Najtrudniej poznać samego siebie

zdrowa żywność

Zdrowa żywność

w polsko/prawdziwie/tradycyjnie

Od 1 stycznia 2017 roku wchodzi w życie ustawa, dotycząca sprzedaży produktów żywnościowych wytworzonych przez rolników. Rolnik, który chce sprzedawać własne produkty, musi się zarejestrować 30 dni przez rozpoczęciem działalności. To bardzo dobra wiadomość dla nas konsumentów i dla rolników którzy propagują hasło …

zdrowa żywność.

zdrowa żywnośćRozporządzenie 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie higieny środków spożywczych, mówi że produkcja prowadzona w pomieszczeniach mieszkalnych np. kuchni domowej, podlega uproszczonym wymaganiom higienicznym (załącznik II rozdział III). Rolnik, musi 30 dni przez rozpoczęciem handlu zarejestrować swoją działalność. Przy produkcji pochodzenia zwierzęcego musi złożyć dodatkowo wniosek do powiatowego lekarza weterynarii, a w przypadku produktów pochodzenia roślinnego – u powiatowego inspektora sanitarnego.

Z produktów własnej uprawy lub chowu rolnik może wytwarzać np. szynki, kiełbasy, pasztety, masło, ser, dżemy, marynaty, pierogi, płatki czy oleje i sprzedać je bezpośrednio klientowi. Sprzedaż można prowadzić we własnym gospodarstwie, na targu, festynach itp. Ustawa zakłada nieopodatkowaną kwotę do 20 tys. zł przy sprzedaży produktów w ramach handlu detalicznego. Po przekroczeniu tej kwoty podatek wynosi 2% od obrotu. Rejestracja sprzedaży została ułatwiona i może być prowadzona w zeszycie. Rolnik obowiązany jest zapisywać, co sprzedał, kiedy i za jaką kwotę.

O ile urzędy nie będą sprawy utrudniać to mamy przełom konsumencki i powrót do tradycji, przy jednoczesnym polepszeniu smaku i jakości produktów spożywczych. W normalnych krajach to zwyczajne zasady rynkowe. Kto z nas jeżdżąc po Niemczech, Francji, Włoszech nie odwiedzał gospodarstw: winnic, produkcji serów, mięs i owoców?

PS. Apetyt przychodzi w miarę jedzenia.

__________________
#SprzedazBezposrednia

najnowsze z polsko

Drzewa a duchowość

Drzewa a duchowość

Drzewa a duchowość – drzewa mają priorytetową rolę w świecie duchowym, a
Proste prawdy życia

Proste prawdy życia

Proste prawdy życia i ich przedstawienie. Nasza miłość często objawia się niewerbalnie,
Żyjemy bez autorytetów

Żyjemy bez autorytetów

Żyjemy bez autorytetów, ale nie tak dawno szanowało się wiedzę, zdolności, umiejętności
Translate »
idź do góry