Najtrudniej poznać samego siebie

Wiek bylejakości

Wiek bylejakości

w artystycznie/oświecenie

Wiek bylejakości. Zastanawialiście się kiedyś jak to jest, że rzeczy ręcznie wykonane – im starsze, tym bardziej stają się cenne, a współczesne wyroby są coraz tańsze? Otóż to nie rzeczy w ogólności im starsze tym cenniejsze, ale ich wykonanie. Żadna z masowych produkcji nie stanie się nigdy cenna, właśnie przez swoją powtarzalność.

Wiek bylejakości

Wiek bylejakości

Zasadniczo im mniej rzeczy tego samego rodzaju, im bardziej oryginalne i unikalne, wykonane ręcznie przez rzemieślnika bądź artystę, tym cena tej rzeczy z czasem się zwiększa. Nieustanna pogoń za pieniądzem, zniewolenie finansowe, wygoda i ignorancja spowodowały, że nabywamy rzeczy liche, banalne, wielomilionowych kopii i technicyzacyjne, nie dostrzegając potęgi ręcznych wyrobów. A wystarczy zamiast mebli z marketu, zamówić meble u dobrego stolarza. Cena zasadniczo jest ta sama, ale za kilkadziesiąt lat, ta wartość wzrośnie w przypadku wyrobów rzemieślnika, a w przypadku wyrobu taśmowego, straci zupełnie wartość.

Ta zasada dotyczy wszystkiego, całej ludzkiej pracy, znoju i mozołu. Wyrób taśmowy, gdy nowy może zachwycać, gdy stary nic nie wart, ale za to ręczne indywidualne wykonanie nieustannie cenowo wzrasta. Zatem rozwiązanie może być tylko jedno, nie kupować w markecie, a od rzemieślnika, który bardzo często jest właśnie artystą. I nie po to, aby się bogacić, nie dla snobizmu, ale ze zwykłej praktyczności i solidności wykonania. Po prostu te ręcznie wykonane mają dłuższą trwałość, są wykonane z naturalnych surowców i materiałów, mają duszę i energię włożoną przez twórcę. Niejednokrotnie ta energia właśnie buduje klimat naszego domu. Rzeczy taśmowe, no cóż, nie posiadają żadnej pozytywnej energii, co najwyżej ból i cierpienie wykorzystywanych pracowników.

Wiek bylejakości – Podsumowanie:

Warto na tę właśnie energię zwrócić uwagę, gdyż jak mawiają „ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka”. My również u siebie możemy gromadzić dobrą energię, kumulować i szanować pracę rąk i wyobraźnię głowy. Możemy podziwiać, zachwycać się i kochać wyroby ręczne, ze szlachetnych naturalnych materiałów. A widzieliście, by ktokolwiek zakochał się i podziwiał meblościankę z płyty, albo oleodruk? A obraz, rzeźba, grafika, rysunek, wyrób rzemieślniczy można podziwiać i kochać, bo są one pełen energii, emocji i natchnienia. Zatem szanujmy twórców i rzemieślników, bo to oni tworzą magię, historię, radość naszą i przyszłych pokoleń.

PS. Prawdziwa miłość pragnie dobra przedmiotu miłości.

_____
#Sztuka

najnowsze z artystycznie

Rozkwit sztuki

Rozkwit sztuki

Rozkwit sztuki. Obserwujemy wzrastający rozkwit sztuki wszelkiej, a wraz z nią kroczy
2:22

2:22

2:22. Wczorajszy seans wbił mnie w osłupienie i spowodował spore zawirowania umysłu.

Moja kuzynka Rachela

Moja kuzynka Rachela to dramat romantyczny w najlepszym wydaniu. Scenariusz i reżyseria
Destrukcja

Destrukcja

Destrukcja. Jake Gyllenhaal to jeden z moich ulubionych aktorów. Radzi sobie w
Translate »
idź do góry
Skip to content