Najtrudniej poznać samego siebie

Zdrowa żywność

Zdrowa żywność

w polsko/prawdziwie/tradycyjnie

Zdrowa żywność. Od 1 stycznia 2017 roku wchodzi w życie ustawa, dotycząca sprzedaży produktów żywnościowych wytworzonych przez rolników. Rolnik, który chce sprzedawać własne produkty, musi się zarejestrować 30 dni przez rozpoczęciem działalności. To bardzo dobra wiadomość dla nas konsumentów i dla rolników którzy propagują hasło zdrowa żywność.

Zdrowa żywnośćZdrowa żywność

Rozporządzenie 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie higieny środków spożywczych, mówi że produkcja prowadzona w pomieszczeniach mieszkalnych np. kuchni domowej, podlega uproszczonym wymaganiom higienicznym (załącznik II rozdział III). Rolnik, musi 30 dni przez rozpoczęciem handlu zarejestrować swoją działalność. Przy produkcji pochodzenia zwierzęcego musi złożyć dodatkowo wniosek do powiatowego lekarza weterynarii. A w przypadku produktów pochodzenia roślinnego – u powiatowego inspektora sanitarnego.

Z produktów własnej uprawy lub chowu rolnik może wytwarzać np. szynki, kiełbasy, pasztety, masło, ser, dżemy, marynaty, pierogi, płatki czy oleje. I co najlepsze sprzedać je bezpośrednio klientowi. Sprzedaż można prowadzić we własnym gospodarstwie, na targu, festynach itp. Ustawa zakłada nieopodatkowaną kwotę do 20 tys. zł przy sprzedaży produktów w ramach handlu detalicznego. Po przekroczeniu tej kwoty podatek wynosi 2% od obrotu. Rejestracja sprzedaży została ułatwiona i może być prowadzona w zeszycie. Rolnik obowiązany jest zapisywać, co sprzedał, kiedy i za jaką kwotę.

Zdrowa żywność – Podsumowanie:

O ile urzędy nie będą sprawy utrudniać to mamy przełom konsumencki. Powrót do tradycji, przy jednoczesnym polepszeniu smaku i jakości produktów spożywczych. W normalnych krajach to zwyczajne zasady rynkowe. Kto z nas jeżdżąc po Niemczech, Francji, Włoszech nie odwiedzał gospodarstw: winnic, produkcji serów, mięs i owoców?

PS. Apetyt przychodzi w miarę jedzenia.

__________________
#SprzedazBezposrednia

najnowsze z polsko

Drzewa a duchowość

Drzewa a duchowość

Drzewa a duchowość. Mają priorytetową rolę w świecie duchowym, a i samo
Translate »
idź do góry