Najtrudniej poznać samego siebie

Zaufanie w świadomości

Zaufanie w świadomości

w prawdziwie/świadomie/zdrowotnie

Zaufanie w świadomości. Samoświadomość to rozpoznanie wewnętrznych norm, preferencji, zasobów, możliwości i intuicji. Ma ona również umiejętność analizy naszego wewnętrznego świata. Wykracza też poza gromadzenie informacji o nas samych. Umysł tworzy i przechowuje informacje o naszych reakcjach, a co za tym idzie i emocjach, tworząc niejako wzorzec zachowań i emocji. Już na pierwszy rzut oka widać, że to fałsz i samoistne zniewolenie umysłu. Bo co znaczy, że zawsze na podobny schemat wydarzeń reaguję w ten sam sposób, na dodatek nieadekwatnie do sytuacji, bo nie mając z nią związku? Toż to programowanie i nie wiadomo, czy sam to zrobiłem, czy ktoś to zrobił za mnie.

Zaufanie w świadomościZaufanie w świadomości

Samoświadomość pozwala nam dostrzec i uświadomić sobie wzorce myślowe i przewidzieć reakcje na pewne sytuacje. Stanowi to podstawę do budowania auto zaufania, ponieważ wiemy, kim jesteśmy, jak się czujemy i jakie zachowania możemy mieć, a jakich nie. Wiemy też, że zachowania które mamy, wynikają z dawnych sytuacji i są ich konsekwencją. Ale po to aby sobie to uświadomić trzeba być świadomym.

Jak się okazuje /nieraz o tym pisałem/, przez większość czasu działamy na autopilocie, czyli nie jesteśmy świadomi tego, co aktualnie robimy, bo jesteśmy albo w przyszłości, albo przeszłości. Planujemy, albo rozmyślamy. Nasz umysł wędruje w inne miejsce niż tu i teraz i buduje rzeczywistość w oparciu o przeszłe wzorce, czyli nie jest uważny, a sentymentalny i buja w obłokach.

Błądzimy w swoim umyśle starając się zrozumieć siebie, a to co widzimy, to tylko nasze przekonanie o czymś, a nie sama prawda o tym. Bywa, że nasze przekonanie dalekie jest od prawdy i potrafimy nawet upierać się przy nim, mimo iż dostrzegamy fałsz.

Brak świadomości spowodowany jest również oporem przed opinią na własny temat. Nikt nie chce i nie lubi informacji zwrotnych o swoich umiejętnościach, talentach lub zachowaniu, a są to informacje kluczowe dla naszej samoświadomości. Potrzebujemy zewnętrznej perspektywy, aby zweryfikować własne myśli i reakcje. Aby wesprzeć lub obalić stare myśli i przekonania o nas samych. To właśnie jest samoświadomość – chęć bycia najlepszą wersją siebie.

Aby być pewnym siebie i uziemionym /stać pewnie na ziemi/, nauczyć się trzeba być samoświadomym. Eliminuje to całkowicie utożsamienie się z myślami, z fizycznością i ze skostniałymi poglądami – ze wszystkim co stałe. Nie ma nic stałego. Wszystko się zmienia. Samoświadomość pozwala pogodzić się ze światem: z tym kim jesteśmy, że możemy zarządzać własnymi myślami, własnym ciałem, przekonaniami, emocjami i reakcjami, czyli własnym życiem. Samoświadomość jest podstawą, na której budujemy zaufanie, ponieważ oddziela rzeczywistość od postrzeganego. Jeśli naprawdę rozumiemy, co jest prawdziwe, mamy większą szansę na zaufanie. Jak więc poprawić tą samoświadomość?

Zaufanie w świadomości – Rozważania:

Na początku „ćwicząc uważności”. Co to oznacza? Uważność to skupienie uwagi, celowo, tu i teraz, bez osądu, opinii, określenia, z otwartym umysłem i otwartym sercem. Co znaczy otwarty umysł i otwarte serce? Otwarty umysł to ten, który nie stosuje słowa NIE. A otwarte serce to to, które na wszystko mówi TAK. To łatwe, zrób listę czynności, które wykonujesz codziennie. W następne dni staraj się zwracać uwagę na wszystko podczas tych konkretnych czynności z listy. Co słyszysz, co widzisz, czujesz, odczuwasz i co myślisz? Jeśli zauważysz, że umysł odrywa się od teraz i wędruje do innych myśli, przywróć go do aktywności, uważności i skupienia. Potrafisz już tak?

Kolejną czynnością jest eliminacja słów „muszę”, „powinienem”, „jestem taki …”. Zapisz te przekonania o sobie i zastanów się, czy istotnie tak jest. Poszukaj dowodów na coś przeciwnego. Dobądź też informacji zwrotnej – poradź się, poczytaj, zastanów. Gdy dostrzeżesz bezsens tych myślowych poganiaczy, określ to zdaniem „nie wierzę tym myślom”. To ćwiczenie jakie wykonujesz w celu zmiany starych wewnętrznych ustawień. Musisz to powiedzieć w myślach, bo tak uczysz swoją podświadomość. Zawsze tak uczyłeś.

Gdy już zdecydujesz się na rozwój samoświadomości, kiedy zrozumiesz siebie w oparciu o oceny, opinie, spisu fałszywych przekonań i schematów. Gdy praktykowanie uważności stanie się naturą. Zaczniesz budować obraz tego, kim jesteś. Identyfikacja osobistych wartości i powzięcie celu, czyli osobistej misji to doskonałe sposoby na budowę samoświadomości. Wszelkie działania odciągające to zwyczajne lenistwo i egotyzm, czyli znów autopilot nie ty.

Zaufanie w świadomości – Podsumowanie:

Zrozumienie własnych mocnych stron i wartości tworzy silny obraz tego, kim jesteśmy. A gdy to wiemy, łatwiej nam przezwyciężać uprzedzenia, problemy, podejmiemy ryzyko, a decydowanie staje się proste. To decydowanie o sobie to samoświadomość, ta wolność umysłu i pełna akceptacja miłości do siebie i świata. To zbudowane zaufanie do siebie i świata, podnosi obraz nas i świata, tym smym powoduje, że świat i my sami jesteśmy, żyjemy i piękniejemy – wzrastamy po prostu. I o to chodzi!

Samoświadomość prowadzi do pewności siebie. Świadomość tego, kim jestem, co cenię, w czym jestem dobry, co potrafię, jest fundamentem zaufania do siebie i zmiany nawyków. Pewność siebie to wiara w siebie – nic innego. Gdy zaś dobrze się znamy, możemy wówczas odróżnić prawdę od kłamstwa, kim jesteśmy, a kim nie.

PS. Doświadczenie dowiodło, że kto nigdy nie ufa, będzie oszukany. – Leonardo da Vinci

_______
#Zaufanie

Tags:

najnowsze z prawdziwie

Jak dobrze wypocząć?

Jak dobrze wypocząć?

Jak dobrze wypocząć? Kiedy czujemy się wyczerpani i zmęczeni, staramy się zrelaksować,
Anarchia jest dobra

Anarchia jest dobra

Anarchia jest dobra. Żadna ze znanych mi osób nie wierzy, że anarchia
Czym jest wiara?

Czym jest wiara?

Czym jest wiara? To poważne rozważania, biorąc pod uwagę, że wiara ma
Translate »
idź do góry