Wiedza vs niewiedza

Wiedza vs niewiedza

w filozoficznie

Wiedza vs niewiedza. Swoje poglądy, opinie i wiedzę budujemy między innymi w oparciu o to, co słyszymy w mediach. A te, będąc na usługach polityki i koncernów, podają nam nieprawdę. Aby wyśmiać bądź zignorować często prawdziwe zdarzenia, powstają teorie, a wszystko nią jest, i zyskują miano spiskowych. Oczywiście wiele osób traktuje teorie spiskowe jako nieprawdziwe, zmyślone i śmieszne, acz rzeczywistość coraz częściej pokazuje, że jednak są prawdziwe i należy je rozwikłać do końca, bo żyjemy w wieku prawdy.

Wiedza vs niewiedza

Wiedza vs niewiedza

Teoria spiskowa to hipoteza stojąca w opozycji do oficjalnie uznanej i ustalonej wersji wydarzeń. Zaś wyjaśnieniem zaistniałego faktu, jest rodzące się przeświadczenie o istniejącym spisku, którego celem jest zatajenie prawdy przed opinią publiczną.

Ale teoria spiskowa to wbrew pozorom nie bajka, fikcja, fantasy, czy folklor. Podobnie jak w bajce, tak i tu zawsze tkwi ziarno prawdy, a bywa, że tych ziaren jest bardzo dużo. Teoria spiskowa jest alternatywą oficjalnych wersji „głównego nurtu” historycznych zdarzeń.

Zauważamy natomiast, że jeśli istnieje spisek z udziałem potężnych grup interesów, z możliwością przekupstwa, groźby lub manipulacji mafii, korporacji, rządów, to nie dziwnym jest, że tak wielu ludzi poszukuje prawdy i wiarygodnych informacji.

Wówczas, gdy w świetle wielu informacji, rozważymy teorię spiskową i dostrzeżemy w niej prawdę, stanie się jasne, że nasze zdanie, wiedza i informacje zostaną przez tę teorię podważone, a co za tym idzie staną się niewiarygodne. Mamy wszak wiek prawdy i wszystko ujrzy światło dzienne, czy chcemy, czy nie.

Wiedza vs niewiedza – Podsumowanie:

Większość z nas niestety kłamie, konfabuluje, mataczy i manipuluje. To samo dzieje się gdzie indziej, np. w polityce. A my mimo wszystko i jakby wbrew sobie zakładamy prawdziwość przedstawianych nam informacji. Dlaczego to robimy, skoro niewiele z nich to prawda? Za każdym razem zachowujemy się jak niespełna rozumu, łykając te bajki i nie dochodząc prawdy, ani nie rozliczając kłamstw. Kim my jesteśmy?

Można by sądzić, że właśnie z tego powodu, że sami kłamiemy, konfabulujemy i mijamy się nieustannie z prawdą, nie potrafimy jej egzekwować, nawet w przypadku wierutnego kłamstwa, jakim są spiski. Negujemy, nie chcemy dostrzegać, usprawiedliwiamy, ukrywamy przed sobą, nie mamy odwagi, jesteśmy ignorantami lub wręcz tchórzami. Rozwój świadomości to dążność między innymi do prawdy, a szlachetność nam w tym pomaga.

PS. Nadchodzi taka chwila, kiedy tracimy całkowicie panowanie nad naszym życiem i zaczyna nim rządzić los. W tym tkwi największe kłamstwo świata. – Paulo Coelho

______
#Wiedza