nam dostęp do świadomości, którą wszak czujemy. Te odczucia nie mają skonkretyzowanej formy, bo są odczuciami. Natomiast gdy jesteśmy już w stanie wyczuć je w sobie, one się pogłębiają. To samo dotyczy innych naszych odczuć: piękna, miłości, wrażliwości i życzliwości. Gdy je ignorujemy narastają, a urośnięte wybuchają nam w twarz. Tak zamiast odczucia wewnętrznego komfortu, pojawia się w nas beznadziejność, żal i smutek. To zaś sprawia, że przestajemy radzić sobie z własnym życiem.

Nasza literatura pełna jest opisów odrzuconej miłości, piękna i szczęścia. To tragiczne. Okazuje się bowiem, że nasze szczęście znajduje się w rzeczach prostych i z pozoru błahych. Większość z nas, nieustannie tęskni za tym, co nieistotne, nie bacząc na najprostsze uczucia i odczucia wewnętrzne. Zatracamy wówczas swą intuicyjność, ale także wiarę w nas samych. Bo czy można wierzyć komuś, kto nas ignoruje? Nietzsche pisał – “Jak mało wystarczy do szczęścia!”, “najmniejsza rzecz, najdelikatniejsza rzecz, najlżejsza rzecz, szelest jaszczurki, oddech, trzepotanie, spojrzenie oczu – niewiele daje najlepsze szczęście. Nie ruszaj się ”. Prawdziwe szczęście nie jest powodowane rzeczami lub wydarzeniami. Ono gdy pielęgnowane wzrasta w nas dyskretnie.

Wewnętrzny komfort – Podsumowanie:

Wewnętrzna świadomość naszej wewnętrznej przestrzeni, jest tym czym jesteśmy w istocie. Jednak aby być świadomym małych, cichych rzeczy w sobie, musimy być wyciszeni w środku. Musimy być świadomi bycia świadomymi. To wyciszenie, ta cisza w nas zezwala szczęściu narastać, przez co zmienia powoli nasze życie. Gdy zagłębiamy się w sobie, zaczynamy ignorować zewnętrzny hałas, hałas myśli. Wówczas świat wokół odczuwając to wraz z nami, ni przyciąga rzeczy, sytuacji i ludzi nam przeciwnych i nieprzyjaznych. Przyciąga to co kochamy wewnętrznie. Na co wewnętrznie zwracamy uwagę. Przyciąga miłość, gdy ona jest w nas, przyciąga radość, gdy ona jest w nas, przyciąga bogactwo rozwiązań, gdy one są w nas i przyciąga szacunek, gdy on jest w nas, gdy siebie szanujemy.

PS. Wewnętrzny komfort upiększa nasz świat i stwarza go fascynującym. Gdy nie dostrzegasz piękna w sobie, nie dostrzeżesz go nigdzie. – August Witti

________________
#WewnetrznyKomfort